Radyonüklit Sistografi Nedir? Mesane Sorunlarınız Mı Var?

Radyonüklit Sistografi Nedir? Mesane Sorunlarınız Mı Var?

Radyonüklit Sistografi Nedir? Radyonüklit sistografi, mesane taraması olarak da bilinen bir görüntüleme yöntemidir. Doktorunuz mesanenizdeki hastalıkları ve anormallikleri teşhis etmek için bu yöntemi kullanabilir.

Radyonüklit Sistografi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu işlem genellikle acısızdır. Ancak, kateter sokulurken ya da çıkarılırken biraz rahatsızlık yaşayabilirsiniz. Taramadan sonraki birkaç saat boyunca idrara çıkarken rahatsızlık yaşayabilirsiniz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İşlem öncesi üzerinizde bulunan mücevherleri, gözlüğü, piercingi ve başka tüm metalleri çıkarmalısınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uygun görüldüğü takdirde Üroloji (Bevliye) bölümü doktoru sizi yönlendirecektir.

Radyonüklit Sistografi

Bu yöntemle teşhis edilebilecek durumlar:
Enfeksiyonlar
Gerilme
Mesanenin tamamen boşaltılamaması

Muayene sırasında az miktarda radyoaktif sıvı kateter denilen ince ve esnek bir tüp aracılığıyla mesaneye enjekte edilir. Bu sıvı, görüntüleme sırasında doktorunuza sorunların olduğu yerleri gösterir. Örneğin, tümörleri ve yapısal kusurların görülmesini sağlar.

Bu Test Neden Yapılır?

Doktorunuz, mesaneyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız bu testin yapılmasını önerebilir. Bu sorunlar arasında mesanenin tamamen boşaltılamaması, idrar kaçırma ya da idrara çıkarken zorlanma bulunur. Özellikle çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarının teşhis edilmesi için de kullanılır.

Radyonüklit sistografinin yaygın kullanım nedenlerinden bazıları:
Mesane enfeksiyonları
Prostat bezinin büyümesi
Görünen bir nedeni olmamasına rağmen sık sık idrara çıkma
Sinir hastalıkları
İdrar akışında bir tıkanıklık
İdrarın mesaneden böbreklere doğru gitmesine neden olan idrar reflüsü

Radyonüklit Sistografiın Riskleri

Bu test sırasında güvenli olarak düşünülen çok küçük miktarda radyoaktif madde kullanılır.

Radyoaktif maddenin olduğu solüsyon idrar yolundaki kateter aracılığıyla mesaneye enjekte edilir. İdrar yolunuz, idrarın mesaneden vücudun dışına atılmasını sağlayan tüplerdir. Kateter sokulurken ve çıkarılırken biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz ancak bu rahatsızlık testten kısa süre sonra geçer.

Katerin takılması ve çıkarılmasından dolayı kanama olacağından test sonrasında idrarınız hafif pembe olabilir. Bazı kişilerde bu işlemden dolayı idrar yolu enfeksiyonu görülse de bu oldukça nadirdir.

Teste Nasıl Hazırlanmalısınız?

Radyonüklit sistografi testi için özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Test öncesinde üzerinizdeki bütün mücevherleri çıkarıp hastane önlüğü giymeniz gerekir. Doktorunuz sağlık geçmişiniz ve yaşadığınız belirtilerle ilgili size soru soracaktır. Bu sorulara mümkün olduğunca düzgün bir şekilde cevap vermeniz doktorunuzun işlem sonrasında oluşabilecek yan etkilere en aza indirebilmesine yardımcı olacaktır.

Test Nasıl Yapılır?

  1. Test, hastanenin radyoloji bölümünde ya da özel bir test kurumunda yapılır.
  2. Test için sedyeye uzanmanız gerekir. Hemşire, idrar yolunuzdan mesaneye bir kateter sokar. Bu biraz rahatsızlık verebilir.
  3. Radyoaktif madde bulunan solüsyon kateter aracılığıyla mesaneye verilir. Böylece radyolog röntgende mesaneyi görüntüleyebilir. Mesane dolu olduğunda özel bir kamera kullanılarak mesanenin görüntüleri alınır.
  4. Görüntüler alınırken idrarınızı yapmanız da gerekebilir. İdrarınızı ördeğe ya da yatak lazımlığına yapmanız gerekebilir. Mesaneniz boşaldığında biraz daha görüntü alınır.
  5. Radyolog işini bitirdiğinde kateter çıkarılır ve test sonlanır. Test bittikten sonra hastaneden çıkabilirsiniz.
  6. Radyoaktif maddenin vücudunuzda kalmasının herhangi bir riski yoktur çünkü mesane normal bir şekilde idrarı atarken bu maddeyi de atar.

Sonuçların Yorumlanması

Radyolog aldığı görüntüleri inceleyip bulguları doktorunuza gönderir. Sonrasında yapılacaklar test sonuçlarınıza bağlıdır.

İdrar reflüsü yaşıyorsanız testte alınan görüntüler bunu gösterir. İdrarda engel varsa bu test doktorunuzun tıkanıklığın neden kaynaklandığını bulmasına yardımcı olur. Bu test, doktorunuzun yaşadığınız sorunu en iyi şekilde tedavi etmesi için gerekli yöntemi bulmasına da yardımcı olabilir.

Doktorunuz rahatsızlığınızı tedavi etmek için uygulanabilecek en iyi yöntemi sizinle konuşacaktır. Bazı durumlarda başka testlerin de yapılması gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...