Renal Arteriografi (Renal Anjiyo): Hangi Durumlarda İstenir?

Renal Arteriografi (Renal Anjiyo): Hangi Durumlarda İstenir?

Renal Arteriografi Nedir? Renal anjiyo olarak da bilinen arteriografi, doktorunuzun böbreklerinizdeki damarları görmesini sağlar. Damarlarınız röntgende görünmez. Bu durum, doktorların düzgün bir görüntü almasını zorlaştırır. Arteriografide doktorlar damarlara özel bir boya enjekte eder. Kontrast madde olarak da bilinen bu boya röntgende görülür. Bu işlem doktorların damarlarınızı görmesini sağlar. Böylece tıkanıklıklar, pıhtılar, damardaki daralma ve diğer sorunlar görülebilir.

Renal Arteriografi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Renal Arteriografi Nedir?

Arteriografi vücudun pek çok kısmına yapılabilir. Renal terimi, böbrekleri ifade etmek için kullanılır. Yani renal arteriografi böbreklerdeki damarları gösteren uygulamadır.

Endişelenmeli miyim?

Renal arteriografi oldukça güvenli bir işlemdir. Ciddi komplikasyonlar nadiren görülür. Bu işlem sırasında kullanılan kontrast maddeye karşı alerjik reaksiyonlar yaşansa da oldukça nadirdir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirin. Bildirmeniz gereken ilaçların arasında bitkisel takviyeler ve reçetesiz ilaçlar da bulunur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Renal arteriografi İç Hastalıkları (Dahiliye), Nefroloji (Böbrek Hastalıkları), Üroloji doktorları tarafından uygun görülürse istenir.

Renal Arteriografi Ne Zaman Kullanılır?

Böbreklerinizdeki damarlarda sorun varsa renal arteriografi uygulanır.

Yaşayabileceğiniz muhtemel sorunlar:
Damarda pıhtı oluşumu
Tıkanıklık
Anormal yapısal sorunlar
Damarlarda spazmlar
Tümörler
Damarlardaki basıncın yüksek olması
Damarların genişlemesi

Böbrek hastalığınız ya da böbrek yetmezliğiniz varsa doktorunuz bu işlemi hastalığınızın takip edilmesine yardımcı olması için isteyebilir. Ayrıca, hastalığın boyutunu anlamak için de renal arteriografi yapılabilir.

Renal Arteriografiye Nasıl Hazırlanmalıyım?

Genel olarak doktorunuz renal arteriografi öncesindeki 8 saat boyunca bir şeyler yememenizi ve içmemenizi isteyecektir. Doktorunuzun yapmanızı isteyeceği şeyler değişebilir. Bazı durumlarda arteriografi yapılmadan önceki gece yiyip içmeyi bırakmanız gerekebilir.

Kullandığınız ilaçları doktorunuza bildirin. Bildirmeniz gereken ilaçların arasında bitkisel takviyeler ve reçetesiz ilaçlar da bulunur. Bazı ilaçlar zararsız görünse de arteriografiyi ya da vücudun boyaya karşı vereceği tepkiyi etkileyebilir.

Örneğin aspirin kanın pıhtılaşma yetisini etkileyebilir. Doktorunuz işlem öncesinde geçici olarak ilaçlarınızın bir kısmını veya tamamını bırakmanızı isteyebilir.

Şunlara karşı alerjiniz varsa doktorunuza belirtmelisiniz:
Herhangi bir ilaç
Lateks
İyot içeren maddeler
Anestezi
Kontrast boya

Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuza bildirin. Düşük seviyede radyasyon zararlı olarak düşünülmez. Ancak yine de gelişen bir fetüs ya da anne sütü için bu radyasyon miktarının riskli olup olmayacağına doktorunuz karar vermelidir.

Renal Arteriografi Nasıl Yapılır?

  1. Renal arteriografi için hastaneye gittiğinizde bir rıza formu imzalamanız ve hastane önlüğü giymeniz gerekir. Doktorunuz üzerinizdeki tüm mücevherleri çıkarmanızı isteyecektir.
  2. Çoğu zaman işlem öncesinde uyuşturucu bir ilaç verilir. Bu ilaç rahatlamanızı sağlar ancak bilinciniz tamamen kapanmaz.
  3. Doktorunuz kateter denen dar bir tüpü atar damarınıza sokar. Bu tüp aracılığıyla boya verilir.
  4. Boya verilmeden önce doktorunuz kateteri doğru pozisyona yerleştirmek zorundadır. Bunu, aorta ulaşana kadar dikkatli bir şekilde yaparlar.
  5. Kateter doğru pozisyonda olduğunda boya verilir. Doktorunuz boya damarlarınızda ilerlerken birçok röntgen filmi çeker. Boya, damarların röntgende görülmesini sağlar. Böylece doktorunuz tıkanıklıkları görebilir.
  6. Bazı durumlarda doktorunuz işlem sırasında sorunu tedavi etmeyi seçebilir. Örneğin, pıhtı ya da tümör bulunursa buraya ilaç vererek tedavi edebilir.
  7. Doktor işini bitirdikten sonra kateter çıkarılır.

Renal Arteriografinin Riskleri Nelerdir?

Başka komplikasyonlar yaşanması için de küçük bir ihtimal bulunur.

Bu komplikasyonlar:
Enfeksiyon
Kanda pıhtı oluşumu
Sinir yaralanması
Damarda hasar oluşumu

Doktorların çoğu bu testle alınan radyasyon seviyesinin güvenli olduğuna inanır. Radyasyon, gelişmekte olan fetüs için daha büyük risk barındırabilir. Bu nedenle hamileyseniz doktorunuza bildirin.

Renal Arteriografiden Sonra Ne Olur?

Renal arteriografiden sonra iyileşmek için biraz zamana ihtiyacınız vardır. 24 saat boyunca araba kullanmamanız gerekir. Bu nedenle yanınızda sizi eve götürecek biri olmalıdır. Bir hafta boyunca egzersiz yapmaktan ve ağır kaldırmaktan kaçının. Doktorunuz bunların dışında yapmamanız gereken başka şeylerden de bahsedebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...