Renk Körlüğü Testi (İshihara Testi)

Renk Körlüğü Testi (İshihara Testi)

Renk Körlüğü Testi Nedir? Ishihara testi olarak da bilinen renk körlüğü testi, renkleri ayırt etme kabiliyetinizi ölçer. Bu testi geçemezseniz renkleri iyi bir şekilde göremiyorsunuz ya da renk körüsünüz demektir. Ancak, sadece grinin tonlarının görüldüğü tamamen renk körlüğü oldukça nadir görülen bir durumdur.

Renk Körlüğü Testi (İshihara Testi) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Testin herhangi bir riski bulunmaz ve test için özel olarak bir hazırlık yapılması gerekmez.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sizde ya da çocuğunuzda renk körlüğü olduğunu düşünüyorsanız doktora giderek hemen renk körlüğü testi yaptırın. Renk körlüğüne neden olan başka bir hastalığınız varsa bu hastalığı tedavi ederek görüşünüz üzerindeki etkisini azaltabilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Renk körlüğü için Göz Sağlığı Ve Hastalıkları bölümüne gidilir.

Renk Körlüğünün Nedenleri

En yaygın görülen renk körlüğü türü yeşilin tonlarının kırmızıdan ayırt edilememesidir.

Bu duruma şunlar neden olabilir:
Genetik
Yaş
Kullanılan bazı ilaçlar ve hastalıklar
Kimyasallara maruz kalmak
Renk Körlüğü Farkındalık Oluşturma Derneği’ne göre her 12 erkekten 1’i ve her 200 kadından 1’i renk körlüğü yaşıyor. Renk körlüğü olan kişilerin büyük birçoğunda bu rahatsızlık kalıtsaldır.

Bazen, renk körlüğüyle ilgili sorunlar glakom gibi optik sinirleri etkileyen hastalıklardan kaynaklanabilir. Renk körlüğü, retinadaki renk hassasiyeti olan fotoreseptörlerde kalıtsal sorunların olmasının sonucunda da yaşanabilir. Retina, gözün arkasında ışığa hassasiyeti olan bölgedir. Bazı hastalıklar renk körlüğüne neden olabilir.

Bu hastalıklar:
Diyabet
Alkoliklik
Sarı nokta hastalığı
Lösemi
Alzheimer
Parkinson
Orak hücre anemisi

Renk körlüğü, altında yatan hastalık için tedavi aldığınızda düzelebilir.

Renkleri görmenizde bir eksiklik olduğunu düşünüyorsanız renk körlüğü testi yaptırabilirsiniz. Çocuğunuz standart göz muayenesi oluyorsa hem görüş keskinliği için hem de renk körlüğü için muayene ettirmeniz faydalı olacaktır.

Renk Körlüğü Testine Nasıl Hazırlanabilirim?

Gözlük ya da lens kullanıyorsanız muayene sırasında da kullanmaya devam etmelisiniz. Doktorunuz kullandığınız ilaçları ve takviyeleri, var olan hastalıklarınızı ve aile geçmişinde renk körlüğü olup olmadığını soracaktır.

Testin herhangi bir riski bulunmaz ve test için özel olarak bir hazırlık yapılması gerekmez.

Renk Körlüğü Testi Sırasında Ne Olur?

Bu testi göz doktorunuz yapacaktır. Odada normal bir şekilde otururken tek gözünüz kapatılır. Kapatılmayan gözünüzle bir dizi karta bakmanız isteniz. Bu kartlarda çok renkli noktalardan oluşan şekiller bulunur.

Her kartın ortasında bir sayı ya da sembol vardır. Sayıyı ya da sembolü görebiliyorsanız doktorunuza söyleyin. Sayılar, şekiller ve semboller renk körlüğü olmadığında kolayca ayırt edilebilecek şekildedir. Renk körlüğünüz varsa sembolleri göremezsiniz ya da noktaların arasından şekilleri seçmeniz zorlaşır.

Bir göz kontrol edildikten sonra öbür göz kapatılarak tekrar kartlara bakılır. Doktorunuz bir gözle öbür gözün algıladığı renk yoğunluğunu kıyaslamanızı ister. Renk körlüğü testinden normal sonuç alınmasına rağmen bir gözdeki renk yoğunluğunun öbürüne göre az olması mümkündür.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Bu test renk körlüğüyle ilgili birçok sorunun saptanmasına yardımcı olabilir:
Protanopi:  Maviyi ve kırmızıyı yeşilden ayırt etmede zorluk
Tritanopi:  Sarıyı ve maviyi yeşilden ayırt etmede zorluk
Döteranopi:  Kırmızıyı ve yeşili mordan ayırt etmede zorluk
Akromatopsi:  Tam renk körlüğü (Sadece grinin tonlarının görüldüğü nadir bir durum)

Renk Körlüğü Testinden Sonra Ne Olur?

Doğrudan renk körlüğüyle ilgili sorunlara odaklanan bir tedavi bulunmaz. Ancak, diyabet ya da glakom gibi bir hastalığın sonucunda ortaya çıkan renk körlüğünde hastalığın tedavi edilmesi renk körlüğünü düzeltebilir.

Gözlüğünüzde ya da lensinizde renk filtresi kullanılması renklerin daha kolay görülmesini sağlar. Ancak, filtre de renklendirilmiş lensler de doğuştan gelen renkleri ayırt etme yeteneğinizi geliştirmez.

Renk körlüğü acı vermeyen ve hayatınızın kalitesini etkilemeyen bir rahatsızlıktır. Ancak renk körlüğü olan bazı kişilerde güneş yanığı olduklarını fark etmemek ya da muzun yenecek kadar olgunlaştığını anlayamamak gibi istenmeyen etkileri olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...