Raynaud Fenomeni Nedir? Kan Akışı Etkilenmeleri

Raynaud Fenomeni Nedir? Kan Akışı Etkilenmeleri

Raynaud fenomeni parmaklarınıza, ayak parmaklarınıza, kulaklarınıza veya burnunuza kan akışının engellendiği veya kesildiği bir durumdur. Bu, ellerinizdeki veya ayaklarınızdaki kan damarları daraldığında oluşur. Daraltma nöbetlerine vazospazm denir. Raynaud fenomeni altta yatan tıbbi koşullara eşlik edebilir. Artrit, donma veya otoimmün hastalık gibi başka koşullar tarafından provoke edilen vazospazmlara ikincil Raynaud denir.

Raynaud Fenomeni Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Raynaud Fenomeni Nedir?

Raynaud fenomeni parmaklarınıza, ayak parmaklarınıza, kulaklarınıza veya burnunuza kan akışının engellendiği veya kesildiği bir durumdur.

Neden Kaynaklanır?

Raynaud hastalığının belirtileri şu üç durumda ortaya çıkar: soğuk, stres ve titreşim gücü yüksek el aletleri kullanmak.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Raynaud hastalığı için Kalp Damar Cerrahisi bölümüne gidilir.

Raynaud fenomeni kendi başına da ortaya çıkabilir. Raynaud’u deneyimleyen ancak sağlıklı olan kişilerin birincil Raynaud’ları olduğu söylenir.

Soğuk sıcaklıklar ve duygusal stres Raynaud fenomeninin bölümlerini tetikleyebilir.

Raynaud Fenomeninin Belirtileri

Raynaud fenomeninin en yaygın semptomu parmaklarınızın, ayak parmaklarınızın, kulaklarınızın veya burnunuzun solmasıdır. Uzuvlarınıza kan taşıyan kan damarları tıkandığında, etkilenen bölgeler saf beyaza dönüşür ve buz gibi soğuk hissettirir. Etkilenen bölgelerde his kaybı yaşarsınız. Cildiniz mavi renkte olabilir.

Birincil Raynaud’ları olan insanlar genellikle etkilenen bölgedeki vücut ısısında bir düşüş hissederler, ancak ağrı çok azdır. Hastalığın ikincil şekli olanlar, parmaklarda veya ayak parmaklarında şiddetli ağrı, uyuşukluk ve karıncalanma yaşarlar. Nöbetler birkaç dakika veya birkaç saate kadar sürebilir.

Vazospazm bittiğinde ve sıcak bir ortama girdiğinizde, parmaklarınız ve ayak parmaklarınız nabız gibi atabilir ve parlak kırmızı görünebilir. Isınma süreci, dolaşımınız düzeldikten sonra başlar. Dolaşımdan düzeldikten sonra parmaklarınız ve ayak parmaklarınız 15 dakika veya daha fazla süre ısınmayabilir.

Birincil Raynaud’a sahipseniz, vücudunuzun iki tarafındaki aynı parmakların veya parmakların aynı anda etkilendiğini görebilirsiniz. Hastalığın ikincil şekli varsa, vücudunuzun bir veya iki tarafında belirtileriniz olabilir. Hiçbir iki vazospazm nöbeti, aynı kişide bile aynı değildir.

Raynaud Fenomeninin Nedenleri

Doktorlar Raynaud’un nedenini tam olarak anlamıyor. İkincil Raynaud’lar genellikle kan damarlarınızı veya bağ dokunuzu etkileyen tıbbi durumlar veya yaşam tarzı alışkanlıkları ile ilgilidir, örneğin:

 • Sigara içmek
 • Beta blokerler ve amfetaminler gibi atardamarlarınızı daraltan ilaçlar ve ilaçlar
 • Artrit
 • Atardamarlarınızı sertleştiren ateroskleroz
 • Lupus, skleroderma, romatoid artrit veya sjögren hastalığı gibi otoimmün durumlar

Raynaud’un semptomlarının ortak tetikleyicileri arasında şunlar bulunur:

 • Soğuk sıcaklıklar
 • Duygusal stres
 • Titreşim yayan el aletleriyle çalışmak

Örneğin kırıcı kullanan inşaat işçilerinin vazospazm riski yüksek olabilir. Ancak, bu duruma sahip olan herkes aynı tetikleyiciye sahip olmayacaktır. Vücudunuza dikkat etmek ve tetikleyicilerinizin ne olduğunu öğrenmek önemlidir.

Raynaud Fenomenini Kimde Olur?

Ulusal Artrit ve Kas İskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsü’ne göre, kadınların Raynaud fenomenini geliştirmesi erkeklerden daha olası.

30 yaşın altındaki genç yetişkinlerde, durumun birincil şeklini geliştirme riskini artar. İkincil Raynaud’un başlangıcı, yetişkinlerde 30 ve 40 yaşlarında daha yaygındır.

Daha soğuk coğrafi bölgelerde yaşayanların, ılık iklimlerde yaşayanlardan daha fazla Raynaud fenomeninden etkilenme olasılığı daha yüksektir.

Raynaud Fenomenini Teşhis Etmek

Doktorunuz Raynaud’un fenomenini teşhis etmek için fiziksel muayene yapacak, tıbbi geçmişinizi alacak ve kan testleri yapacaktır. Size semptomlarınız hakkında sorular soracaklar ve primer veya sekonder Raynaud’lara sahip olup olmadığınızı belirlemek için tırnaklarınızın yakınında bulunan tırnak kıvrımlarının mikroskopik olarak incelenmesini isteyebilirler. Bu işleme kapillaroskopi denir.

Mayo Clinic’e göre, ikincil Raynaud sahibi olan insanlar tırnak kıvrımlarının yakınlarında genellikle genişlemiş veya deforme olan kan damarlarına sahiptir. Bu, vazospazm olmadığında, kılcal damarlarınızın genellikle normal göründüğü birincil Reynaud’un tersidir.

Kan testleri, antinükleer antikorlar (ANA) için pozitif olup olmadığınızı gösterebilir. ANA’ların varlığı, otoimmün veya bağ dokusu bozuklukları yaşamanızın daha muhtemel olduğu anlamına gelebilir. Bu tür koşullar sizi ikincil Raynaud’lar için risk altında bırakır.

Raynaud’un Fenomenini Tedavi Etmek

Raynaud’lu İnsanlar için Öngörü

Raynaud fenomeniniz varsa, öngörünüz genel sağlığınıza bağlıdır. Uzun vadede, ikincil Raynaud, birincil formdan daha büyük kaygılar yaratır. İkincil Raynaud’ları olan kişilerin enfeksiyon, cilt ülseri ve kangrenden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

Raynaud’un Fenomen Saldırısı ile Başa Çıkmak

Vazospazm krizi geçirirseniz, kendinizi sıcak tutmak önemlidir. Bir nöbet ile başa çıkmak için şunları yapabilirsiniz:

 • Ellerinizi veya ayaklarınızı çorap veya eldiven ile örtün.
 • Soğuktan ve rüzgârdan korunun ve tüm vücudunu yeniden ısıtın.
 • Ellerinizi veya ayaklarınızı ılık (sıcak değil) su altında tutun.
 • Uzuvlarınıza masaj yapın.

Sakin kalmak, nöbetinizin ciddiyetini azaltmaya yardımcı olabilir. Mümkün olduğunca rahat ve stressiz kalmaya çalışın. Kendinizi stresli durumlardan fiziksel olarak uzak tutmak yardımcı olabilir. Solunumunuza konsantre olmak da sakinleşmenize yardımcı olabilir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...