Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu (Tibial Sinir Disfonksiyonu, Edinilmiş Düztabanlık)

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu (Tibial Sinir Disfonksiyonu, Edinilmiş Düztabanlık)

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu (Tibial Sinir Disfonksiyonu) Nedir? Posterior tibial tendon disfonksiyonu, posterior tibial tendonun iltihaplanması ya da yırtılmasının sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Posterior tibial tendon, baldır kaslarından birini iç ayakta bulunan kemiğe bağlar.

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu (Tibial Sinir Disfonksiyonu, Edinilmiş Düztabanlık)

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Posterior tibial tendon disfonksiyonu, yetişkinlerde edinilmiş düztabanlık olarak da bilinmektedir. Genellikle ameliyata ihtiyaç duyulmaz.

Ne Zaman Ameliyat Gereklidir?

Doktorlar bu durumu genellikle ameliyat olmadan tedavi edebilseler de bazen şiddetli belirtiler ve ameliyatsız tedavilerin sıkıntıyı geçirmediği durumlarda tendonun düzeltilmesi için ameliyat gerekebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Posterior tibial tendon disfonksiyonu için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonunun Nedenleri

Posterior tibial tendon disfonksiyonunda tendon ayak kemerini destekleyemediğinden düztabanlık ortaya çıkar. Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne göre düztabanlık ayak kemeri aşağıya düştüğünde ya da ayak dışarıya döndüğünde görülür.

Posterior tibial tendon disfonksiyonu, spor yaparken düşme ya da darbe alma gibi durumların sonucunda oluşabilir. Zamanla, tendonun aşırı kullanılması da yaralanmaya neden olabilir.

Aşırı yaralamaya neden olabilecek aktiviteler:
Yürüyüş
Koşu
Doğa yürüyüşü
Merdiven çıkma
Yüksek etkili sporlar

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonunun Risk Faktörleri

Posterior tibial tendon disfonksiyonunun ortaya çıkma ihtimali şu durumlarda daha yüksektir:
Kadınsanız
40 yaşın üstündeyseniz
Aşırı kilolu ya da obezseniz
Diyabetiniz varsa
Hipertansiyonunuz varsa

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonunun Belirtileri

Posterior tibial tendon disfonksiyonu genellikle sadece bir ayakta görülse de bazı durumlarda her iki ayakta birden görülebilir.

Posterior tibial tendon disfonksiyonunun belirtileri şunlardır:
Ayakta ve ayağın iç kısmında ağrı
Ayakta ve ayak bileğinin içi boyunca şişlik, sıcaklık ve kızarıklık
Hareketle kötüleşen ağrı
Ayağın düzleşmesi
Ayak bileğinin içeri doğru yuvarlanması
Ayak parmaklarının ve ayağın dönmesi

Posterior tibial tendon disfonksiyonu ilerledikçe, ağrının yeri değişebilir. Bu durum, ayağın düzleşmesinin ve topuk kemiğinin kaymasının sonucunda ortaya çıkar.

Bu görüldüğünde ise ayak bileğinin ve ayağın dış kısmında ağrı hissedilebilir. Posterior tibial tendonda değişikliğin olması ayakta ve ayak bileğinde artrite neden olabilir.

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonu Tanısının Konulması

Doktorunuz ayağınızı muayene ederek başlar. Posterior tibial tendon boyunca şişlikleri kontrol eder. Ayrıca doktorunuz ayaklarınızı yana, yukarıya ve aşağıya hareket ettirerek hareket aralığınızı test eder. Posterior tibial tendon disfonksiyonu, yana doğru hareketlerde sorunlara neden olmanın yanı sıra ayak parmaklarının kalça kemiğine doğru hareket ettirilmesinde de sorunlara yol açar.

Doktorunuz ayaklarınızın şekline de bakar. Kemerin aşağı düşmesi ve topuğun dışarı kayması kontrol edilir. Doktorunuz, siz ayakta dururken topuğun arkasından parmakları ne kadar görebileceğini de kontrol edebilir.

Normalde, bu açıdan sadece serçe parmağı ve yüzük parmağının bir kısmı görülebilir. Ancak posterior tibial tendon disfonksiyonunda serçe ve yüzük parmaklarından çok daha fazlası görülür. Bazen tüm parmaklar görülebilir halde olur.

Doktorların çoğu, posterior tibial tendon disfonksiyonunun tanısı ayağı muayene ederek koyabilirler. Ancak, doktorunuz diğer hastalıkların seçeneklerin arasından çıkarılması ve bu teşhisin onaylanması için görüntüleme testleri isteyebilir.

Doktorunuz, ayaklarınızda ya da bileğinizde artrit olduğundan şüpheleniyorsa röntgen ya da tomografi isteyebilir.

Posterior Tibial Tendon Disfonksiyonunun Tedavisi

Posterior tibial tendon disfonksiyonunun tedavisinde genellikle ameliyata ihtiyaç duyulmaz.

I Şişliklerin ve Ağrının Giderilmesi

İlk tedavi, ağrının ve şişliklerin giderilmesine yardımcı olarak tendonun iyileşmesini sağlar. Nonsteroid antienflamatuar ilaçlar kullanıp, bölgeye buz uygulanması, şişliklerin ve ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

Doktorunuz, dinlenmenizi ve ağrıya neden olabilecek koşu ya da diğer yüksek etkili aktivitelerden uzak durmanızı tavsiye edebilir.

II Ayak Desteği

Posterior tibial tendon disfonksiyonunun şiddetine bağlı olarak doktorunuz ayaklarınızda ve bileğinizde destek kullanmanızı isteyebilir. Bileklerde kullanacağınız destekler, tendondaki yükün azalmasını ve iyileşmenin hızlanmasını sağlar. Bunun yapılması, artritle birlikte görülen hafif ve orta şiddetli posterior tibial tendon disfonksiyonunun tedavi edilmesine yardımcı olur.

Ortotik ürünler, ayağa destek vermek ve ayağın normal duruşunu sağlamaya yardımcı olur. Ortotikler, hafif ve orta şiddetli posterior tibial tendon disfonksiyonunu tedavi etmekte faydalıdır.

Posterior tibial tendondaki yaralanma şiddetliyse ayaklarınızın ve bileklerinizin kısa yürüyüş botları kullanılarak hareketsiz kalması gerekir. Bu botların kullanılması, iyileşme için gerekli olan dinlenmeyi sağlar.

Ancak, bu durum kas atropisine ve kasların zayıflamasına neden olabileceğinden bu yöntem sadece ciddi vakalara önerilmektedir.

III Ameliyat

Ameliyat, posterior tibial tendon disfonksiyonu şiddetliyse ve diğer tedavi yöntemleri başarısız olduysa gerekli olabilir. Belirtilerinize ve yaralanmanın boyutuna bağlı olarak farklı ameliyat seçenekleri bulunur.

Bileklerinizi hareket ettirmekte zorluk çekiyorsanız, seçeneklerden biri ameliyatla kasların uzatılmasıdır. Diğer seçenekler arasında tendondaki hasarlı kısımların alınması ya da posterior tibial tendonun vücuttaki başka bir tendonla değiştirilmesi bulunur.

Daha ciddi posterior tibial tendon disfonksiyonu vakalarında, ostektomi denilen bir ameliyatla kemikler kesilir ya da yeri değiştirilir. Bazen de düztabanlığı tedavi etmek için eklemler birbirine kaynaştırılabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...