Psödotümör Serebri Nedir? Risk Faktörleri Nelerdir?

Psödotümör Serebri Nedir? Risk Faktörleri Nelerdir?

Psödotümör serebri, beyninizdeki basıncın arttığı, baş ağrılarına ve görme sorunlarına neden olduğu bir durumdur. İsim “yanlış beyin tümörü” anlamına gelir, çünkü semptomları beyin tümörlerinin neden olduğu semptomlara benzerdir. Ayrıca idiyopatik intrakranial hipertansiyon olarak da bilinir. Bu durum tedavi edilebilir, ancak bazı durumlarda geri dönebilir.

Psödotümör Serebri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Psödotümör serebri baş ağrısı ve görme sorunlarına yol açan fakat tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Ne Yapmalıyım?

Kilo almak sizi bir psödotümör serebri olma riskiyle karşı karşıya bırakır. Aşırı vücut ağırlığını kaybederek bu durumun önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Psödotümör serebri için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümüne gidilir.

Psödotümör Serebriye Ne Sebep Olur?

Bu durumun kesin nedeni bilinmemektedir, ancak kafatasınızda çok fazla beyin-omurilik sıvısı bulunması ile ilişkili olabilir. Beyninizi ve omuriliğinizi koruyan bu sıvı normalde kan dolaşımınıza alınır. Psödotümör serebri, bu sıvı tam olarak emilmediğinde ortaya çıkabilir ve bu da birikmesine neden olur. Bu, kafatasındaki basıncın artmasına yol açar. Bu durum çocukları, erkekleri ve yaşlı yetişkinleri etkileyebilir, ancak çoğunlukla doğurganlık çağındaki obez kadınlarda görülür.

Psödotümör Serebri İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Psödotümör Serebri Belirtileri Nelerdir?

Psödotümör Serebri Nasıl Teşhis Edilir?

Psödotümör Serebri İçin Tedaviler Nelerdir?

Tedavi Sonrası Görünüm

Pseudotumor serebri bittiğinde görüşünüzü kontrol etmek için göz doktorunuzu düzenli olarak görmeniz gerekir. Göz doktorunuz sürekli görme kaybına yol açabilecek görüş değişikliklerine devam etmediğinizden emin olmak için sizi yakından izleyecektir.

Ayrıca, bu durumun semptomlarına tekrar başlarsanız, doktorunuza bildirmelisiniz.

Pseudotumor Serebri Önlenebilir Mi?

Sağlıklı bir diyete geçmek ve düzenli egzersiz yapmak ekstra kilo vermenize yardımcı olabilir. Diyetiniz bol meyve, sebze ve kepekli tahıllar içermelidir. Yağsız olan yağsız et ve süt ürünlerini de seçmelisiniz.

İçinde yüksek olan yiyecekleri yememek veya sınırlamaktan kaçının:

  • Eklenen şekerler
  • Doymuş yağ
  • Trans yağ
  • Sodyum

Yürümek kadar basit olabilen düzenli bir egzersiz rutinine geçin. Doktorunuz bunu yapmanın güvenli olduğunu söylerse daha sıkı bir egzersiz rutini uygulayabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...