Preeklampside (Gebelik Zehirlenmesi) Tansiyonun Kontrol Edilmesi

Preeklampside (Gebelik Zehirlenmesi) Tansiyonun Kontrol Edilmesi

Preeklampsi, hamilelikte görülen ciddi bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık, tansiyonun çok yükselmesine neden olur ve hayatı tehdit edebilir. Preeklampsi hamileliğin çok erken dönemlerinde, hatta hamilelikten sonra görülebilse de genellikle hamileliğin 20. haftasında görülmeye başlanır. Hamile kadınların yaklaşık %10’unda preeklampsi görülür. Doktorlar, preeklampsiye tam olarak neyin neden olduğunu bilinmemektedir. Bu duruma, plasentadaki damarların düzgün bir şekilde gelişmemesinin neden olduğu düşünülmektedir. Bu rahatsızlık aileden, damarlardaki hasarlardan, bağışıklık sistemi hastalıklarından ya da daha başka bilinmeyen nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir.

Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Preeklampsi aile geçmişi, damar hasarı, bağışıklık sistemi sorunları ya da diğer bilinmeyen nedenlerden kaynaklanabilir. Nedeni önemli olmaksızın preeklampsiye acil olarak müdahale edilmesi gerekir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Düzenli doktor randevuları preeklampsinin erken teşhisi için önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümünde doktorunuzdan düzenli randevular almayı ihmal etmemelisiniz.

Preeklamspinin Belirtileri

4 saat arayla ölçülen tansiyon değerleriniz 140/90 mmHg ve kronik yüksek tansiyon geçmişiniz yoksa preeklampsi olabilirsiniz. Tansiyondaki artış uyarıcı bir belirti olmadan aniden görülebilir.

Preeklampsiyle ilişkilendirilen diğer belirtiler:
Nefes almada güçlük
Bulantı
Ağır baş ağrısı
Nefes darlığı
Ani kilo alımı
Ellerde ve yüzde şişlik
Böbrek rahatsızlıklarına işaret eden idrarda çok fazla protein olması
Işık hassasiyeti, görüşte bulanma ya da geçici görüş kaybı gibi görüşte yaşanan değişiklikler
Kusma
Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir an önce tedavi olmanız önemlidir. Kadınlar genellikle bu belirtileri normal hamileliğin bir parçası olarak yaşarlar. Preeklampsinizin olduğundan şüpheleniyorsanız, daha ciddi komplikasyonlar yaşamaya göre daha güvende olursunuz.

Doktorlar Tansiyonu Nasıl Kontrol Ederler?

Doktorunuz, hamilelikte ne kadar ilerlediğinizi ve bebeğinizin gelişimini göz önünde bulundurarak tansiyonunuzu kontrol eder. 37 haftalık veya daha ilerlemiş hamileliklerde bebeğin ve hastalığın ilerlemesini durdurmak için doğum önerilebilir.

Bebeğiniz henüz yeterince gelişmediyse doktorunuz tansiyonunuzu düşürürken bebeğin büyümesine yardımcı olmak için tasarlanmış ilaçlar verebilir.

Doktorunuzun vereceği ilaçlar:

  • Tansiyonu düşüren ilaçlar
  • Bebeğin akciğerlerinin gelişmesini ve karaciğerdeki iltihaplanmayı azaltan kortikosteroidler
  • Nöbetleri azaltmaya yardımcı olduğu bilinen magnezyum sülfat gibi ilaçlar

Çoğu durumda bu ilaçlar hastanede verilir. Yatak istirahati, tansiyon için gerekli olmasa da hastanede kaldığınızda daha yakından takip edilebilirsiniz.

Tansiyonunun Evde Kontrol Altına Alınması

Tansiyonunuz 120/80 ve 140/90 arasındaysa hafif preeklampsiniz vardır ve doktorunuz evde dinlenmenizi isteyebilir. Bu durumda preeklampsi belirtilerinizi yakından takip etmeniz gerekir.

Tansiyonunuzu düşürmek ve yan etkileri en aza indirmek için yapmanız gerekenler:
Tuz tüketiminizi azaltın.
Gün içinde bol su için.
Diyetinizde protein eksikliği varsa, diyetinizdeki protein miktarını artırın.
Atar damarlardaki baskıyı azaltmak için sol yanınıza yatın.

Bu önlemleri almanın preeklampsiyi kötüleştirmeyi engellemenin en etkili yolları olmayacağını aklınızda bulundurun. Doktorunuz bebeğin sağlık durumunu düzenli olarak kontrol etmek için sık sık muayeneye gitmenizi isteyebilir.

Preeklampsinin Komplikasyonları

Preeklampsinin en ciddi komplikasyonu hem annenin hem de bebeğin ölmesidir. Doktorlar, hamilelikte preeklampsi yaşayan kadınların gelecekte kalp damar ve böbrek hastalıkları riskinin yüksek olduğunu da bilmektedirler. Preeklampsisi olan kadınlarda eklampsi olarak da bilinen nöbetler ya da HELLP sendromu görülebilir. HELLP sendromunda “H” hemolisis, “EL” yükselen karaciğer enzimi, “LP” ise trombosit sayısının düşmesi anlamına gelmektedir. Bu durum kanda pıhtılaşmayla ilgili sorunların yaşanmasına ve şiddetli ağrılara neden olarak hayatı tehdit edebilir.

Preeklampsinin belirtilerinden herhangi birini yaşadığınızda, bu komplikasyonların önlenmesi için bir an önce doktorunuzu aramanız önemlidir.

Preeklampsinin İlerleyişi

Hamileliğiniz, bebeğinizi doğurabileceğiniz kadar ilerlediyse doğumla birlikte tansiyonunuz normale dönecektir. Bazen bu durumun gerçekleşmesi 3 ayı bulabilir. Çoğu durumda doktorunuz bebeğin güvenli bir şekilde doğabilecek kadar gelişmesi için her şeyi yapacaktır.

Preeklampsiyi Nasıl Önleyebilirsiniz?

Daha önceden preeklampsi yaşadıysanız hamile kalmadan önce gerekli adımları atmanız önemlidir. Bu adımlar arasında aşırı kiloluysanız kilo vermek, yüksek tansiyonu azaltmak ve diyabeti kontrol altına almak vardır.

Doktorunuz, daha önce preeklampsi yaşadıysanız ya da preeklampsi yaşama riskiniz varsa önleyici pek çok şey yapmanızı önerebilir.

Doktorunuzun önerebileceği şeyler arasında şunlar bulunur:

  • 60 – 81 miligram arasında düşük dozlu aspirin kullanımı
  • Preeklampsinin mümkün olduğunca erken fark edilebilmesi için hamilelik boyunca düzenli muayene

Doktor randevularına düzenli olarak gitmek yüksek tansiyonun tanımlanabilmesi için çok önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...