Renk Körlüğü Nedir?

Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü gözdeki renk algılayıcı pigmentlerle ilgili sorunlar renkleri ayırt etmede zorluk ya da yetersizliğe neden olduğunda ortaya çıkar. Renk körü olan insanların çoğunluğu kırmızı ve yeşil arasında ayrım yapamaz. Bu renk körlüğü biçimi daha az yaygın olsa da, ayırt edici sarılar ve maviler de sorun yaratabilir.

Renk Körlüğü Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü gözdeki renk algılayıcı pigmentlerle ilgili sorunlar renkleri ayırt etmede zorluk ya da yetersizliğe neden olduğunda ortaya çıkar.

Nasıl Görürler?

Renk körü olan insanların çoğunluğu kırmızı ve yeşil arasında ayrım yapamaz. Bu renk körlüğü biçimi daha az yaygın olsa da, ayırt edici sarılar ve maviler de sorun yaratabilir.

Endişelenmeli Miyim?

Sizde ya da çocuğunuzda renk körlüğü olduğunu düşünüyorsanız doktora giderek hemen renk körlüğü testi yaptırın. Renk körlüğüne neden olan başka bir hastalığınız varsa bu hastalığı tedavi ederek görüşünüz üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Renk körlüğü için Göz Sağlığı Ve Hastalıkları bölümüne gidilir.

Durum hafif ila şiddetli arasında değişir. Eğer tamamen renk körüyorsanız, ki bu da bir kromatopsi olarak bilinen bir durumdur, sadece gri veya siyah beyaz olarak görüyorsunuz demektir. Ancak bu durum çok nadirdir. Renk körlüğüne sahip çoğu insan diğerlerinin gördüğü kırmızılar, yeşillikler ve çentikler yerine renk tablolarında aşağıdaki renkleri görür:

  • Sarı
  • Gri
  • Bej
  • Mavi

Renk körlüğü erkeklerde daha yaygındır. Kadınların renk körlüğünden geçerek sorumlu olan kusurlu kromozomu taşımaları daha olasıdır, ancak erkeklerin durumu daha miras almaları daha olasıdır. Amerikan Optometrik Derneği’ne göre, beyaz erkeklerin yaklaşık %8’i ile karşılaştırıldığında kadınların sadece %0,5’i renk körlüğü ile doğarlar.

Renk Körlüğü Belirtileri Nelerdir?

Renk körlüğünün en yaygın belirtisi görüşünüzde bir değişikliktir. Örneğin kırmızı ve yeşil trafik ışığı arasında ayrım yapmak zor olabilir. Renkler eskisinden daha az parlak görünebilir. Bir rengin farklı tonları tamamen aynı görünebilir.

Renk körlüğü çocuklarda genellikle genç yaşta renkleri öğrenirken görülür. Bazı insanlarda sorun, belirli nesnelerle belirli renkleri ilişkilendirmeyi öğrendiklerinden, fark edilmeden gider. Örneğin,çimenlerin yeşil olduğunu bilirler, böylece gördükleri renk yeşil olmadığı halde çimenlerle aynı renkte oluğu için yeşil derler. Semptomlar çok hafifse, bir kişi belirli renkleri görmediklerini fark etmeyebilir.

Sizin veya çocuğunuzun renk körü olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Tanıyı doğrulayabilir ve diğer daha ciddi sağlık sorunlarını dışlayabilirler.

Renk Körlüğü Çeşitleri Nelerdir?

Üç ana renk körlüğü vardır. Bir tipte, kişi kırmızı ve yeşil arasındaki farkı anlatmakta zorlanır. Başka bir tipte, kişi sarı ve maviyi birbirinden ayırmakta güçlük çeker. Üçüncü tipte akromatopsi denir. Bu forma sahip bir kişi hiçbir renk algılayamaz ve her şey gri veya siyah beyaz görünür. Akromatopsi, renk körlüğünün en az görülen şeklidir.

Renk körlüğü miras alınabilir veya edinilebilir.

Renk Körlüğüne Ne Sebep Olur?

Gözde, ışığa hassas ve gözün arkasında bulunan, retinaya renkleri görmesi için olanak sağlayan koni biçiminde sinir hücreleri vardır. Üç farklı türde koni, ışığın çeşitli dalga boylarını emer ve her tür koni farklı bir renge tepki gösterir. Her koni kırmızı, yeşil veya maviye tepki verir. Renkleri ayırt etmek için beyne bilgi gönderir. Retinanızdaki bu konilerden biri veya daha fazlası hasar gördüyse veya mevcut değilse renkleri düzgün şekilde görmekte zorluk çekersiniz.

Renk Körlüğü Nasıl Teşhis Edilir?

Renk görmek özneldir. Kırmızılar, yeşillikler ve diğer renkleri mükemmel görüşe sahip kişilerle aynı şekilde görüp görmediğinizi bilmek imkansızdır. Ancak göz doktorunuz normal göz muayenesi sırasında bu durumu test edebilir.

Test, “psödoizokromatik plakalar” olarak adlandırılan özel görüntülerin kullanımını içerecektir. Bu görüntüler, içinde sayılar veya semboller bulunan küçük, renkli noktalardan oluşur. Sadece normal görüşe sahip insanlar bu sayıları ve sembolleri görebilir. Renk körüyorsanız, sayıyı göremeyebilir veya farklı bir sayı görebilirsiniz. Çocukların okula başlamadan önce test edilmesi önemlidir, çünkü erken çocukluk dönemi eğitim materyalleri renkleri tanımlamayı içerir.

Renk Körlüğü Olan İnsanlar için Tahmin Nedir?

Renk körlüğü, hastalık veya yaralanma sonucu ortaya çıkarsa, altta yatan nedenin ele alınması, renk tespitinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kalıtsal renk körlüğü için tedavi yoktur. Göz doktorunuz renkleri ayırt etmede yardımcı olabilecek renkli gözlükler veya kontakt lensler reçete edebilir.

Renk körü olan insanlar genellikle bilinçli olarak belirli teknikleri uygularlar veya hayatı kolaylaştırmak için belirli araçları kullanırlar. Örneğin bir trafik ışığında ışıkların sırasını yukarıdan aşağıya ezberlemek, renklerini ayırt etme ihtiyacını ortadan kaldırır. Kıyafetleri etiketlemek renkleri eşleştirme konusunda yardımcı olabilir. Bazı yazılım uygulamaları, bilgisayar renklerini insanların görebileceği renk körlerine dönüştürür.

Eğer miras kalan bir renk körlüğüne sahipseniz, bu hayat boyu bir meydan okumadır. Renk kodlu kablolar arasındaki farkı anlatan bir elektrikçi olarak çalışmak gibi belirli işler için olasılıkları sınırlayabilirken, çoğu insan bu duruma uyum sağlamanın yollarını bulur.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...