REM Uykusu Davranış Bozukluğu

REM Uykusu Davranış Bozukluğu

REM Uykusu Davranış Bozukluğu Nedir? REM yani hızlı göz hareketli uyku davranış bozukluğu, rüya görürken hareket etmenize neden olan bir rahatsızlıktır. Bu rüyalar genellikle oldukça canlıdır ve çok çeşitli hareketlerin yapılmasına neden olurlar. Uyurgezerlik ve karabasanların aksine bu durumda uyandığınızda rüyalarınızı hatırlarsınız. REM uykusu davranış bozukluğu Ulusal Uyku Kurumu(Natioanl Sleep Foundation)’a göre nüfusun %1’inden azını etkilemektedir. Önceleri bu hastalığın erkekleri daha çok etkilediği düşünülmekteydi ancak yeni veriler hastalığın hem erkeklerde hem de kadınlarda eşit oranda görüldüğüne işaret ediyor. REM uykusu davranış bozukluğu ilaç kullanımıyla tedavi edilebilir. Ancak, bu durum genellikle başka tedavilerin de gerektiği diğer uyku sorunlarıyla birlikte görülür. Teşhis edilirse doktor tarafından takip edilmeniz gerekebilir. REM uykusu davranış bozukluğu, nörodejeneratif bir hastalıktan ya da kullanılan başka ilaçlardan dolayı görülebilir.

REM Uykusu Davranış Bozukluğu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu rahatsızlık ilaçla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıkları da düzenli olarak kontrol ettirmelisiniz. Bazı vakalarda REM uykusu davranış bozukluğu nörodejeneratif hastalıkların ilk uyarıcı işaretidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uyku problemleri ile Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları), Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) bölümleri ilgilenir.

REM Uykusu Davranış Bozukluğunun Belirtileri

REM uykusu davranış bozukluğu nöbeti sırasında şunlar görülür:
Konuşma
Bağırma
Sağa sola vurmak
Tutmak
Yumruklamak
Tekmelemek
Zıplamak

Uyandıktan sonra muhtemelen rüyanızla ilgili detayları hatırlayabilirsiniz. Bu rüyalar, rüya sırasındaki hareketlerinizle uyuşur. Örneğin, rüyanız birini kovalamakla ilgiliyse yatağınızdan fırlayıp koşmaya başlayabilirsiniz.

Çoğu vakada REM uykusu davranış bozukluğu nöbetleri uykuya dalındıktan en az 90 dakika sonra yaşanır. Bazı kişilerse bu nöbetleri uykularının çok daha ileriki aşamalarında görürler. Gecede 4 nöbet yaşanabilir. Nöbetlerin sıklığı daha az da olabilir.

Uyurgezerlik, REM uykusu davranış bozukluğundan farklı bir rahatsızlıktır. Ancak, uyurgezerliğe benzer hareketler gözlenebilir. Genellikle uyurgezerlik nöbeti yaşayan kişinin uyandırılması REM uykusu davranış bozukluğu yaşayan birine göre daha zordur. Uyurgezer biri uyandırıldığında kafası karışmış hisseder. Ayrıca bu kişiler rüyalarını hatırlamakta da zorlanırlar.

Gözleriniz açıksa, etrafta yürüyorsanız, odadan çıkıyorsanız, bir şeyler yiyip içiyorsanız, cinsel aktiviteye giriyorsanız ya da uyurken tuvalete gidiyorsanız muhtemelen uyurgezersiniz.

REM Uykusu Davranış Bozukluğunun Nedenleri

Uyuduğunuzda vücudunuz REM olan ve olmayan uyku döngülerine girer. REM uykusu, rüyalarla ilişkilendirilir ve uyku döngüsünün önemli bir bileşenidir. Genellikle her gece, her 2 saatte bir yaşanır.

Tipik bir REM uykusu sırasında kaslar geçici olarak felç olurken beyin, rüya gördüğünden aktiftir. Bazı vakalarda; vücudunuzun sabit, beyninizin aktif kalmasını sağlayan kimyasallar düzgün bir şekilde çalışmazlar. Bunun sonucunda uyurgezerlik, narkolepsi ya da REM uykusu davranış bozukluğu gibi hastalıklar yaşanabilir.

