Prognatizm Nedir?

Prognatizm Nedir?

Prognathizm çıkıntılı bir çene anlamına gelir. Ayrıca genişlemiş çene veya Habsburg çene denir. Durum genellikle altta yatan bir durumun bir belirtisidir. Çenenizin çıkıntılı olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun.

Prognatizm Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli Miyim?

Çenemizdeki problemler moralimizi bozabilir , fakat tedavi yöntemleri sayesinde endişelenmemize gerek yoktur.

Neden Kaynaklanır?

Alt çenenin önde olması doğuştan ya da sonrada geçirilen bir takım travmalar sonucu gelişebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bir Diş Hekimine başvurmalısınız.

Prognatizmi Tanıma

Alt çeneniz gerekenden daha fazla uzanırsa mandibular prognati var. Üst çeneniz çıktığı zaman maksiller prognati oluşur. Bimaksiler prognatizmde her iki çene de yüzünüzün geri kalanından daha ileride olur.

Prognatizmin Altta Yatan Nedenleri

Bazı insanlar altta yatan herhangi bir koşul olmaksızın çıkıntılı üst veya alt çene ile doğarlar. Diğerlerinde, prognatizm aşağıdaki altta yatan koşullardan biriyle ilişkili olabilir:

Doktora Ne Zaman Gitmeli

Prognatizm dişlerin maloklüzyonu olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir, bu da dişlerinizin doğru hizalanmadığı anlamına gelir. Bu ısırma, çiğneme ve konuşma ile ilgili sorunlara neden olabilir. Yanlış hizalanmış dişlerin temizlenmesi de daha zordur, bu da diş eti hastalığınız ve diş çürümesi riskinizi artırır. Diş hekiminiz çene hizalamanızı kontrol edebilir ve sizi tedavi için bir ortodontiste yönlendirebilir.

Akromegali tedavi edilmediğinde diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Ayrıca görme sorunları ve artrit gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu durumun çıkıntılı bir çene ve aşağıdaki diğer belirtiler varsa, hemen doktorunuzu arayın:

  • Şişmiş eller ve ayaklar
  • Çıkıntılı kaş
  • Eklemlerde şişme
  • Kas güçsüzlüğü
  • Genişlemiş burun
  • Dişler arasında artan boşluk
  • Eklem ağrısı

Bazal hücre nevus sendromu, bazal hücreli karsinom adı verilen bir cilt kanseri riskinin artmasıyla ilişkilidir. Olağandışı bir büyüme veya cilt anormallikleriniz varsa, onları kontrol ettirmek için mümkün olan en kısa sürede bir dermatoloğa başvurun.

Bu durum aynı zamanda sinir sisteminizi de etkileyebilir ve körlüğe, zihinsel geriliğe, nöbetlere ve sağırlığa yol açabilir. Bu durumun fiziksel özelliklerine sahipseniz, doktorunuzu görmek önemlidir.

Akrodisostoz artrit; ellerde, dirseklerde ve omurgada sınırlı hareket ve karpal tünel sendromuna yol açabilir. Çocuğunuzun bu problemin fiziksel belirtileri veya zihinsel geriliği ile bağlantılı olabilecek gelişimsel sorunları varsa doktora başvurunuz.

Prognathism Tedavisi

Diş Bakımı

Ortodontist, ortognatik cerrahi ile çıkıntılı bir çeneyi düzeltebilir. Yanlış hizalanmış dişleri düzeltmek veya kozmetik nedenlerden dolayı bunu yapabilirsiniz. Dişlerinizi yeni pozisyonlarına geçirmek için diş teli kullanmak zorunda kalacaksınız. Cerrahınız gerektiğinde kemik parçalarınızı çıkaracak ve yeniden konumlandıracaktır. Çeneniz; plakalar, vidalar veya tellerle yerinde tutulacaktır.

Tıbbi Bakım

Doktorunuz, çıkıntılı çenenize neden olan altta yatan koşulları teşhis edebilir ve tedavi edebilir.

Akromegali, çok fazla büyüme hormonu üretilmesine neden olan hipofiz tümörünün cerrahi olarak çıkarılmasıyla tedavi edilebilir. Tümör çok büyükse radyasyon tedavisine ihtiyacınız olabilir. Doktorunuz ayrıca salınan büyüme hormonu miktarını kontrol etmek veya etkilerini engellemek için ilaç reçete edebilir.

Bazal hücre nevus sendromunuz varsa, tedavi vücudunuzun hangi bölümlerinin etkilendiğine ve kanserin olup olmadığına bağlıdır.

Akrodisostoz için tedavi, zihinsel gerilik ve kemik problemleri için ortopedik bakım için özel eğitim içerir.

Düzeltici Ameliyat Sonrası Ne Olur?

Düzeltici çene ameliyatından sonra, geçici olarak değiştirilmiş bir diyet yemelisiniz. İlaçlar ağrıyı dindirebilir ve ameliyattan bir ila üç hafta sonra çalışmaya geri dönebilirsiniz. Çenenizin tamamen iyileşmesi yaklaşık dokuz ila 12 ay sürecektir.

Prognatizmi Önleme

Bazal hücre nevus sendromu gibi genetik rahatsızlıklardan dolayı prognati önleyemezsiniz. Eğer bu durumu çocuklarınıza aktarma şansı olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, genetik bir danışmanla konuşabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...