Protein Tozunun Zararları ve Olası Yan Etkileri

Protein TozuProtein tozları kas gücünü ve görüntüsünü geliştirmek, böylece performanslarını artırmak isteyen insanların en çok tercih ettiği ürün hâline geldi. Egzersiz yaparken diyetlerini protein tozlarıyla zenginleştirenler gerçekten de gözle görülür bir iyileşme sağlıyor. Ama birçok insan ne kadar fazla protein tüketirse o kadar iyi olacağını düşünerek yüksek miktarda protein takviyesi yapıyor. Fakat, bu düşüncenin sonuçları ve sağlığa olan zararları dikkate alındığında gerçeklik payı yoktur. Protein tozları birçok ciddi probleme neden olabilir.

Herhangi bir protein tozunu almadan önce vücut için ne kadar protein gerektiği ve ne kadarının güvenli olduğunu bilmek için her zaman doktora danışmak çok önemlidir. Kas geliştirmek için ve bu tozların negatif etkilerine maruz kalmamak için protein tozlarını az ve ölçülü bir şekilde kullanınız. Aşağıda protein tozu kullanmanın yan etkileri ve zararları 9 başlık altında verilmiştir.

1. Kemiklerin Zayıflaması

Osteoporoz (kemik erimesi) yüksek protein tüketiminin bir sonucudur. Çünkü protein tozlarındaki yüksek miktardaki protein kanın daha da asidik hale gelmesine neden olur. Kandaki asit düzeyini nötralize etmek için vücut kalsiyumu kemiklerden atmaya çalışır. Kalsiyumun kemiklerden atılmasıyla kemikler zayıflar ve kemiklerde kırılma ve sakatlıklar görülür. Osteoporoz şikayeti olan insanlar kırılmalar ve sırt ağrılarını da içeren birçok sorunla karşı karşıyadır.

2. Keton Birikimi

Protein tozlarında bulunan yüksek orandaki proteini tüketirken özellikle düşük karbonhidratlı bir diyetiniz varsa keton birikimiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü, çok fazla miktarda proteinle beraber az miktarda karbonhidrat alınırsa vücut depolanmış yağları enerji üretmek için kullanmaya başlar. Bu, karaciğer ve böbrek gibi hayati organların üzerinde inanılmaz bir baskı oluşturur. Bu aynı zamanda vücudun enerji metabolizmasıyla oynamak ve bozmak anlamına gelir.

3. Böbrek Yetmezliği ve Böbrek Taşları

Aşırı miktarda protein tozu tüketmek böbrek hasarlarına da neden olabilmektedir. Bunun neden, böbreğin protein miktarını düzenleme göreviyle ilgilidir. Protein tüketimi çok fazla olduğunda böbreğe proteini metabolize etmek için çok fazla yük biner ve bu sonuçta böbrek yetmezliğine neden olur.

Üre içeren kan, bulantı, kusma, ürenin geçiş frekansında değişiklikler gibi pek çok semptom böbrek yetmezliğine işarettir. Böbrek taşları da aşırı miktarda protein tüketiminin bir sonucudur.

Böbrek taşları böbrekteki bileşiklerin kristalleşmesi sonucu oluşur. Bu taşların ayrıca böbrekteki distal tübülleri ve üreyi böbreklerden idrar torbasına taşımakla görevli üreteri bloke ettikleri bilinmektedir.

Üreteri bloke eden taşlar şiddetli ağrılara neden olur ve zararlıdır. Bu yüzden bu zararlı yan etkiden kaçınmak için protein tozu kullanımının çok sınırlı olması gereklidir.

4. Karaciğer Tahribatı

Aşırı miktarda tüketildiğinde protein tozları sık sık karaciğere negatif etki yapabilir. Protein metabolizmasında önemli rol oynadığı için karaciğere verilen zarar hayati derecede önemlidir.

Midenin üst sağ tarafında ağrı, kil renkli dışkı ve aynı zamanda sarımsı renkli göz ve cilt gibi çok sayıda belirti görülebilir. Karaciğer hasarıyla bağlantılı bu belirtilerle karşılaşırsanız doktorunuza başvurmalı ve protein tozu kullanmayı bırakmalısınız.

