Pulmoner Anjiyografi (Damar Filmi)

Pulmoner Anjiyografi (Damar Filmi)

Pulmoner Anjiyografi Nedir? Bazen arteriyografi de denilen anjiyografi, doktorların damarları görmek için kullandığı bir testtir. Bu test sırasında boya içeren bir iğne yapılır. Bu boya, damarların röntgende görülmesini sağlar.

Pulmoner Anjiyografi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Pulmoner anjiyografi, genellikle akciğerlere kan taşıyan damarlardaki basıncın ölçülmesi ve bu damarlarda oluşan kan pıhtısı gibi tıkanıklıkların incelenmesi için yapılır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Takviye yada ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza işlem öncesi bilgi verin.

Hamileler Dikkat!

Hamileyseniz X ışınlarından gelen radyasyon fetüs için bazı riskler oluşturabilir. Bu riskleri doktorunuzla konuşmalısınız.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Pulmoner anjiyografi Göğüs Hastalıkları bölümü doktorlarınca uygun görüldüğü takdirde istenir.

Pulmoner Anjiyografi için Nasıl Hazırlanmalıyım?

Doktorunuz bu işlem için nasıl hazırlanmanız gerektiğine dair sizi bilgilendirecektir. Kusmayı ve bulantıyı önlemek için testin 6 – 8 saat öncesinde yeme, içmeyi bırakmalısınız.

Hamilelikte X ışınları bebek için tehlikeli olabileceğinden hamileyseniz bu durumu doktorunuzla paylaşın. Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz varsa doktorunuza belirtin.

Pulmoner Anjiyografi Nasıl Yapılır?

İşlem sırasında rahatlamanıza yardımcı olması için damardan yatıştırıcı bir ilaç verilir.

Doktorunuz kateter denilen bir tüpü damarınızdan sokar. Bu işlem genellikle kasıktaki damardan yapılır ve buradan akciğerlere doğru ilerlenir. Kateter yerleştiğinde ölçümler yapılmaya başlanır ve doktorunuz anatominizi daha iyi görebilmek için boya enjekte eder.

Doktorunuz daha sonrasında göğüs röntgeninize bakar. Bu görüntüler, boyanın ilerlediği yolu göstererek damarlarda tıkanık ya da başka sorunların olduğunun anlaşılmasına yardımcı olur.

Pulmoner Anjiyografi Ne Zaman Kullanılır?

Doktorlar çoğu zaman pulmoner anjiyografiden akciğer damarlarında tıkanıklıktan şüphelendiklerinde faydalanırlar.

Doktorunuz vücudunuzda oluşan pıhtı ya da pulmoner arter anevrizması gibi durumlarda da pulmoner anjiyografi yapabilir. Eğer akciğerlerin etrafındaki damarlarda doğuştan darlık varsa kalp sorunlarını ve hareketle görülen nefes darlığını göstereceğinden pulmoner anjiyografi uygulanabilir.

Çoğu durumda, doktorunuz pulmoner anjiyografinin yerine tomografik anjiyografiyi seçebilir. Johns Hopkins Tıp’a göre, tomografik anjiyografi günümüzde pulmoner anjiyografiye göre daha sık yapılmaktadır.

Damarda pıhtı oluşumu varsa doktorunuz anjiyografiyi tedavinin bir parçası olarak kullanabilir.

Pulmoner Anjiyografinin Riskleri Nelerdir?

Bu işlemin sonucunda ciddi komplikasyonlar nadiren görülür. Nadir görülen bu komplikasyonların arasında ise kanama, enfeksiyon ve akciğer damarlarının patlaması bulunur.

!Hamileyseniz X ışınlarından gelen radyasyon fetüs için bazı riskler oluşturabilir.Bu nedenle işlem öncesinde bu durumu mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

!Bazı kişilerin boyaya karşı alerjik reaksiyonları olabilir veya böbrek fonksiyonu azalabilir. Bu durum bazı ilaçların kullanımında daha sık yaşanır. İşlem öncesinde kullandığınız tüm ilaçlarla ilgili doktorunuzu bilgilendirin.

Diğer riskler kateter kullanımıyla alakalıdır. Sinirleriniz ya da damarlarınız kateterden dolayı yaralanabilir. Ancak kataterin kalp ritmini bozması oldukça nadir görülen bir komplikasyondur.

Doktorunuz bu risklerin bilincindedir ve komplikasyonlar yaşandığı takdirde tedavi etmeye hazır olacaktır.

Pulmoner Anjiyografi Sonrasında

Pulmoner anjiyografi genellikle birkaç saat sürer. İşlem sonrasında önlem amaçlı birkaç saat izlenirsiniz. Genel olarak, pulmoner anjiyografiden sonra kendi başınıza evinize dönebilir, normal işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...