Respiratuvar Sinsityal Virüsü (RSV) Testi

Respiratuvar Sinsityal Virüsü (RSV) Testi

Respiratuvar Sinsityal Virüsü (RSV) Testi Nedir? Respiratuvar sinsityal virüsü (RSV), solunum sisteminde yani solunum yollarında bulunan bir enfeksiyondur. Genellikle ciddi değildir ancak küçük çocuklarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda şiddetli belirtilere yol açabilir. RSV özellikle çocuklarda solunum yolu enfeksiyonlarının temel nedenidir. Enfeksiyon en şiddetli ve en sık küçük çocuklarda görülür. Bebeklerde RSV’ye bronşiyolit (akciğerlerde oluşan solunum yolu iltihabı), zatürre (akciğerlerin bir ya da birden fazla yerinde oluşan iltihap ve sıvı toplanması) ya da krup (boğazın çok fazla şişerek nefes almada zorlanmaya ve öksürüğe yol açması) neden olur. Büyük çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde RSV enfeksiyonu genellikle küçük çocuklara göre daha az şiddetlidir. RSV enfeksiyonu mevsimseldir. Genellikle ilkbahar döneminde görülür ve soğuk kış aylarında ise zirveye çıkar. RSV genellikle salgınla ortaya çıkar. Bu durum bir topluluk içinde hastalığın aynı anda birçok kişiyi etkilediği anlamına gelmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi(Centers for Disease Control and Prevention), RSV’den etkilenen tüm çocukların neredeyse 2 yaşına girerken bu durumu yaşadığını ancak bunların çok küçük bir kısmının şiddetli belirtiler gösterdiğini raporlamıştır. Tükürük ya da diğer salgılarda virüsün belirtileri test edilerek RSV teşhis edilebilir. RSV testinin neden yapılması gerektiğini, hangi testlerin bu virüsün tespitinde kullanılabileceğini ve test sonuçlarına göre ne yapılmasını gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Respiratuvar Sinsityal Virüsü (RSV) Testi

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

RSV enfeksiyonu nadiren ciddi bir hastalık olur ve farklı tedavi yöntemleriyle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Testin Riskleri Nelerdir?

Bu testin neredeyse hiçbir riski bulunmaz. Burun temizleme aleti burnunuza takıldığında rahatsızlık ya da mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Bazen burunda kanama ya da dokularda tahriş oluşabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bu tür testler için özellikle bir bölüme gidilmez. Şikayetinize göre uygun gören doktor sizi bu test için yönlendirecektir.

RSV Testi Ne Zaman Yapılır?

RSV enfeksiyonunun belirtileri, diğer solunum yolu enfeksiyonları ile aynıdır.

Belirtiler arasında şunlar bulunur:
Öksürme
Hapşırma
Burun akıntısı
Boğaz ağrısı
Hırıltılı solunum
Ateş
İştahın azalması
Test genellikle prematüre bebeklerde ya da doğuştan kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı veya bağışıklık sistemi zayıf olan 2 yaş altındaki çocuklara yapılır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre bu koşulları taşıyan bebekler ve çocuklar zatürre ve bronşiyolit enfeksiyonu için risk altındadır.

Teste Nasıl Hazırlanmalısınız?

Bu test için özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Burundaki ve boğazdaki salgılar hızlı bir şekilde çubukla, emilimle ya da nazal geçişlerin yıkanmasıyla toplanarak virüs için test edilir.

Doktorunuza kullandığınız ilaçları veya takviyeleri belirtin. Bu tür ilaçlar test sonuçlarını etkileyebilir.

Test Nasıl Yapılır?

RSV testi çeşitli şekillerde uygulanabilir. Bu yöntemlerin hepsi ağrısızdır ve virüsün teşhis edilmesinde son derece etkili olduğu düşünülmektedir.

Test Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Burunda yapılan testlerin normal ya da negatif olması RSV enfeksiyonunun olmadığı anlamına gelir. Çoğu durumda pozitif sonuç alınması RSV enfeksiyonunun olduğu anlamına gelir. Bu durumda bir sonraki adımda ne yapılması gerektiğini doktorunuz anlatacaktır.

RSV Antikor Testi Nedir?