REM uykusu davranış bozukluğunda kaslar olması gerektiği gibi geçici olarak felç olamazlar. Bu durum vücudunuzun rüyalarınıza tepki vermesine neden olur. Konuşma, dönme gibi küçük hareketlerle başlayıp zıplama ve tekmeleme gibi daha büyük hareketlere geçebilirsiniz. Bu hareketler size ve yatakta birlikte yattığınız eşinize zarar verebilir.

REM Uykusu Davranış Bozukluğu için Risk Altında Olanlar

Bu durum erkeklerde kadınlara göre daha çok görülüyor. Bu rahatsızlık her yaşta görülebilse de genellikle 50 yaş üstünde rastlanıyor.

Parkinson hastalığı ya da multiple sistem atrofisi gibi nörolojik bir hastalığınız varsa REM uykusu davranış bozukluğu yaşama riskiniz yüksektir. Multiple sistem atrofisi de Parkinson hastalığı gibi bir rahatsızlık olsa da bu hastalıkta hasar daha büyüktür.

REM uykusu davranış bozukluğunuz varsa şu durumların oluşma riski yüksektir:
Titremelere ve sonunda yürümede ve hareket etmede zorluklara neden olacak bir hastalık olan Parkinson hastalığı
Gün içinde uyku atakları ya da kontrol edilemeyen bir şekilde uyku nöbetleri yaşamanıza neden olan narkolepsi
Uyku sorasında ayaklarınızda kramp veya an hareketler yaşamanıza neden olan periyodik ekstremite hareket bozukluğu
Uyurken nefes almanın sürekli durmasına neden olan uyku apnesi

REM Uykusu Davranış Bozukluğunun Teşhis Edilmesi

Bu durumun teşhis edilmesi için uyku uzmanıyla görüşmeniz gerekir. Doktorunuzun sağlık geçmişinizi bilmesi ve size nörolojik bir muayene yapması gerekir. Doktorunuz sizi daha detaylı bir test için nöroloğa yönlendirebilir.

Doktorunuz, uyku günlüğü tutmanızı isteyerek uyku düzeninizi takip edebilir. Ayrıca, Epworth Uykululuk Ölçeği’ni doldurmanız da istenebilir. Bu ölçek, uyku düzeninizin günlük hayatınızı nasıl etkilediğini anlamak için yapılır.

Bir gecelik uyku çalışmasına katılmanız istenebilir. Bu çalışmada laboratuvarda kalp atışlarınızın, beyin dalgalarınızın ve nefes alıp vermenizin takip edilmesi için monitöre bağlanırsınız. Bu monitörler uyku aşamalarınızı, gece boyunca nasıl hareket ettiğinizi ve uykunuzu etkileyebilecek diğer rahatsızlıkların olup olmadığını kaydeder.

REM Uykusu Davranış Bozukluğunun Tedavisi

Çoğu vakada bu hastalık ilaçla başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilir. Klonazepam (Klonopin), belirtilerin azaltılmasını sağlayan bir takviye olan ve doktorlar tarafından en çok reçete edilen melatonin türüdür. Sizin için en iyi ilacın ne olduğunu öğrenmek için doktorunuzla konuşmalısınız.

Kendinizi ve yatakta birlikte uyuduğunuz eşinizi korumak için başka önlemler de almanız gerekebilir.

Bu önlemler:
Yatağın etrafındaki eşyaları uzaklaştırın.
Yatağınızı pencere kenarından uzaklaştırın.
Aynı saatlerde yatağa girin.
Bazı ilaçlardan ve alkolden uzak durun.
Başka uyku rahatsızlıklarınız varsa bunları tedavi edin.

REM Uykusu Davranış Bozukluğunun Uzun Süreli İlerleyişi

REM uykusu davranış bozukluğunu tedavi etmek için klonazepam kullanıyorsanız yan etkiler yaşayabilirsiniz. Örneğin, sabahları kendinizi daha uykulu hissedebilirsiniz, kafa karışıklığı ve denge sorunları yaşayabilirsiniz. Bu ilaç, uyku apnesinin daha da kötüleşmesine neden olabilir. Günlük hayatınıza engel olan yan etkiler görüyorsanız bu durumu doktorunuza bildirin. Melatonine geçmek daha az yan etki yaşamanıza ve REM uykusu davranış bozukluğundan dolayı yaşanan belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...