Raşitizm: D Vitamini, Kalsiyum Eksikliği!

Raşitizm: D Vitamini, Kalsiyum Eksikliği!

Raşitizm; D vitamini, kalsiyum veya fosfat eksikliğinden kaynaklanan bir iskelet hastalığıdır. Bu besinler güçlü, sağlıklı kemiklerin gelişimi için önemlidir. Raşitizm hastalarında zayıf ve yumuşak kemikler, bodur büyüme ve ağır vakalarda iskelet deformasyonları olabilir. D vitamini vücudunuzun bağırsaklarınızdaki kalsiyum ve fosfatı emmesine yardımcı olur. D vitamini süt, yumurta ve balık gibi çeşitli gıda ürünlerinden elde edilebilir. Vücudunuz, güneş ışığına maruz kaldığında da vitamin üretir.

Raşitizm Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Raşitizm Nedir?

Raşitizm; D vitamini, kalsiyum veya fosfat eksikliğinden kaynaklanan bir iskelet hastalığıdır.

Hasta Görünümü Nasıldır?

Raşitizm hastalarında zayıf ve yumuşak kemikler, bodur büyüme ve ağır vakalarda iskelet deformasyonları olabilir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Raşitizm önlemenin en iyi yolu yeterli miktarda kalsiyum, fosfor ve D vitamini içeren bir diyet uygulamaktır. Böbrek hastalıkları olan kişiler, doktorları tarafından düzenli olarak izlenen kalsiyum ve fosfat seviyelerine sahip olmalıdır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Endokrinoloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

D vitamini eksikliği vücudunuzun yeterli miktarda kalsiyum ve fosfat tutmasını zorlaştırır. Bu gerçekleştiğinde, vücudunuz kalsiyum ve fosfatın kemiklerinizden salınmasına neden olan hormonlar üretir. Kemiklerinizde bu mineraller bulunmadığında zayıf ve yumuşak olurlar.

Raşitizm en sık 6-36 ay arası çocuklarda görülür. Çocuklar hala raşitizm riski altındadır, çünkü hala büyüyorlardır. Çocuklar çok az güneş ışığına sahip bir bölgede yaşıyorlarsa, vejetaryen beslenme uygularlarsa veya süt ürünleri içmiyorlarsa, yeterince D vitamini almazlar. Bazı durumlarda, durum kalıtsaldır.

Raşitizm, Amerika Birleşik Devletleri’nde nadirdir. Raşitizm eskiden daha yaygındı, ancak 1940’larda D vitamini eklenmiş tahıllar gibi takviye edilmiş yiyeceklerin piyasaya sürülmesinden dolayı gelişmiş ülkelerde çoğunlukla ortadan kayboldu.

Raşitizm Geliştirmek İçin Kim Risk Altındadır?

Raşitizm için risk faktörleri aşağıdakileri içerir:

Raşitizm Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm belirtileri şunlardır:

  • Kolların, bacakların, pelvisin veya omurganın kemiklerinde ağrı veya hassasiyet
  • Bodur büyüme ve kısa boy
  • Kemik kırıkları
  • Kas krampları
  • Diş deformasyonları, örneğin: Gecikmiş diş oluşumu, Minede delik, Abseler, Diş yapısındaki kusurlar, Artmış boşluk sayısı
  • Aşağıdakileri içeren iskelet deformasyonları: Garip şekilli bir kafatası, Çarpık veya dışarı yayılan bacaklar, Göğüs kafesinde çıkıntılar, Çıkıntılı bir göğüs kemiği, Kavisli bir omurga, Pelvik deformiteler

Çocuğunuz raşitizm belirtileri gösteriyorsa derhal doktorunuzu arayın. Hastalık çocuğun büyüme döneminde tedavi edilmezse, çocuk yetişkin olarak çok kısa bir boyuta sahip olabilir. Bozukluk tedavi edilmezse deformiteler kalıcı olabilir.

Raşitizm Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz, bir fiziksel muayene yaparak raşitizm teşhisi yapabilir. Hafifçe bastırarak kemiklerde hassasiyet veya ağrı olup olmadığını kontrol ederler. Doktorunuz ayrıca, aşağıdakiler dahil, raşitizm teşhisi konmasına yardımcı olmak için bazı testler isteyebilir:

  • Kandaki kalsiyum ve fosfat seviyelerini ölçmek için kan testleri
  • Kemik deformasyonlarını kontrol etmek için kemik röntgenleri

Nadir durumlarda kemik biyopsisi yapılacaktır. Bu, analiz için laboratuara gönderilecek olan çok küçük bir kemik bölümünün çıkarılmasını içerir.

Raşitizm Nasıl Tedavi Edilir?

Raşitizm tedavisi vücutta eksik vitamin veya minerale odaklanır. Bu, raşitizm ile ilişkili semptomların çoğunu ortadan kaldıracaktır. Çocuğunuzda D vitamini eksikliği varsa, doktorunuz muhtemelen mümkünse güneş ışığına maruz kalmalarını arttırmalarını isteyecektir. Ayrıca balık, karaciğer, süt ve yumurta gibi D vitamini bakımından zengin gıda ürünleri tüketmelerini de teşvik edeceklerdir.

Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri de raşitizm tedavisinde de kullanılabilir. Çocuğunuzun büyüklüğüne göre değişebileceğinden doktorunuza doğru dozu sorun. Çok fazla D vitamini veya kalsiyum güvensiz olabilir.

İskeletinde şekil bozuklukları varsa, çocuğunuz kemiklerini büyüdükçe doğru şekilde konumlandırmak için tellere ihtiyaç duyabilir. Ciddi durumlarda, çocuğunuzun düzeltici ameliyata ihtiyacı olabilir.

Kalıtsal raşitizde hastalığı tedavi etmek için fosfat takviyeleri ve yüksek seviyede özel bir D vitamini düzeyi kombinasyonu gerekir.

Raşitizm Tedavisinden Sonra Ne Beklenebilir?

D vitamini, kalsiyum ve fosfat seviyelerinin arttırılması hastalığın düzeltilmesine yardımcı olacaktır. Raşitizmli çocukların çoğu bir hafta içinde iyileşme göstermektedir.

İskelet deformasyonları, raşitizm çocuk hala gençken düzeltilirse zamanla iyileşir veya kaybolur. Bununla birlikte, hastalığın bir çocuğun büyüme döneminde tedavi edilmemesi durumunda iskelet deformasyonları kalıcı olabilir.

Raşitizm Nasıl Önlenebilir?

Raşitizm önlemenin en iyi yolu yeterli miktarda kalsiyum, fosfor ve D vitamini içeren bir diyet uygulamaktır. Böbrek hastalıkları olan kişiler, doktorları tarafından düzenli olarak izlenen kalsiyum ve fosfat seviyelerine sahip olmalıdır.

Raşitizm ayrıca orta derecede güneşe maruz kalma ile de önlenebilir. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’ne (NHS) göre sadece raşitizm önlemek için ilkbahar ve yaz aylarında haftada bir kaç kez ellerinizi ve yüzünüzü  güneş ışığına maruz bırakmanız gerekir.

Çoğu yetişkin güneş ışığına yeterince maruz kalır. Çok fazla güneş ışığının cildinize zarar verebileceğini bilin, yanıkları ve cildin zarar görmesini önlemek için güneş koruyucu uygulayın.. Bazen güneş koruyucu kullanılması cildinizin D vitamini üretmesini engelleyebilir, bu nedenle D vitamini içeren yiyecekleri tüketmeniz veya D vitamini takviyesi almanız faydalı olabilir. Bu önleyici tedbirler, raşitizm gelişme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...