Pulmoner Kapak Darlığı: Asla İhmal Etmeyin!

Pulmoner Kapak Darlığı: Asla İhmal Etmeyin!

Pulmoner kapak, sağ karıncık ile akciğer atardamarı arasındadır. Kapak kanın kalbe girmesine ve çıkmasına izin veren bir geçit görevi vardır. Pulmoner kapak darlığı, pulmoner kapağın yeterince geniş olarak açılamamasıdır. Bu sorun genellikle doğumda görülen nadir bir rahatsızlıktır. Pulmoner kapak darlığı her zaman medikal tedavi gerektirmez. Ancak bazı kişilerin ilaca ya da düzeltme için ameliyata ihtiyacı olabilir.

Pulmoner Kapak Darlığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Pulmoner kapak darlığı ciddi vakalarda ani ölümlere yol açabilir. Bu nedenle teşhis ve tedavi büyük öneme sahiptir. Bazı vakalarda sorun ciddileşene kadar belirtiler ortaya çıkmaz.

Tedavi Edilmediğinde

Pulmoner kapak darlığı tedavi edilmediği zaman ölümcül sonuçlar doğurabilen ciddi bir hastalıktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Pulmoner kapak darlığı durumunda Kalp Damar Cerahisi, Kardiyoloji bölümlerine gidilir.

Pulmoner Kapak Darlığının Belirtileri

Pulmoner kapak darlığı vücudun oksijen içeren kan alma yeteneğini etkiler. Çocukların geneli yetişkinliğe girene kadar herhangi bir belirti görmezler.

Pulmoner kapar darlığının belirtileri:

 • Kalp hırıltısı
 • Çıkıntılı ve genişlemiş şahdamarı
 • Ciltte hafif maviye benzer bir renk
 • Göğüs ağrısı
 • Bayılma
 • Kalp çarpıntısı
 • Açıklanamayan yorgunluk
 • Gelişim yetersizliği
 • Nefes alma zorluğu

Pulmoner Kapak Darlığı Nedenleri

Doktorlar pulmoner kapak darlığının kesin nedenini bilmemektedir. Pulmoner kapakçık anne karnında fetüs döneminde tam olarak gelişemeyebilir. Hastalığın ayrıca genetik bileşenleri de olabilir.

Bu soruna diğer doğuştan kalp bozuklukları da eşlik edebilir. Eğer pulmoner kapak darlığı teşhisi konulursa doktorunuz kalbin sağlıklı olduğunu öğrenmek için ekstra testler isteyecektir.

Yetişkinler bu sorunu kalbi etkileyen diğer hastalıkların karmaşıklığı olarak yaşayabilir. Pulmoner kapak darlığına karmaşıklık olarak neden olabilecek sorunlar sindirim sisteminde meydana gelen ateşli romatizma ve karsinoid tümörlerdir.

Pulmoner Kapak Darlığının Potansiyel Karmaşıklıkları

Tedavi edilmeyen pulmoner kapak darlığı başka zararlı ve ölümcül karmaşıklıklara yol açabilir. Bunun bir örneği ventriküler hipertrofisi ya da kalp genişlemesidir. Bu sorunlar kalbe zarar vererek kalıcı olarak hasar almasına neden olabilirler. Dokulara yeterince oksijen gitmemesi siyanoza yol açabilir. Siyanoz cildin maviye dönmesine ve solunum zorluklarına yol açar.

Kalbin herhangi bir yapısal zarara uğraması, kalbin içeriden iltihaplanmasına yol açabilir.

Eğer pulmoner kapak darlığı tedavi edilmez ise kalbin sarf ettiği ekstra efor kalp yetmezliği ve ölüme yol açabilir. Eğer çocuğunuzun pulmoner kapar darlığı olduğunu düşünürseniz doktordan randevu alın.

Pulmoner Kapak Darlığı Nasıl Teşhis Edilir?

Pulmoner kapak darlığı kalp hırıltısına yol açabilir. Bu kalp hırıltısı doktorunuzun dinlemesi sırasında üfleme, ıslık ya da gıcırdama sesine benzer olabilir. Hırıltı, Pulmoner kapak darlığının ilk işareti olabilir. Ya da daha fazla test yapılması gerektiğinin habercisidir.

Doktorunuz kalp anatomisinin görülebilmesi için görüntüleme testlerini isteyebilir.

Bu testler:

 • Göğüs X-Rayi
 • EKG
 • Ekokardiyogram
 • MRI

Bu görüntüleme testleri Pulmoner kapağın nerede daraldığını ve kanın nereden yeterli düzeyde geçmediğini gösterir.

Pulmoner Kapak Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuz pulmoner kapak darlığının en iyi ve size uygun olan tedavisini belirlemek için görüntüleme testlerini ve diğer incelemeleri kullanır. Eğer daralma hafifse ve herhangi bir belirtiye neden olmuyorsa müdahale edilmemesini tavsiye edebilir.

Eğer göğüs ağrısı, nefes darlığı ya da bayılma gibi belirtileriniz varsa acil olarak medikal yardım aramalısınız. Bu belirtiler hastalığın ilerlemesinin işaretçisi olabilir.

Hafif daralma zaman içerisinde iyileşebilir. Ancak bazı insanlar aynı belirtileri görmeye devam ederler. Diğer hastalarda ise belirtiler kötüleşir ve tedavi gerektirir.

Doktorunuz kanın kalp kapakçıklarından daha rahat geçmesi için ilaçlar verebilir.

Bu ilaçların bazıları:

 • Protasglandinler
 • Kan incelticiler
 • Sıvı hapları, kandaki aşırı sıvıyı azaltmak için
 • Düzensiz kalp ritmini engelleyen ilaçlar

Valvüloplasti olarak bilinen ameliyat Pulmoner kapağın duvarlarını esneterek kan akışını kolaylaştırabilir. Bu tedavi yöntemi sonunda balon olan bir sondanın kalp damarlarına sızmasını ve onları genişletmesini içerir. Ciddi vakalarda Pulmoner kapak değişimi gerekebilir. Mekanik ya da biyolojik bir kapak ile değiştirilmesi gerekir.
Uzun süreli sağlığınızı korumak için sigarayı bırakmalı, düzenli olarak egzersiz yapmalı ve meyve, tam tahıl ve sebze içeren bir diyet yapmalısınız. Kardiyoloğunuzu düzenli olarak ziyaret etmeyi unutmayın.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...