5. Kalp Hastalıkları

Birçok araştırma yüksek proteinli diyetlerin bazen kalp rahatsızlıklarıyla sonuçlanabileceğini göstermiştir. Birçok protein katkı maddesi kardiyovasküler hastalık riskini artıran tam yağlı süt ürünleri kullanır. Bu nedenle, protein tozları kullanırken meyve, sebze, baklagiller, balık, tam buğdaylı gıdalar ve zengin omega-3 kaynağı olan zeytin yağı gibi yiyecekleri de tüketmek çok önemlidir. Protein tozlarının olumsuz etkisinden kaçınmak için, diğer besin maddelerinden mahrum kalmayın.

6. Sindirim Problemleri

En yaygın protein tozu kaynakları peynir altı suyu, kazein ve soya proteinidir. Bunlar sık sık ağrı, bulantı, sindirememe ve mide ekşimesi gibi sindirim düzensizliklerine neden olabilir. Peynir altı suyu ve kazein proteini gibi ürünler süt kaynaklıdır ve bu yüzden laktoz hazımsızlığı olanlar bunlardan tamamen kaçınmalıdır.

Yüksek miktarlı proteini düşük lif içeren bir diyetle tüketmek kabızlığa neden olabilir. Protein tozlarının neden olduğu bu kronik kabızlık uzun süre devam ederse kolon kanserine neden olabilir.

Protein tozlarından dolayı kronik kabız şikayetiniz varsa başka bir protein tozu tavsiye etmesi için başvurmak doktora başvurmak gerekir.

7. Kalori Artışı

Protein tozları kullanırken en yaygın yan etkilerden biri de aşırı kilo alımıdır. Protein tozları yaygın bir şekilde kas kütlesini artırmak için kullanılır halbuki bu yağ miktarının artışına da neden olur. Protein tozları vücut tarafından yakılmazsa, istenmeyen kilo alımına neden olabilecek yüksek miktarda kalori içermektedir.

8. İlaçların Etkisini Azaltma

Protein tozları kullanılan tıbbi ilaçlarla da etkileşime girebilmektedir. İlaçların emilimini azaltarak etkilerini azaltırlar. Kazein proteini gibi kan basıncını düzenleyici ilaçlarla tüketildiğinde yan etkileri olan protein tozlarını kullanmadan önce doktora danışmak önemlidir. Çünkü bu etkileşim kan basıncını çok fazla düşürebilir.

9. Zararlı Metaller İçerme

Birçok protein tozu üzerinde yapılan araştırmalar, her birinin minimum bir tane cıva, kadmiyum veya arsenik gibi zararlı bir madde içerdiğini göstermiştir.

Bütün vücut ve organlar bu toksik maddelerden etkilenir. Çünkü kadmiyum gibi metaller böbrekleri tahrip eder ve vücuttan atılamaz.

Dolayısıyla doktorunuzdan tavsiye almak ve kas geliştirmek için vücut için gerekli bütün besinlerden faydalanmak gereklidir.

İlgili Makale: Spordan Önce ve Sonra Ne Yenmeli?

Yorumlar

 1. Özgür der ki

  Bu ve benzerleri yazıları okuyan eşimiz,ailemiz,dostumuz vs. protein tozlarının çok zararlı bir şey olduğunu düşünüp bizi baskı altına alabiliyorlar… Halbuki sadece protein tozu değil her şeyin fazlası zararlıdır. Protein tozu ihtiyaç kadar alındığında inanılmaz faydaları olan bir destektir, o yüzden aslında bu yazıdaki “fazla protein tozu alımından doğacak zararlar” malesef protein tozu almanın zararları gibi algılanacaktır…

