Proton Pompası İnhibitörü (PPİ) Ne İşe Yarar?

Proton Pompası İnhibitörü (PPİ) Ne İşe Yarar?

GERD hastalığı genellikle 3 aşamadan oluşur. İlk 2 aşama ilaç alınmasını, diyet ve yaşam şekli değişikliklerini içerir. Üçüncü aşama ise ameliyattır. Ameliyat genellikle ciddi GERD vakalarında son çara olarak kullanılır. İlk aşama GERD hastalığı olan kişiler genellikle yiyeceklerini ne kadar ne zaman ve ne olarak belirleyip tüketirler. Ancak diyet ve yaşam şekli değişikliklersadece bazı kişiler için işe yarar. Bu vakalarda doktor mide asidi üretimini yavaşlatması ve azaltması için ilaçlar verir. Proton pompası inhibitörler GERD belirtilerin rahatlatan ve mide asidini azaltan ilaç çeşitlerinden birisidir. Aşırı mide asidini tedavi eden bilen diğer ilaçlar H2 reseptör engelleyiciler, Pepcid AC ve Tagamet ilacıdır. Ancak PPİ GERD belirtilerini azaltmada H2 reseptör engelleyicide çok daha etkilidir.

Proton Pompası İnhibitörleri (PPİ) Nasıl Çalışır?

PPİ mide asidini engelleyerek ve azaltarak işe yarar. Böyle ce yemek borusu kendisini iyileştirmek için gerekli zamanı kazanmış olur. PPİ ayrıca mide yanmalarını ve GERD’e eşlik eden yanma hissini de azaltır. PPİ GERD belirtilerini azaltan en etkili ilaçtır.

PPİ mide asidini 4-12 hafta aralığında azaltır. Bu süre yemek borusu dokularının iyileşmek için ihtiyaç duyduğu süreyi sağlar. PPİ mide asidini H2 engelleyicilerden daha uzun sürede azaltır. H’ reseptör engelleyiciler bunu 1 saat içerisinde başarmaktadır. Ancak PPİ’nin sağladığı rahatlama hissi daha uzun sürmektedir. Bu nedenle PPİ GERD olan bireyler için daha yatkındır.

Proton Pompası İnhibitörlerinin (PPİ) Farklı Çeşitleri Var Mı?

PPİ hem reçeteli hem de reçetesiz olarak bulunmaktadır.

Vimovo olarak bir diğer reçeteli ilaç da GERD için kullanılmaktadır. GERD belirtilerini tedavi etme konusunda hem reçeteli hem de reçetesiz ilaçlar aynı düzeyde işe yaramaktadır.

Reçetesiz PPİ kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Muhtemel olarak Helicobacter pylori bakteriyel enfeksiyonuna sahip olabilirsiniz. Bu enfeksiyon çeşidi daha karmaşık bir tedavi gerektirir. Ancak bu enfeksiyon her zaman belirtilere neden olmaz. Belirtiler ortaya çıktığı zaman genellikle GERD ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle enfeksiyon ile GERD arasındaki farkı anlamak zordur.

Enfeksiyonun belirtileri:

 • Bulantı
 • Sık sık geğirme
 • İştah kaybı
 • Şişkinlik

Eğer doktorunuz H. pylori enfeksiyonunuz olduğundan şüphelenirse teşhisi koymak için farklı testler isteyebilir.

Proton Pompası İnhibitörü (PPİ) Kullanmanın Riskleri

PPİ geleneksel olarak güvenli kabul edilir. Ancak yapılan araştırmalar uzun vadeli kullanımın riskleri olduğunu göstermiştir.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma uzun süreli PPİ kullanımında mide bakterisi çeşitliliğinde azalma görülmüştür. Bu çeşitlilik azalması bireyleri enfeksiyon, kemik kırılmaları, vitamin ve mineral yetersizlikleri riskleri ile karşı karşıya bırakmaktadır. Mideni trilyonlarca bakteri bulundurur. Bu bakterilerin bazıları zararlı olsa da geneli zararsızdır. PPİ zamanla bakteri dengesinde bozulmalara yol açar ve kötü bakteriler iyilere karşı üstünlüğü ele geçirir. Bunun sonucunda hastalıklar meydana gelebilir.

Buna ek olarak FDA’in 2011 yılında yaptığı güvenlik açıklamasında uzun süreli PPİ kullanımının düşük magnezyum seviyesine yol açtığını açıklamıştır. Bu kas spazmları, düzensiz kalp ritmi ve gülme krizi gibi risklere yol açmaktadır. FDA’in yaptığı incelemelerin %25’inde magnezyum takviyesi işe yaramamış ve sonuç olarak PPİ kullanımının bırakılması gerekmiştir.

Potansiyel risklere rağmen PPİ GERD tedavisinde oldukça etkilidir. Doktorunuz ile konuşarak GERD tedavisinde en iyi yöntemin PPİ olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Sonraki Adımlar

PPİ kullanımı bıraktığınız zaman asit artışını fark edebilirsiniz. Bu artış aylar boyunca devam edebilir. Doktorunuzun bu rahatsızlığı ve GERD belirtilerini azaltmak için tavsiye edebileceği adımlar:

 • Küçük öğünler yemek.
 • Daha az yağ tüketmek.
 • Yemek sonrası 2 saatten önce uzanmaktan kaçınmak.
 • Yatmadan önce atıştırmadan kaçınmak.
 • Rahat elbiseler giymek.
 • Yatağınızda başınızı koyduğunuz bölgeyi yükseltmek.
 • Alkol, tütün ve belirtileri tetikleyen yiyeceklerden kaçınmak.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...