Prostat Kanseri Riskiniz Var Mı?

Prostat Kanseri Riskiniz Var Mı?

Prostat kanseri kanser hücrelerinin bir erkeğin prostatında büyümesidir. Amerika’da en çok görülen ikinci kanserdir. Öngörüsü iyidir çünkü sadece prostat bezinde hapsedilmiş şekilde kalır. Prostat spermin meniye dönüşmesine yardım eden sıvıyı salgılar. Mesanenin hemen altındadır. Kadınlarda prostat olmadığı için prostat kanseri olamazlar.

Prostat Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Prostat kanseri ilk aşamalarında belirti göstermez. Eğer erken aşamada belirti oluşursa bu belirtiler çok azdır. Ancak prostatın idrar kanalının çevresini sarması ve rektuma yakın olması nedeniyle idrar, boşaltım ve cinsel sorunlara yol açabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi erken teşhis çok daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Bu nedenle risk grubunda iseniz düzenli kontrollere gitmeniz en doğru karar olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Prostat kanseri tanı ve tedavisi için Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Risk Grubunda Mısınız?

Prostat kanseri için belirli bir neden yokken uzmanlar prostat kanseri riskini arttıran bazı faktörleri belirlemişlerdir.

Öngörü

Prostat kanseri dijital rektal inceleme, prostata özel antijen kan testi ya da biyopsi gibi testlerle teşhis edilir. Diğer kanser çeşitleri gibi prostat kanseri de ameliyat, radyasyon terapisi, hormon terapisi ve kemoterapi yöntemleri ile tedavi edilir. İmmunoterapi ve yüksek yoğunluklu odaklanan ultrason prostat kanserinde kullanılan yeni tedavilerdir.

Prostat kanseri yavaş ilerlediği ve prostata bağlı kaldığı için göreceli olarak öngörüsü iyidir. 5 yıllık yaşam oranı %100’e yakındır. 10 yıllık yaşam oranı %91, 15 yıllık yaşam oranı ise %76’dır. Teknolojilerin gelişmesi ile erken teşhis ve tedavi şansı yükselmektedir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...