Renal Hücreli Karsinom (RCC): Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Renal Hücreli Karsinom (RCC): Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Renal hücreli karsinom (RCC) böbrek kanserlerinin en yaygın görülen türüdür. RCC genel olarak tümör olarak ortaya çıkar ancak iki tümör içerebilir. Eğer iki adet tümör varsa taşların ikiside tek bir böbrekte ya da her bir böbrekte bir tümör olabilir.

Renal Hücreli Karsinom (RCC) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Böbrek Kanserini Nasıl Anlarım?

En yaygın belirti idrarda görülen kandır. Kanın miktarı zamanla değişebilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Böbrek kanseri vakalarının dörtte biri aşırı kilodan kaynaklanıyor. Vücut kitle indeksi 30 veya üzeri olan kişiler aşırı kiloludur. Bir diğer konu ise sigaradır, sigara kullanmayı bırakmanız bu hastalığa yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Böbrek kanseri için Üroloji ya da Nefroloji bölümlerinden randevu alabilirsiniz.

Renal Hücreli Karsinomun (RCC) Risk Faktörleri

Bu kanser çeşidinin risk faktörleri:

  • Ailede RCC geçmişi olması
  • Yüksek kan basıncı
  • Bazı kalıtsal böbrek hastalıkları
  • Sigara içmek
  • Obezite
RCC için ameliyat tedavisinin tercih edilmesi genel olarak kanserin aşamasına bağlıdır. Eğer kanser erken teşhis edilebilirse yaşam oranı göreceli olarak yüksektir. 5 yıllık yaşam yüzdesi %81’dir.

Renal Hücreli Karsinomun (RCC) Belirtileri

Eğer RCC iseniz tümörün büyüdüğü ileri aşamalara kadar belirtiler hissetmezsiniz. RCC genellikle kişi bir başka sorun için incelenirken fark edilir. Eğer kişi herhangi bir belirti hissederse tümör ultrason ya da CT taraması sırasında görülebilir.

Böbrek tümörünün neden olduğu belirtiler diğer sorunlar -mesane enfeksiyonu ya da böbrek taşı- ile benzerdir.

Doktora Başvurmanızı Gerektiren Belirtiler

1 Kanlı İdrar

RCC nedeniyle oluşan bir tümör hematüri olarak adlandırılan ve idrarda kan olmasına neden olan bir olağanüstülüğe neden olur. İdrardaki kan, idrara pembe benzeri bir görüntü katacak kadar görülebilir olabilir. Ayrıca idrardaki kan miktarının sadece mikroskop ile görülebilecek kadar düşük olma ihtimali de vardır.

2 Bel Ağrısı

Bir ya da iki böbrekte oluşan tümör ağrılara neden olabilecek kadar önemli bir boyuta ulaşabilir. Eğer kaynağı böbrekleriniz olan bir ağrınız varsa belinizde -göğüs kafesinin hemen altında- ağrı oluşabilir.

Tümör nedeniyle oluşan ağrı sabittir ve geçmez. Eğer bir sakatlıktan kaynaklanan ağrınız varsa böbrek tümörü ile bağlantılı olmasının olanağı yoktur.

3 Yumru

Eğer RCC’ye neden olan tümör fazla büyüdüyse vücudun dışından fark edilebilecek duruma gelmiş olabilir. Bu yumru genel olarak karnın alt bölümünde ya da belinizde, göğüs kafesinin altında veya yan taraflarınızda olabilir. Fark edilebilecek büyüklüğe ulaşabilmesi için tümörün oldukça büyük olması gerekir.

4 Kansızlık

Kansızlık pek çok faktörden kaynaklanabilen bir sorundur. Bu durum düşük seviyede alyuvar sayısına sahip olunması olarak bilinir. RCC kansızlığa neden olabilir. Kansızlık yorgun, tembel ve zayıf düşmüş hissetmenize yol açar.

5 Ateş

RCC ateşinizin çıkmasına neden olabilir. Ateşinizin çıkması bağışıklık sisteminin enfeksiyon ile savaşmasının doğal bir sonucudur, yani pek çok nedenden ötürü ateşiniz çıkabilir. Eğer ateşiniz varsa ve başka bir enfeksiyon belirtisi görülmüyorsa ya da ateşiniz hastalığın ardından inmiyorsa doktora görünün.

6 Yorgunluk

Böbreklerinizde tümör olması yorgun hissetmenize neden olabilir. Bir nedeni kanser nedeniyle meydana gelen kansızlık olabilir. Yorgunluğun bir diğer nedeni ise kanser hücrelerinin besinler için sağlıklı hüreler ile yarışması olabilir. Soğuk algınlığı gibi birden fazla nedenden ötürü yorgun hissedebilirsiniz.

Eğer açıklanamayan bir şekilde uzun süreli olarak yorgun hissediyorsanız doktorunuz ile görüşün.

7 Kilo Kaybı

Beklenmeyen kilo kaybı RCC’nin belirtilerinden birisidir. Eğer diyet yapmıyorsanız ya da kilo kayınızın yanında ateş ve yorgunluk varsa doktorunuzdan randevu almalısınız. Kanser hücrelerinin sağlı hücrelerinizekarşı bir besin savaşına girmesi kilo kaybetmenize yol açabilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...