Rekombinant İmmunoblot (RIBA) Tahlili Nedir? Ne İşe Yarar?

Rekombinant İmmunoblot (RIBA) Tahlili Nedir? Ne İşe Yarar?

Hepatit C RIBA kan tahlili, hepatit C hastalığına neden olan virüslere karşı antikor üretilip üretilmediğini kontrol etmek için kullanılır. Hepatit C, virüs taşıyan kana temas edildiğinde bulaşır. Enfeksiyon tedavi edilmediğinde karaciğerinizde büyük hasara yol açar. Antikorlar, bakteriler ve virüsler gibi yabancı maddelerle savaşmak için vücudun ürettiği proteinlerdir. 2013 yılından itibaren bu test kanınızdaki hepatit C olup olmadığını tespit etmek için kullanılmamaktadır. RIBA testinin ne amaçla kullanıldığını ve sonuçlarının ne anlama geldiğini öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Rekombinant İmmunoblot (RIBA) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
RIBA Testi Nedir?

RIBA testi, vücudunuzun bu virüslere karşı antikor üretip üretmediğini anlamak için eskiden kullanılan birkaç yöntemden biridir.

Test Ne İşe Yarar?

Bu testle veya diğer testlerle antikorların belirli bir seviyede olduğu saptanırsa karaciğerinizde herhangi bir komplikasyon oluşmaması için tedavi olmanız gerekmektedir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

RIBA testi için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Test Ne İşe Yarar?

HCV antikorları, hepatit C enfeksiyonuyla birlikte artış gösterir.

HCV RIBA testi, önceden hepatit C virüsüyle savaşmak için vücudun ürettiği antikorları belirlemekte kullanılan, olumlu veya olumsuz sonuç veren basit bir testti. Olumlu sonuç demek, vücudunuzdaki antikor miktarının fazla olduğu anlamına gelirken olumsuz sonuç antikor miktarının az veya normal olması anlamına gelir.

Test, damardan alınan bir miktar kanla yapılabilir.

Bu testle, hayatınızın bir aşamasında hepatit C enfeksiyonu geçirdiyseniz yine yüksek antikor seviyesi çıkabilir. Virüs aktif olmasa bile bağışıklık sisteminiz gerekli olduğu durumlarda enfeksiyonla mücadele edebilmek için bu antikorları hazırda tutar. Bu duruma bağışıklık sistemi hafızası da denir.

Bu Test Ne için Kullanılır?

HCV RIBA testi önceden onay testi olarak kullanılırdı. Yani, bu test tek başına hepatit C virüsünü saptamak için kullanılmıyordu. Hepatit C virüsüne karşı antikorların yükseldiğini gösterse bile, HCV RIBA testi enfeksiyon olup olmadığını ya da bu durumun akut veya uzun süreli bir enfeksiyondan kaynaklandığını belirleyemez.

Test, genellikle kan testleriyle birlikte yapılır. HCV RIBA testiyle birlikte yapılan testler:

 • HCV enzim immünolojik test

Bu test HCV antikorları için yapılır ve testin sonucunda pozitif ve negatif sonuç çıkar.

 • HCV RNA testi

Bu test, virüslerin kan dolaşımına girip girmediğini kontrol etmek için yapılır.

Test Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

HCV RIBA testinden üç farklı sonuç çıkabilir:

Bu Test Artık Neden Yapılmıyor?

Doktorunuza, hepatit C virüsünün varlığıyla ilgili daha detaylı bilgi veren testler ortaya çıktığından ve HCV RIBA testine eskisi kadar ihtiyaç kalmadığından HCV RIBA testinin kullanımı yavaş yavaş bırakıldı. Birçok test hepatit C virüsünü tespit edebilir ve bu testler HCV RIBA testinde olduğu gibi sadece pozitif veya negatif sonuç vermezler.

HCV RIBA testinin kullanımına 2013 yılında son verilmiştir. Bunun sonucunda, testi yapan firmalar bu testleri artık laboratuvarlara satmamaktadır.

Testin Diğer Kullanım Amaçları

Testin kullanım alanı tamamen tükenmiş değildir.

Bazı laboratuvarlar, bu testi hepatit C virüsünü görüntüleme işlemlerinde kullanmaya devam etmektedirler.

Bazı kan bankalarında da HCV RIBA testi, kan bağışı yapılmadan önce HCV antikorlarının varlığının saptanması için kullanılmaktadır. Eğer kan HCV RIBA testinden pozitif sonuç alırsa kullanımın güvenli olarak düşünülmesi için başka testlerin yapılmasına ihtiyaç vardır.

Bu testi hepatit C virüsünden dolayı oluşan antikorları saptamak için yaptırmasanız da pozitif sonuç almanız vücudunuzda yüksek seviyede HCV antikoru olduğunu gösterir. Virüsün varlığının tam olarak kanıtlanması için birkaç test daha yapılması gerekmektedir.

HCV her zaman ölümcül veya tehlikeli değildir ama yayılmasını engellemek için bazı önlemler almanız gerekmektedir.
 • HCV RIBA testinden sonra başka testler de yaptırın. Karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmek için de test yaptırmanız gerekebilir.
 • Yorgunluk, kafa karışıklığı, sarılık ya da cildinizde kolayca oluşan kanama ve morarmalar gibi hepatit C enfeksiyonu belirtileri yaşıyorsanız doktorunuza görünün.
 • Hepatit C virüsünün sebep olabileceği karaciğer hasarı riskini azaltmak için alkol tüketimini azaltın veya tamamen bırakın.
 • Aktif enfeksiyonunuz varsa doktorunuzun verdiği ilaçları kullanın.
 • Hepatit A ve B için aşı yaptırın. Henüz hepatit C için aşı bulunmamaktadır fakat diğer hepatit türlerini önlemek, hepatit C belirtilerini azaltacaktır.
 • Hepatit C virüsünün yayılmasını önlemek için cinsel ilişki sırasında korunun.
 • Hepatit C virüsünün yayılmasını önlemek için kanınızın başkalarına temas etmesine izin vermeyin.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...