Prostat Ve Aşırı Aktif Mesanesi Olan Erkekler İçin Egzersizler

Prostat Ve Aşırı Aktif Mesanesi Olan Erkekler İçin Egzersizler

Prostat sorunları ve aşırı aktif mesane birbirinden farklı sorunlardır. Ancak erkekler için bu iki sorun da sık sık ve ani idrara çıkma dürtüleri uyandırabilir. Bu durum utanç verici ve rahatsız edici olsa da tedavi edilebilir. Medikal çözümlere ek olarak belirli egzersizler tuvalete gitme sıklığınızı azaltabilir.

Prostat Sorunları Hakkında

Prostat bir ceviz büyüklüğündedir. Mesaneden idrarı taşıyan idrar yolunu çevreler. Bir erkek yaşlandıkça prostat genellikle genişler. Bu durum idrar yolunda baskıya neden olur.

Prostat büyümesi aynı zamanda benin prostatik hiperplazi olarak da bilinir (BPH). Bu durum daha sık idrar yapma dürtüsüne neden olur ve hatta idrarınızı yaptıktan sonra tekrardan idrar yapma dürtüsüne yol açabilir.

Aşırı Aktif Mesane Sorunları Hakkında

Aşırı aktif mesane, mesaneyi kontrol den kasların düzgün çalışmaması sonucu oluşur. Tuvalete daha sık gitmenize neden olan sorun budur.

Çok fazla sıvı tüketmek, özellikle kafein, alkol ve narenciye suları, daha fazla idrara çıkmanıza neden olur. ayrıca obez olmak da mesaneye gereğinden fazla yük binmesine neden olur. Bazen aşırı aktif mesane sorunu daha ciddi olan Parkinson ve MS gibi nörolojik sorunlardan kaynaklanabilir.

Egzersizler Yardım Edebilir

Yaşınız ilerledikçe mesane çevresindeki kaslar zayıflar. Bu durum ayrıca prostat kanseri tedavisinin ardından da yaşanabilir.

Çeşitli egzersizler prostat ya da aşırı aktif mesane sorunu yaşayan kişilere yardımcı olabilir. Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarınızı güçlendirmenizi sağlayabilir.

Yürümek, koşmak, yüzmek ve tenis de yararlıdır. Diğer aerobik egzersizler de sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olur.

Kegel Egzersizleri Nelerdir?

Kegel egzersizleri pelvik taban kaslarını güçlendirmek için dizaynedilmiştir. Bu egzersizler özellikle doğum sonrası kadınlar için önerilmektedir. Ancak şeker hastalığı, prostat, ameliyat ve aşırı aktif mesane de pelvik taban kaslarını zayıflatabilir.

Kegel egzersizleri neredeyse her zaman yapılabilir. Ayrıca ekstra ekipman gerektirmezler. Ancak egzersizleri doğru yapmak biraz alıştırma ve konsantrasyon gerektirir.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak pelvik taban kaslarınızı bulmalısınız. Bunu yapmak için idrarınızı yapmaya başladıktan birkaç saniye sonra durdurun. Bunu yapmak için kullandığınız kaslara odaklanın. Bunlar pelvik taban kaslarıdır.
  • Kegel egzersizlerinize boş mesane ile başlayın. Dizleriniz bükülmüş ayrı şekilde yere uzanın.
  • Pelvik taban kaslarınızı 3 saniye sertleştirin ve ardından 3 saniye serbest bırakın. Bunu birkaç defa tekrar edin.
  • Pelvik taban kaslarınıza odaklandığınızdan emin olun. Kısa bir süre sonra bunları otururken ya da ayakta yapmayı başarabilirsiniz.

Geleneksel Egzersizler

Düzenli egzersizler sağlık için pek çok fayda sağlar. Kalp ve kas sağlığı fiziksel aktivitelerin sıklığına bağlıdır. Egzersiz yapmak birkaç kilo vermenizi ve sağlıklı bir kiloya ulaşmanızı sağlar. Sağlıklı bir kiloya ulaşmak prostat sorunlarınızı azaltır. Egzersiz ayrıca vücuttaki hormonları da dengeler. Bu hormonlar prostatı etkiler.

Eğer Yardıma İhtiyacınız Olursa

Kegel egzersizlerinde ustalaşmak zordur. Doktorunuzun anahtar kasları nasıl izole edeceğinizi öğretebilir. Yaşam şekli değişiklikleri ya da ilaçlar da etkili olabilir. Eğer belirtileri yaşamaya devam ederseniz doktorunuzla konuşun. Bu sorunlar utandırıcı olabilir. Ancak belirtilerinizi anlatmanın bir yolunu bulursanız yaşam kaliteniz yükselecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...