Rahim Ağzı Yarası Tedavisi Ve Sonrası

Rahim Ağzı Yarası Tedavisi Ve Sonrası

Kronik servisit (kronik rahimağzı iltihabı) ya da rahim ağzı yarası jinekologların en çok rastladığı problemdir. Tıbbi olarak servikal erozyon olarak tanımlanır. Rahim ağzını kaplayan epitel hücrelerin kaybolup daha kırmızı olan rahim kanalındaki endoservikal hücrelerinin dışarı transformasyon alanına doğru yayılmasıdır. Bu yayılan hücreler daha kırmızı renkte ve enfeksiyon ile kanamaya daha yatkın olurlar. Bu doku değişik sebeplerden dolayı enfekte olursa kronik servisite, yani kronik rahimağzı yarasına dönüşür. Bu hastalığın yaş ve doğum sayısı ile hiçbir ilgisi yoktur. Her yaştan kadında görülebilirdir. Rahim kanalının dışa dönmesi ektropion veya eversion, kronik servisit ile karıştırılmaktadır.

Rahim Ağzı Yarası Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Rahim Ağzı Tıbbi Adı Nedir?

Rahim ağzı tıbbi adı "Serviks"dir.

Rahim Ağzı Yarası Kaç Günde İyileşir?

Tedavi sonrasında rahim ağzı yarasının tamamen iyileşmesi 6-8 haftayı bulabilmektedir. Hamilelikte görülen rahim ağzı yarası doğumdan sonraki 3-6 ay içinde kendiliğinden gerileyerek yok olacaktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Tedavi sonrasında rahim ağzı yarasının tamamen iyileşmesi 6-8 haftayı bulabilmektedir. Hastanın bu süreçte cinsel ilişkiye girmemesi ve tampon vb. rahim içi araçlar kullanmaması gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Rahim ağzı yaraları için Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne gidilir.

Rahim Ağzı Yarası Belirtileri

Çoğu rahim ağzı yarası vakasında herhangi bir belirti görülmemektedir. Bazen aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

Vajinadan Akıntı Gelmesi: Akıntı genellikle çok miktarda, berrak ve kaygan olmaktadır. Ancak rahim ağzı yarası, rahim ağzı iltihabı (servisit) riskini artırdığı için akıntı sümüksü, irinli veya kötü kokulu olabilir.

Kanama: Farklılaşan hücreler daha hassas ve hasara açık hale gelir. Özellikle cinsel ilişki esnasında penisin rahim ağzına temas etmesi ile kanama görülebilir. Kabızlık da kanamaya yol açabilir.

Rahim ağzı yarası ile birlikte aşağıdaki belirtiler de görülebilir. Ancak bu belirtilerin asıl kaynağının rahim ağzı yarası ile birlikte görülen pelvik bölge (leğen kemiği civarı) iltihaplarının olması daha muhtemeldir:

  • Bel ağrısı, sırt ağrısı
  • Alt karın ağrısı
  • Genel sağlık şartlarının sürekli kötü olması
  • Nadiren kısırlık

Rahim Ağzı Yarası Neden Olur?

Rahim ağzı yarası, rahim ağzının iç yüzeyindeki (rahim ağzı kanalındaki) hücrelerin dışarı taşarak rahim ağzının dış yüzeyine ilerlemesidir. Rahim ağzının dış yüzeyindeki hücreler farklılaşarak rahim içi hücrelerine benzerse de rahim ağzı yarası ortaya çıkabilir.

Rahim Ağzı Yarası Teşhisi

Rahim Ağzı Yarası Tedavisi

Rahim ağzı yarası rutin kontrol esnasında ortaya çıktıysa ve herhangi bir belirtiye neden olmuyorsa herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymayabilir. Bu durumda aktif izlem yapılacaktır.

Hamilelikte görülen rahim ağzı yarası doğumdan sonraki 3-6 ay içinde kendiliğinden gerileyerek yok olacaktır.

Rahim Ağzı Yarası İçin Bitkisel Tedavi

Bir tatlı kaşığı civanperçemi (yaklaşık iki-üç gram) bir su bardağı kaynamakta olan klorsuz suyun içine atılır. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte üç dakika demlenir. Soğuduktan sonra süzülür. Regl döneminin başlamasına üç gün kala her gün sabah ve akşam bir su bardağı içilir. Her gün taze olarak hazırlanır. Reglinin bitimine kadar devam edilir. Bu kür her regl döneminde uygulanır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...