 2. Veysel Dikbaş der ki

  Yazıda bahsedilen yan etkileri destekleyici hiçbir araştırma sonucu , kaynak, veya bilimsel makale yoktur. Burada bahsedilen yan etkiler kurgudan ibarettir. Ayrıntılı anlatım yapmayacağım ancak böbrek ve karacağer kısmı tamamen uydurmadır. Kanın asidik değerini kalsiyumdan oluşan kemik dokusuna zarar verdirmek için arttırmak için, kanınıza kezza veya ph’ı en az 5 in altında olan bir sıvı enjekte etmeniz gerekmektedir ve bu da anatomik olarak aşırı şekilde zarar görmeniz demektir. Ayrıca, hurafelere dayalı, fantastik makaleler okuyacağınıza, Spor bilim sitelerinde biraz araştırma yapmanız sizin için daha şüphe giderici ve aydınlatıcı olacaktır.

  • multiyaşam der ki

   http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18452122

   Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün sitesinde yer alan yukarıdaki yazı 5 araştırmacı tarafından kaleme alınmış. 27 yaşında acısız sarılık şikayetiyle hastaneye başvuran kişiye kolestatik karaciğer hastalığı teşhisi konulmuş. Bu kişi “hevesli bir ağırlık kaldırıcı” olarak tanımlanmış. Kişi 8-9 aydır kreatin, 4 haftadır da whey proteini kullanıyormuş. Kişiye intravenöz sıvılar verilmeye başladığında ve bu ek besinlerin kullanımı bırakıldığında semptomlar önemli ölçüde iyileşmiş. Makale kreatin ve protein tozlarının karaciğer tahribatı ile ilişkisini anlatıyor. Maalesef tamamına ulaşmak için üyelik gerekiyor.

   http://www.researchgate.net/publication/256926910_Effects_of_resistance_training_associated_with_whey_protein_supplementation_on_liver_and_kidney_biomarkers_in_rats

   Fareler üzerinde yapılan şu deneye göre, whey proteini tavsiye edilen dozlarda alınıp, yeterince ağırlık çalışması yapıldığında zararlı görünmüyor. Ama whey proteini fazla alındığında ya da whey proteini alınıp, kaslar yeterince çalıştırılmadığında (yani protein kaslar tarafından kullanılmadığında) böbrek ve karaciğer hasarı saptanmış.

   • Naturel der ki

    Hocam elinize sağlık fitness bir sağlık sporudur eğer hap protein tozu kullanacaksan yapma sağlığını riske atma.

    Herşeyden önce Protein tozu denen meret laboratuvar ortamında üretilen sentetik bir madde , ilaçtır bu kesindir.
    Protein tozu asla doğal yoldan üretilemez sadece sentezlenir

 3. oben der ki

  Burda yazılanları okuyupta korkunuz olmasın. Karaciğerde sarı renkli göz ,midenin üst tarafı şişlik vs demesin de Hepatit başlangıcı belirgenliğidir. Protein tozu ile bu problem olmaz. Ben kullanıyorum ama bir problem yaşamadım bu zamana kadar. Şunu belirtim, herseyin fazlası zararlı. Suyun-meyvenin-sebzenin vs hepsiniz fazlası zararlıdır demek istemiş burda. herşeyi ideal orantılı kullandıktan sonra, protein tozunda bile bir problem olmaz. Sadece iğne-kimyasal kas geliştirici maddeler zararlıdır. Onlara dikkat. İlerde;iğne gibi türler kas için, bırak bu rahatsızlığı, hem kalbi durdurur hem de kansere yol açar. Bunlar yüzüne protein tozu ailemizin gözünde ölüm maddesi yerine geçmiştir.
  Kısacası herşeyin fazlası zarar, herşeyin düzenli kullanması az kullanmasında sorun olmaz..
  Saygılar…

 4. Kemal der ki

  Bilimsel zararı yok diyenler kardesim 31 yasında bunprotein tozları yüzünden uyuyamamz oldu ondan sonra cocuk pisikayrirte gitdi misol aldı bu protein tozlarıyla ters tepki yaptı iyilescene dahada kötü oldu bitmek bilmeyen kas kasılmaları konusmalarında tutulmalar uyumama tıbbi belgezlsi yok diyen gelsin beni bulsun karacagierini bile mahvetmis neden bahsediyor bir zararı yok diyenler iyi düsünün hani 1 doktor 2 doktor 3 4 doktora sorun agrimayan hicbir kası yokdur iyi dusunun ona gore toz kullanın lütfen bu kötüleme degil kardesimin basına geldi baska kardesimin basına gelmesin

  • Yılmaz der ki

   Kardeşinizin ne miktarda kullandığını yazmamışsınız. Çok bilgili değilim ama yorumlara göre fazla kullanınca zararlı oluyormuş.

