Pterjiyum (Gözde Et) Etkileri ve Tedavisi

Pterjiyum (Gözde Et) Etkileri ve Tedavisi

Pterjiyum, korneanın üstünde gözün beyaz kısmını kaplayan mukoza zarında ya da konjonktivada büyümenin olmasıdır. Kornea, gözün önündeki şeffaf tabakadır. Genellikle iyi huylu ya da kanserli olmayan büyüme, kama şeklindedir. Pterjiyum genellikle sorunlara yol açmaz ve tedavi gerektirmez. Ancak görmenize engel oluyorsa ameliyatla alınabilir.

Pterjiyum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Pterjiyum Nedir?

Pterjiyum, korneanın üstünde gözün beyaz kısmını kaplayan mukoza zarında ya da konjonktivada büyümenin olmasıdır.

Endişelenmeli Miyim?

Genellikle iyi huylu ya da kanserli olmayan büyüme, kama şeklindedir. Pterjiyum genellikle sorunlara yol açmaz ve tedavi gerektirmez. Ancak görmenize engel oluyorsa ameliyatla alınabilir.

Nasıl Anlarım?

Pterjiyum, her zaman belirtilere yol açmaz. Bu olduğunda bile belirtiler genellikle hafiftir. Yaygın görülen belirtiler arasında kızarıklık, bulanık görme ve gözün tahriş olması bulunur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

Pterjiyumun Nedenleri

Pterjiyumun kesin nedeni bilinmemektedir. Yapılan bir açıklama, ultraviyole ışığa çok fazla maruz kalmanın bu büyümelere yol açabileceğini belirtmektedir. Sıcak iklimlerde yaşayan ve açık havada güneşli ve rüzgârlı ortamlarda çok fazla zaman geçiren kişilerde daha çok görülür. Gözleri bazı maddelere düzenli olarak maruz kalan kişilerde de bu durumun görülme riski daha yüksektir. Bu maddeler arasında şunlar bulunur:

 • Polen
 • Kum
 • Duman
 • Rüzgâr

Pterjiyumun Belirtileri

Pterjiyum, her zaman belirtilere yol açmaz. Bu olduğunda bile belirtiler genellikle hafiftir. Yaygın görülen belirtiler arasında kızarıklık, bulanık görme ve gözün tahriş olması bulunur. Ayrıca yanma hissi veya kaşıntı hissedebilirsiniz. Eğer pterjiyum korneayı kaplayacak kadar büyürse görme yetiniz etkilenebilir. Kalın ya da büyük pterjiyumun olması gözünüzde yabancı bir cisim varmış gibi hissetmenize yol açabilir. Pterjiyumda oluşan rahatsızlıktan dolayı lens kullanmaya devam edemeyebilirsiniz.

Pterjiyum Ne Kadar Ciddi Bir Durum?

Pterjiyum, korneanın üzerinde ciddi yaralara neden olabilir ancak bu oldukça nadir görülür. Korneadaki yara izi, görme kaybına yol açabileceğinden tedavi edilmelidir. Küçük olduğu vakalarda genellikle iltihabı tedavi etmek için göz damlası ya da merhem kullanılır. Daha ciddi vakalarda ise tedavi pterjiyumun cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirir.

Pterjiyum Nasıl Teşhis Edilir?

Pterjiyumun teşhis edilmesi oldukça basittir. Göz doktorunuz yarık lamba ya da biyomikroskop olarak bilinen bir cihazı kullanarak fiziksel muayene yapabilir. Bu lamba, doktorunuzun büyütme ve parlak ışıklandırma kullanarak gözü görmesini sağlar. Doktorunuz ek testler yapması gerekiyorsa şunları yapabilir:

 • Görme keskinliği testi: Bu test, görme tablosundaki harflerin okunmasını gerektirir.
 • Kornea topografyası: Bu tıbbi haritalama tekniği ile korneadaki eğrilikler ve değişiklikler ölçülür.
 • Fotoğraf dökümantasyonu: Bu prosedür, pterjiyumun büyüme hızının izlenmesi için fotoğraf çekilmesini gerektirir.

Pterjiyumun Tedavisi

Pterjiyum genellikle görüşünüzü etkilemediği ya da ciddi bir rahatsızlığa neden olmadığı sürece tedavi edilmez. Göz doktorunuz büyümenin görme sorunlarına neden olup olmadığını görmek için gözlerinizi ara sıra kontrol etmek isteyebilir.

İlaçlar

Pterjiyum çok fazla tahrişe ya da kızarıklığa neden oluyorsa doktorunuz iltihabı azaltmak için kortikosteroid içeren göz damlaları veya göz merhemleri yazabilir.

Ameliyat

Göz damlası ve merhem rahatlama sağlamazsa ameliyat önerilebilir. Pterjiyum, görme kaybına ya da astigmata neden olarak bulanık görmeye yol açabilir. Bu durumlarda da ameliyat yapılabilir. Pterjiyumun kozmetik nedenlerle alınmasını istiyorsanız ameliyat seçeneğini doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Ameliyatın beraberinde birkaç risk de oluşur. Bazı durumlarda pterjiyum cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra tekrar oluşabilir. Gözünüz ameliyat sonrasında kuruyabilir ve tahriş olabilir. Doktorunuz bunun oluşmasını engellemek için bazı ilaçlar verebilir.

Pterjiyumun Oluşmasını Nasıl Engelleyebilirim?

Pterjiyuma neden olabilecek çevresel faktörlerden uzak durun. Gözlerinizi güneş ışığından, rüzgârdan ve tozdan korumak için güneş gözlüğü ve şapka kullanın. Güneş gözlükleri, güneşin ultraviyole ışınlarından korumalıdır. Pterjiyumunuz varsa şunlara maruz kalmamanız pterjiyumun büyümesini kısıtlayabilir:

 • Rüzgâr
 • Toz
 • Polen
 • Duman
 • Güneş ışınları

Bunlardan kaçınmanız alınmış pterjiyumun tekrar oluşmasını engelleyebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...