Püstül Nedir? Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Püstül Nedir? Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Püstül, içinde irin ya da sıvı olan ciltte görülen küçük kabarcıklardır. Genellikle etrafı kızarık, ucu ise beyazdır. Püstül, sivilceye çok benzese de sivilceden farklı olarak giderek büyüyebilir ve vücudun her yerinde görülebilir. En sık görüldükleri yerler ise sırt, göğüs ve yüzdür. Vücudun bir kısmında toplu olarak görülebilirler. Püstüller, vücuttaki hormonal dengesizliklerin veya değişikliklerin bir sonucu olarak sivilce gibi oluşabilir. Bu, özellikle ergenler ve genç yetişkinler arasında oldukça sık rastlanan bir cilt sorunudur. Püstüller ilaçla ya da kişiye rahatsızlık veren ciddi durumlarda ameliyatla tedavi edilebilir.

Püstül Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Püstül Nedir?

Püstül, içinde irin ya da sıvı olan ciltte görülen küçük kabarcıklardır. Genellikle etrafı kızarık, ucu ise beyazdır.

Nerelerde Görülür?

Püstül, sivilceye çok benzese de sivilceden farklı olarak giderek büyüyebilir ve vücudun her yerinde görülebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Püstül için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Püstüllerin Oluşmasına Ne Sebep Olur?

Püstüller cildiniz yiyeceklere, çevresel alerjenlere ya da zehirli böcek ısırıklarına karşı alerjik reaksiyon gösterip iltihaplandığında oluşabilir. Ancak, püstüllerin en yaygın görülen nedeni aknedir. Akne, ciltteki gözenekler yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkandığında oluşur.

Bu tıkanıklık ciltte çıkıntılar oluşturur ve bunun sonucunda püstül oluşur. Püstüller genellikle gözenek boşluklarında enfeksiyondan dolayı irin bulundururlar. Aknenin neden olduğu püstüller sert olur ve kişiye acı verir. Bu yaşandığında püstül kiste dönüşebilir. Buna ise kistik akne denir.

Püstül Nasıl Görünür?

Püstüllerin tanımlanması kolaydır. Cildin üzerinde küçük kabarcıklar olarak görülebilir. Bu kabarcıkların merkezi genellikle beyaz ya da kırmızıdır. Dokunamayacağınız kadar acı verici olabilir ve püstülün etrafındaki cilt kırmızı ve iltihaplı olabilir.

Püstüllerin sıklıkla görüldüğü yerler:
Omuzlar
Göğüs
Sırt
Yüz
Boyun
Koltuk altları
Pubik bölge
Saç hizası

Püstüllerle Tıbbi Olarak Ne Zaman İlgilenilmelidir?

Püstüller aniden vücudun tamamını kaplayabilir ya da vücudun çeşitli yerlerinde bakteriyel enfeksiyon yaşadığınızı gösterir bir şekilde ortaya çıkabilir. Aniden birçok püstül oluştuysa doktorunuzla görüşün. Ayrıca, püstüller acı veriyorsa ya da sıvı çıkışı varsa bir an önce doktora görünmeniz gerekir. Bu belirtiler ciddi bir cilt enfeksiyonuna işaret ediyor olabilir.

Püstüllerle birlikte şu belirtileri de yaşıyorsanız en yakın acil servise gitmeniz gerekir:
Ateş
Püstüllerin olduğu yerlerin etrafında sıcaklık
Nemli cilt
Bulantı
Kusma
İshal
Püstüllerin etrafında acı
Aşırı acı veren büyük püstüllerin olması

Püstüller Nasıl Tedavi Edilir?

Küçük püstüller tedaviye gerek olmadan geçer. Püstülleriniz geçmezse cildinizi ılık suyla yıkayıp hafif bir cilt temizleyici kullanmanız faydalı olabilir. Bunu günde iki kez yapmanız akneye neden olan cilt üzerinde kalan yağı temizleyecektir. Cildinizi temizlemek için pamuk ya da bez kullanmak yerine parmak uçlarınızı kullanın. Püstüllerin pamuk ya da bezle ovulması cildi daha fazla tahriş edecektir.

Eczaneden alabileceğiniz reçetesiz olarak satılan akne ilaçlarını, sabunları ya da kremleri akne püstüllerini tedavi etmek için kullanabilirsiniz. Püstülleri en iyi şekilde tedavi etmek için kullanılan ilaçların içinde peroksit, salisilik asit ve sülfür bulunur. Ancak, bu tedaviler hiçbir zaman genital bölgede uygulanmamalıdır. Sülfüre alerjiniz varsa içinde bu maddenin olduğu ürünlerden uzak durmalısınız.

Reçetesiz ürünler, cildin üst yüzeyini kurutup fazla yağı emerek püstülleri tedavi etmeye yardımcı olur. Bazı ürünler güçlüdür ve cildi aşırı kurutup soyabilir. Hassas bir cildiniz varsa durumu daha da kötüleştirmemek için cilt tipinize özel olarak üretilmiş ürünleri kullanın.

Püstülleri sıkmak cazip gelebilir ancak püstülleri hiçbir zaman sıkmamalı ya da koparmamalısınız. Bunu yapmak cildinize zarar vereceğinden enfeksiyonu daha da kötüleştirecektir. Losyonlar ya da vazelin gibi petrol içeren yağ bazlı ürünlerin de püstüllerin olduğu yerlerde kullanılmaması gerekir. Bu ürünler gözenekleri daha fazla tıkayarak püstüllerin büyümesine neden olur.

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Püstüller evde kullandığınız tedavilerle ve reçetesiz ilaçlarla düzelmediyse dermatologla konuşarak daha farklı tedavilerden faydalanabilirsiniz. Dermatolog, püstüllerin içini boşaltabilir ya da daha güçlü bir ilaç verebilir.

Reçeteli ilaçlar, özellikle bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu akne püstüllerinin geçirilmesi için oldukça kullanışlıdır.

Doktorunuzun yazacağı bazı ilaçlar arasında şunlar bulunur:
Doksisiklin ve amoksilin gibi orak antibiyotikler
Dapson gibi topikal antibiyotikler
Reçeteli salisilik asit

Ciddi durumlarda fotodinamik terapi denilen bir uygulama yapılarak püstüller tedavi edilebilir. Fotodinamik terapide ışık ve ışıkla aktive edilen özel bir solüsyon kullanılarak akne hedeflenip yok edilir. Püstüllerin ve aknenin neden olduğu diğer cilt sorunlarını yok etmenin dışında fotodinamik terapi, eskiden kalan akne izlerini de yok ederek cildinizi daha da yumuşatır. Fotodinamik terapinin sizin durumunuzu düzeltmek için kullanılıp kullanılamayacağınızı dermatoloğa danışın.

Püstüle Neden Olan 6 Hastalık hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...