 5. Emre der ki

  Tamamen saçmalık olmuş bu yazı.Belirtilen olası zararlar fazla protein tüketiminden dolayı ortaya çıkabilecek şeyler.Keton birikimi daha da saçma olmuş diyetin olayı zaten o ketojenik diyet.

 6. Erkan der ki

  Arkadaşlar tartışmanız mantıksız bence. Herşeyin fazlası zarar. Bende ağırlık sporuyla uğraşıyorum 5 yıldır ve hala araştırıyorum. Anladığım şu ki kilonuza ve antremanınıza göre toz kullanın. Fazlası karaciğerinize zarar verir yağlanma yapar bu tozu kullanıyosan zaten iyi çalışman gerektiğini bilmen gerekir! Bol bol su içinki yan etkilerinden (kabızlık,yağlanma vb. ) kurtulun su önemli !

 7. evan der ki

  Bilimsel makaleleri görebilir miyiz bu yazının arkasındaki? Beslenme biliminde doktora yapmış biri olarak gerçekten kınıyorum bu yazıyı. Çok uç örneklerde görülebilecek etkilerin genel yan etki diye gösterilmesini bu siteye yakıştıramadım. Keton birikimi tamamen gerçek dışı.

 8. Sadık Özyer der ki

  Yahu protein tozu dediğinizde 20 gram protein var her bir porsiyonun içinde 4 yumurta ile eş değer. 20 gram protein 100 gram tavuk demek ,Bunlar yüzünden insanlar spor yapıp hayalindeki vucuda kavuşamıyor , özgüven eksikliği bir iç geçirme yaşıyor. Allahın her günü alkol içen adamın karaciğeri nasıl oluyor ? Günde 7 litre su tüketiyorum , Böbreklerime çok mu yükleniyorum , iflas mı edicek ? Aspirinin yan etkilerini okudunuz mu ? Peki o yan etkilerinden ölen var mı ? 1 tablet ile. Steroid kullanıp ölen var mı ? Yaz günü aşırı doz vurup sonra saunaya gidip 20 dakika ter atmaya çalışan kişileri yazmazsanız harika olur..

 9. Ali der ki

  Arkadaşlar ben 2 iki ay düzenli bir şekilde kullandım ve sporu muda yaptım faydası oldumu diye sorucak olursanız gayet de başaralı oldum (ama) Ben biraz daha hızlandırıp daha gösterişli olsun die biraz dozu arttırdım yaklaşık 15 gün böyle kulladıım ve sonra göğüsümde de daralma nefes alma da zorlanmaya başladım ve sonrada kalbim de sıkışma olmaya başladı baktık zararlı olmaya başladı hemen yarıda kestim bıraktım ve şuan 1 buçuk aydır kullanmıyorum sporda yapmıyorum vicudum eskisinde daha berbat oldu poşet hırdalamışı gibi oldum yani yapmış olduğum çaba bi s….e yaramadı….

 10. Erdal der ki

  Protein tozlarının savunucusu ya satıcıları yada yeterince agırlık çalışmadan kısa sürede kas hacmini büyütmek isteyen balon mantığı sporculardır. Protein ihtiyacını yumurta baklagiller gbi pahalı olmayan doğal yolarlada alınabilir doktor tafsiyesi olmadan takviye ilaç vitamin alınmamalıdır. E

 11. İBRAHİM der ki

  Sanırım bu sayfayı annem babam admine rüşvet vererek yazdırdı 😂 Hep ayni şeyler, tozu fazla kullanan salaklar bi yana başlığın yanlış yazilmasida ortalığı karıştırdı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir