Rahim Ağzı (Serviks) Kanserinde Evre 0 Karsinoma İn Situ

Rahim Ağzı (Serviks) Kanserinde Evre 0 Karsinoma İn Situ

Rahim ağzı kanserinde karsinoma in situ, rahim ağzı kanserinin evre 0’da olduğunu gösterir. Tıpta karsinoma in situ olarak ifade edilen durum, kanserin erken aşamalarıdır. Bu aşamada kanser noninvazivdir. Yani, kanserli hücreler rahim ağzının yüzeyinde kalır ve derindeki dokulara yayılmaz. Rahim ağzı, rahim altında bulunan dar bir yapıdır. Rahimden vajinal kanala bir geçiş yoludur. Rahim ağzı kanseri, rahim ağzının yüzeyinde başlar ve yavaşça büyüme eğilimindedir. Genellikle, cinsel ilişkiyle bulaşan insan papilloma virüsünün birçok farklı türünden kaynaklanır.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Nasıl Anlarım?

Rahim Ağzı (Serviks) kanseri erken dönemde hiçbir belirti göstermeyebilir. Belirtiler genellikle kanser çevredeki doku ve organlara sıçrayınca ortaya çıkar. Erken dönemde fark edilen serviks kanserinin tedavisi mümkündür.

Hamile Kalabilir miyim?

Kanser erken dönemde teşhis edilir ve rahim ağzı alınmış ise hamile kalabilirsiniz. Fakat hastalık yayılmış ve rahimin tamamı alınmak zorunda ise artık hamile kalamacaksınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Rahim Ağzı (Serviks) kanseri için Kadın Hastalıkları Ve Doğum, jinekoloji bölümlerine gidilir.

Rahim Ağzı Kanserinde Evre 0’ın Belirtileri

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2012 yılında 12,000 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konmuştur. Bu kadınların çoğu 55 yaşın altındadır. Rahim ağzı kanserinin 20 yaşın altında görülmesi oldukça nadirdir. Rahim ağzı kanseri önceden kadınlarda en çok görülen kanser türüyken son 40 yılda bu oran giderek azalmaktadır.

Rahim ağzı kanseri daha ileri aşamalara gelmediği sürece genellikle belirtilere neden olmaz. Bu nedenle evre 0’da herhangi bir belirti yaşamazsınız. Belirti yaşanmadığından düzenli olarak Pap smear testi yaptırmanız hücrelerdeki anormal değişikliklerin kontrol edilmesi için önemlidir.

Rahim Ağzı Kanserinin Gelişme Nedenleri

İnsan papillom virüsü, rahim ağzı kanserinin gelişmesindeki en temel risk faktörüdür. İnsan papillom virüsünün yüzlerce türü bulunur ve bu türler düşük riskli ya da yüksek riskli olabilir. Rahim ağzında kansere neden olabilecek anormal hücre değişimlerine yol açan 10 tane yüksek riskli virüs bulunmaktadır. Ancak rahim ağzı kanserlerinin %70’inden HPV16 ve HPV18 virüsleri sorumludur.

Rahim ağzı kanserinin gelişmesine neden olabilecek diğer risk faktörleri:
Birden çok cinsel partnerin olması
Sigara kullanımı
Bağışıklık sisteminin zayıflaması
Erken yaşta cinsel ilişkiye girilmesi
Meyve ve sebzenin tüketilmediği bir beslenme düzeninin olması
Uzun süre doğum kontrol haplarının kullanılması
Klamidya enfeksiyonunun olması

Evre 0 Rahim Ağzı Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Pap smear testi anormal hücreleri toplar ve laboratuvarda tanımlar. HPV (insan papillom virüsü) testi alınan örnek üzerinde yapılarak kansere neden olan yüksek riskli ve düşük riskli virüsleri kontrol eder.

Kolposkop, doktorunuzun ofisinde yapılan ve kolposkop adı verilen özel bir büyüteçle rahim ağzının incelendiği bir uygulamadır. Doktorunuz rahim ağzındaki anormal hücrelere bakmak için rahim ağzının yüzeyine bir solüsyon uygulayacaktır. Rahim ağzından küçük bir doku örneğinin alındığı biyopsi yapılabilir. Alınan bu örnek daha belirleyici bir teşhis konması için laboratuvara gönderilir.

Biyopside rahim ağzı kanserinin ilk aşamasını yaşadığınız ortaya çıkarsa doktorunuz rahmin daha büyük bir kısmını almak isteyebilir. Anormal hücreler alınırsa bu hücreleri çevreleyen sağlıklı dokular da alınabilir.

Evre 0 Rahim Kanserinin Tedavisi

Evre 0 rahim kanserinin tedavisi servikal displazinin tedavisine benzer. Evre 0’a karsinoma in situ denilse de invaziv olmadığından genellikle prekanseröz hücreler gibi tedavi edilir.

Uygulanabilecek tedaviler:
Doğurganlığını korumak istemeyen kadınlar için histeroktomi (rahmin alınması) bir seçenek olabilir.
Kriyocerrahi yani hücrelerin dondurulması doktorun odasında uygulanabilir.
Ayakta tedavi şeklinde lazer ameliyat ya da elektrocerrahi uygulanabilir. Bu uygulamalarda anormal dokular lazerle ya da elektrik akımı verilen bir kabloyla temizlenir.
Daha az kullanılan ve ayakta tedavi yöntemlerinden biri olan konizasyon tercih edilebilir. Bu işlem sırasında anormal dokuların tamamını çıkarmak için rahim ağzından koni büyüklüğünde bir parça çıkarılır.

Sizin için en uygun tedavi seçeneğini bulmak için doktorunuzla konuşun. Tedaviniz yaşınıza, doğurganlıkla ilgili isteklerinize, genel sağlık durumunuza ve diğer risk faktörlerine bağlı olacaktır.

Tedaviden Sonra Bakım

Tedavi aldıktan sonra doktorunuz tekrar muayeneye gitmenizi ve her 3 ayda bir Pap smear testi yaptırmanızı isteyecektir. Rahim ağzı kanseri geri gelebilir ancak düzenli Pap smear testi ve rutin kontrollerle doktorunuz anormal hücreleri erkenden fark edip, tedavi uygulayabilir.

Doktorunuz, rahim ağzı sağlığınızla ilgili endişelerinizi giderecektir.

Karsinoma in situ rahim ağzı kanserinizin olması özellikle doğurganlığınız hakkında endişeleniyorsanız yorucu olabilir. Desteğe ihtiyacınız varsa desek grupları ve danışmanlıkla ilgili doktorunuza danışabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...