Postmenopozal Atropik Vajinit

Postmenopozal Atropik Vajinit

Postmenopozal atropik vajinit ya da vajinal atropi, östrojen seviyesinin düşmesinden dolayı vajina duvarlarında incelmenin olmasıdır. Bu durum genellikle menopozdan sonra yaygın olarak görülür. Menopoz, kadınların hayatlarında 45 – 55 yaş aralığında yumurtalıklar daha fazla yumurta üretmediğinde görülür. Kadınlar 12 ay veya daha uzun süre regl görmediklerinde postmenopozal dönemde olarak kabul edilirler.

Postmenopozal Atropik Vajinit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Vajinal atropisi olan kadınlarda kronik vajinal enfeksiyon ve idrar yolu sorunlarının görülme olasılığı daha yüksektir. Bu durum, cinsel ilişkiyi acı verici bir hâle getirebilir.

Ne Yapmalıyım?

Pamuklu iç çamaşırları ve bol kıyafetler giymek belirtilerinizi düzeltir. Bol kıyafetler genital bölgenizde havanın dolaşmasına izin vererek bakterilerin üremesi için ortamı daha az ideal hâle getirir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Postmenopozal atropik vajinit için Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanına gidilir.

Amerikan Aile Hekimliği Derneği’ne göre postmenopozal kadınların %40’ında atropik vajinit görülmektedir.

Vajinal Atropinin Belirtileri

Vajinal atropi yaygın olarak görülse de bu hastalığı yaşayan kişilerin sadece %20’si ila 25’inde doktor tarafından tedavi edilmeye ihtiyaç duyulacak belirtiler görülür.

Bazı kadınlarda vajinal atropi belirtiler perimenopoz sırasında veya menopoza yaklaşılan yıllarda görülebilir. Bazı kadınlarda ise belirtiler yıllar geçse de görülmeyebilir.

Belirtiler arasında şunlar bulunur:
Vajina duvarlarının incelmesi
Vajina kanalının kısalması ya da daralması
Vajinal kuruluk
Vajinada yanma (İltihaplanma)
Cinsel ilişkiden sonra lekelenme
Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya acı
İdrar sırasında acı veya yanma
İdrar yolu enfeksiyonuna daha sık yakalanma
İdrar inkontinansı (İstemsiz idrar kaçırma)

Vajinal Atropinin Nedenleri

Atropik vajinitin nedeni, östrojen seviyesindeki azalmadır. Östrojen olmadan vajina dokuları incelir ve kurur. Bu dokular elastikiyetini kaybeder, daha kolay yıpranır ve zarar görür.

Östrojende azalma bazen menopoz dışında da görülebilir.

Östrojenin azalabileceği diğer durumlar:

 • Emzirme döneminde
 • Yumurtalıkların alınması
 • Kanser tedavisi için kemoterapi uygulanması
 • Kanser tedavisi için radyasyon tedavisi uygulanması
 • Meme kanseri için hormon tedavisi uygulanması
Düzenli cinsel ilişki, vajinal dokuların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Sağlıklı cinsel hayatın, dolaşım sistemine ve kalp sağlığına faydaları bulunmaktadır.

Vajinal Atropide Risk Faktörleri

Bazı kadınların atropik vajinit yaşama olasılığı daha yüksektir. Normal doğum yapmayan bir kadın, normal doğum yapan kadınlara göre vajinal atropiye yatkınlık gösterebilir.

Sigara içmek kan dolaşımıyla ilgili sorunlara neden olarak vajinaya ve diğer dokulara yeterli oksijenin gitmesini engeller. Kan akışının azaldığı veya sınırlandığı yerlerde dokularda incelme görülebilir. Sigara içen kişiler hap şeklinde kullanılan hormon tedavilerinde daha az gelişme yaşarlar.

Muhtemel Komplikasyonlar

Atropik vajinit, kadınların vajinal enfeksiyon yaşama riskini artırmaktadır. Atropi, vajinanın asidik ortamında değişikliklere neden olarak bakterilerin, mantarların ve diğer organizmaların üremesini kolaylaştırır.

Bu durum, idrar yolu atropisi riskini de artırmaktadır. İdrar yoluyla alakalı atropi sorunlarının belirtileri arasında idrara daha sık çıkma ve idrar sırasında yanma bulunmaktadır.

Bazı kadınlar inkontinans yaşayabilir ve idrar yolu enfeksiyonunu daha sık yaşamaya başlayabilir.