RSV antikor testi denilen kan testi de bulunur. Ancak, bu test nadiren RSV enfeksiyonunu teşhis etmek için kullanılır. Virüsün varlığını teşhis etmek için bu test kullanışlı değildir çünkü küçük çocuklarda genellikle yanlış sonuçlar verir. Testin sonuçlarının elde edilmesi çok uzun sürer ve RSV antikorlarına karşı duyarlılığı az olduğundan sonuçlar etkilenebilir. Bebeklerde burunda pamuklu çubuğun kullanılması, kan alınmasına göre daha rahattır ve daha az risk barındırır.

Doktorunuz RSV antikor testini yapmak isterse kanınız alınır. Kan genellikle dirseğin iç kısmında kalınan bir damardan alınır.

Kan alımı genellikle şu şekilde gerçekleşir:

  1. Kanın alınacağı yer antiseptik ile temizlenir.
  2. Doktor ya da hemşire, damarı şişirmek için kolu üst kısımdan elastik bantla sıkar.
  3. Kan almak için iğne yavaşça damara sokulur. Kan alınır.
  4. Elastik bant çıkarılır.
  5. Kan örneği analiz yapılması için laboratuvara gönderilir.

RSV antikor testinde herhangi bir kan testinde olduğu gibi iğnenin yapıldığı yerde kanama, morarma ya da enfeksiyon riski azda olsa bulunur. İğne batırıldığında hafif bir acı ya da batma hissedebilirsiniz. Kan alındıktan sonra baş dönmesi ve sersemlik yaşayabilirsiniz.

Normal veya negatif kan testi sonucu, kanda RSV antikoru olmadığı anlamına gelebilir. Ancak bu sonuç hiçbir zaman RSV enfeksiyonunuzun olmadığı anlamına kesin bir şekilde gelmez. Bu sonuçlar özellikle bebeklerde ciddi enfeksiyon görüldüğünde bile çoğunlukla kesin değildir. Annenin antikorları doğumdan sonra bebeğin kanında olabileceğinden ve bebeğin antikorlarını gölgeleyebileceğinden bu durum yaşanır.

Pozitif test sonucu bebeğin yakın bir zamanda ya da geçmişte RSV enfeksiyonu geçirdiğini ya da annede doğumdan önce RSV antikorlarının bulunduğu anlamına gelebilir. RSV kan testi sonuçları doğru olmayabilir. Yetişkinlerde, pozitif sonuç yakın zamanda veya geçmişte kişinin RSV enfeksiyonu geçirdiği anlamına gelebilir. Ancak bu sonuçlar bile RSV enfeksiyonundan gelen antikorların varlığını doğru bir şekilde yansıtmayabilir.

Sonuçlar Anormal Çıkarsa Ne Olur?

RSV enfeksiyonunun belirtileri görülen ve sonuçları pozitif çıkan bebeklerde belirtiler genellikle ev ortamında bile 1 veya 2 hafta içerisinde geçeceğinden, bebeklerin hastanede yatmaları gerekli değildir. Ancak, enfeksiyonu şiddetli bir şekilde yaşayan ya da yüksek risk taşıyan bebeklerde RSV testi anormal çıkarsa bu kişilerin hastaneye yatırılmaları gerekebilir. Doktorunuz ateşin düşürülmesi veya burun tıkanıklığının giderilmesi için asetaminofen (Tylenol) burun damlası vermenizi önerebilir.

RSV enfeksiyonu için özel bir tedavi yoktur ve şu an için herhangi bir aşı geliştirilmemiştir. Şiddetli bir şekilde RSV enfeksiyonu geçiriyorsanız enfeksiyon tamamen tedavi edilinceye kadar hastanede kalmanız gerekebilir. Astımınız varsa akciğerlerinizdeki hava keselerini genişletmek için bronkodilatör denilen bir solunum cihazının kullanılması daha kolay nefes almanızı sağlayabilir. Doktorunuz, bağışıklık sisteminiz zayıfsa nefes alabilmenize yardımcı olacak antiviral bir ilaç olan ribavirin(Virazol) kullanmanızı önerebilir. Palivizimab(Synagis) adlı ilaç RSV enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olmak için 2 yaşın üstündeki yüksek risk barındıran çocuklara verilebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...