Prostatın Transüretral Rezeksiyonu Nedir? Hangi Durumda Uygulanır?

Prostatın Transüretral Rezeksiyonu Nedir? Hangi Durumda Uygulanır?

Prostatınız çok büyürse doktorunuz prostatın transüretral rezeksiyonu olarak bilinen cerrahi bir prosedürü önerebilir. Bu işlem, büyüyen prostatla ilişkili rahatsızlık verici veya ağrılı belirtilerin giderilmesine yardımcı olabilir. Prostat, erkeklerde seminal sıvıyı üreten ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Prostat; idrarınızı ve mesanenizi vücudunuzun dışına bağlayan bir tüpü çevreler. Yaşlandıkça, prostatınız büyüyebilir ve mesanenizi sıkıştırarak idrara çıkmayı daha da zorlaştırabilir. Bu durum iyi huylu prostat hipertrofisi veya genişlemiş prostat olarak bilinen bir durumdur. Yaşlı erkekler arasında çok yaygındır.

Prostatın Transüretral Rezeksiyonu

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Transüretral rezeksiyon prosedürü prostatın bir kısmının çıkarılması durumudur. Bu işlemin riskleri ve uygunluğu konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Kaç Günde İyileşir?

Genellikle iyileşmek üç ila altı haftayı bulur. Bu süre zarfında yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Prostat ile ilgili sıkıntılarda Üroloji (Bevliye) bölümüne gidilir.

Bu Uygulama Kimlere Yapılabilir?

Prostatın yaşlandıkça büyümesi normaldir. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, iyi huylu prostat hipertrofisi 50 ile 60 yaşları arasındaki her 5 erkekten 1’ini etkiler. 70 yaşın üstündeki erkeklerin tahminen %70’inde prostat sorunları vardır.

Büyüyen prostatın belirtilerini yaşıyorsanız doktorunuz ilaç tedavisini veya diğer tedavileri uygulamak isteyebilir. Bu tedaviler işe yaramıyorsa, ameliyat önerilebilir.

Şu durumlar yaşanıyorsa transüretral rezeksiyon gerekli olabilir:
İdrar yavaşça çıkıyorsa
Mesaneniz hiçbir zaman boş hissettirmiyorsa
Geceleri idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsunuz
Sık sık idrar yolu enfeksiyonları yaşıyorsanız
Prostattan dolayı kanama yaşıyorsanız
Mesanede taş varsa
Böbrek hasarı varsa

Bu belirtilerle karşılaşırsanız, doktorunuz genel sağlığınızı, tıbbi geçmişinizi ve prostat bezinizin büyüklüğünü ve şeklini değerlendirir. Bunların yapılması, doktorunuzun transüretral rezeksiyonun sizin için iyi bir seçenek olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır.

Transüretral Rezeksiyonun Riskleri

Mayo Clinic’e göre, transüretral rezeksiyon prosedürü, iyi huylu prostat hipertrofisinin belirtilerini gidermek için en etkili tedavilerden biridir. Ancak, anestezi gerektiren invaziv bir cerrahi girişim olduğundan, aynı zamanda risklere de neden olmaktadır.

Transüretral Rezeksiyon Prosedürü

Transüretral rezeksiyon prosedürü sırasında, doktorunuz prostatınızın bir kısmını çıkarır. Bu prosedür genel anesteziyle yapılır. Bu nedenle bilinciniz açık olmaz ve ağrı hissetmezsiniz. Bazen de bu prosedür sırasında vücudunuzun alt kısmını uyuşturan spinal anestezi yapılabilir. Böylece ağrı hissetmezsiniz.

Doktorunuz, prostat bezinizi görebilmek için rezektoskop adı verilen uzun, ince bir alet kullanacaktır. Bu alet penisin sonuna kadar sokulur. Daha sonra, prostatınızın bir bölümünü çıkarmak için cerrahi aletler kullanılır. Çıkarılan miktar, prostatınızın şekline ve boyutuna bağlı olacaktır.

Doktorunuz prostatı aldıktan sonra, idrarın ameliyattan sonra dışarı atılmasını sağlamak için penise bir kateter yerleştirecektir. Bu kateter, oluşabilecek kan pıhtılarının giderilmesine de yardımcı olacaktır. Tüm bu işlem genellikle bir saat sürer.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Doktorunuz, ameliyatınızı takip eden bir ila üç gün boyunca hastanede kalmanızı tavsiye edecektir. Bu süre boyunca, idrar akışını teşvik etmek için damardan sıvı takviyesi yapılacaktır. Bu süreçte idrarınızda kan görmeyi ve kan pıhtılarının oluşmasını bekleyebilirsiniz.

Eğer şu belirtileri gözlerseniz doktorunuza haber vermelisiniz:
Geçmeyen kanama
Transüretral rezeksiyon sendromu belirtileri
Ateş veya diğer enfeksiyon belirtileri
Üç aydan uzun süren iktidarsızlık
İlaçla kontrol edilemeyen ağrı

Doktorunuz transüretral rezeksiyon ameliyatından sonra neler bekleyebileceğinizi öğrenmenize yardımcı olabilir. Durumunuzu, komplikasyon risklerinizi ve hastalığın uzun vadeli ilerleyişiyle iyileşme sürecini doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...