Vajinal Atropi Tanısının Konulması

Cinsel ilişki, kayganlaştırıcı kullanımıyla bile acı verici olmaya başladıysa hemen doktorunuzla görüşün. Anormal vajinal kanama, akıntı, yanma veya ağrı yaşıyorsanız da doktorunuza başvurmalısınız.

Bazı kadınlar doktorlarıyla bu tür sorunları konuşmaya çekinirler. Bu belirtileri yaşıyorsanız yukarıda bahsedilen potansiyel komplikasyonların yaşanmasından kaçınmak için doktorunuzun vereceği tavsiyeleri öğrenmeniz önemli olacaktır.

Doktorunuz, sağlık geçmişinizle ilgili sorular soracaktır. Ne zamandır regl olmadığınızı veya kanserinizin olup olmadığını öğrenmek isteyecektir. Doktorunuz, kullandığınız ilaçların da listesini isteyebilir. Bazı parfümler, sabunlar, banyo ürünleri, deodorantlar, kayganlaştırıcılar ve spermisitler cinsel organlardaki hassasiyeti artırabilir.

Doktorunuz, test ve fiziksel muayene için sizi jinekoloğa yönlendirebilir. Pelvik muayene sırasında doktor elle ve hissederek pelvik organları muayene eder. Doktor, genital bölgeyi atropinin fiziksel belirtileri için de kontrol edecektir.

Bu belirtiler:

 • Vajinanın soluk, pürüzsüz ve parlak olması
 • Elastikiyet kaybı
 • Genital bölgedeki kılların seyrelmesi
 • Genital bölgenin dış kısmının pürüzsüzleşmesi ve incelmesi
 • Rahmi destekleyen dokularda esneme
 • Pelvik organda sarkma

Doktorunuz şu testleri yapmak isteyebilir:

 • Pelvik muayene
 • Smear testi
 • Vajinal asidite testi
 • Kan tahlili
 • İdrar tahlili

Smear testi, vajina duvarlarındaki dokunun alınarak mikroskop altında değerlendirildiği testtir. Bu testle vajinal atropide yaygın olarak bulunan bakteri ve hücre türlerine bakılır.

Asiditeyi test etmek için vajinanın içine kâğıt bir çubuk sokulur. Doktorunuz vajinal salgıları alıp bu test için kullanabilir.

Laboratuvar testleri ve analizi için kan ve idrar örneği vermeniz gerekebilir. Bu testler östrojen seviyesini ölçmek gibi pek çok faktörü değerlendirir.

Vajinal Atropinin Tedavisi

Tedaviyle vajinal sağlığın ve hayat kalitesinin artırılması mümkündür. Tedavi, belirtilere ve hastalığın ortaya çıkmasına neden olan etkenlere odaklanır.

Nemlendiriciler ve su bazlı kayganlaştırıcılar kuruluğu tedavi etmek için kullanılabilir.

Belirtiler ciddiyse doktorunuz östrojen hormon tedavisini önerebilir. Östrojen, vajinal elastikiyeti ve doğal nem dengesini geliştirir. Bu tedavi genellikle birkaç hafta içinde etkili olur. Östrojen topikal veya oral olarak alınabilir.

Önlem ve Hayat Tarzında Yapılacak Değişiklikler

İlaç kullanmanın yanı sıra hayat tarzınızda bazı değişiklikler de yapabilirsiniz.

Atropik vajiniti olan kadınlar cinsel ilişki sırasında acı yaşayabilirler. Ancak, cinsel olarak aktif olmak vajinadaki kan dolaşımı artırır ve vajinanın doğal olarak kayganlaşmasını sağlar. Cinsel olarak aktif olmanın östrojen seviyesine etkisi yoktur. Ancak bu durum kan dolaşımını artırarak cinsel organların daha uzun süre sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Cinsel olarak tahrik olmak için vakit ayırmak, cinsel ilişkiyi daha rahat bir hâle getirecektir.

E vitamini yağı, kayganlaştırıcı olarak kullanılabilir. D vitamininin vajinadaki nemi artıracağını gösteren kanıtlar bulunmaktadır. D vitamini, vücudun kalsiyum emilimine de yardımcı olmaktadır. Bu durum, düzenli egzersizle bir araya getirildiğinde postmenopozal kemik erimesini önler veya yavaşlatır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...