Retikülosit Sayımı – Amacı, Test Süreci ve Sonuçları

Retikülosit Sayımı – Amacı, Test Süreci ve Sonuçları

Retikülositler, olgunlaşmamış kırmızı kan hücreleridir. Retikülosit sayımı, doktorunuzun kanınızdaki retikülosit miktarını ölçmesine yardımcı olacak bir testtir. Retikülosit sayımı, kemik iliğinin yeterli kırmızı kan hücresi üretip üretmediğini doktorunuza gösterir. Eğer kırmızı kan hücrelerinin miktarı çok yüksek ya da çok düşükse vücudunuz daha fazla retikülositüreterek veya var olanları yok ederek daha iyi bir denge kurmaya çalışıyor demektir. Doktorunuz retikülosit sayımı isteyerek vücudunuzdaki retikülosit oranının dengede olup olmadığını anlayabilir.

Retikülosit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Neden Gereklidir?

Retikülosit sayımı doktorunuzun birçok rahatsızlığı teşhis edebilmesine yardımcı olur.

Retikülosit

Anemi ve kemik iliği hastalıkları retikülosit sayımıyla ortaya çıkan hastalıklardandır. Hangi hastalığın retikülosit değerlerinin normalin dışına çıkmasına sebep olduğunu anlamak için daha fazla test yapılması gereklidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Retikülosit testi için İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümüne gidilir.

Retikülosit Sayımı Ne için Kullanılır?

Doktorunuz, kemik iliğinizin işleyişini ve ne kadar kırmızı kan hücresi üretildiğini görmek için bu sayımı isteyebilir. Retikülositsayımı, aneminin farklı türleri arasından hangisine sahip olduğunuzun anlaşılabilmesi için de kullanılabilir.

Kemoterapi, rasyasyonterapisi, kemik iliği nakli ya da demir eksikliği anemisi gibi hastalıkların takibini yapmak için de kullanılır.

Retikülosit Sayımına Nasıl Hazırlanmalısınız?

Retikülosit sayımı için doktorunuzun sizden kan örneği alıp laboratuvara göndermesi gerekir.

Doktorunuz, kanınız çekilmeden önce birtakım şeyler yapmanızı isteyebilir. Örneğin, kanınız alınmadan önce bir süreliğine aç kalmanız istenebilir. Sadece yemek yemeniz, sadece içecek tüketmeniz ya da her ikisini birden yapmamanız gerekebilir. Kan inceltici ilaçları da kan vermeden önce içmemeniz gerekir.

Kanınız çekilmeden önce yapmanız gereken özel bir şey olup olmadığını doktorunuza danışın. Hemofiliniz varsa, daha önce kan verirken bayıldıysanız ya da başka bir sağlık sorununuz varsa doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. Kullanmakta olduğunuz reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla ilgili de doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Kanınız Nasıl Alınacak?

Doktor, hemşire ya da sağlık uzmanı tarafından test yapılmak üzere kanınız alınır. Kanınız genellikle dirseğinizin iç kısmından ya da elden alınır.

Önce, bir antiseptik kullanarak kanın alınacağı bölge temizlenir. Sonra, kolunuza plastik bir bant bağlanır. Böylece kolunuzun etrafında bir baskı oluşur ve damarlarınız şişerek daha görülür hale gelir. Sonrasında, steril bir iğne kanın alınacağı yere batırılarak kan tüpe aktarılır.

Yeterli kan alındıktan sonra iğneyi ve kolunuzun etrafındaki plastik bandı çıkarırlar. İğnenin batırıldığı yer temizlenir, gerekli görülürse bandajlanır.

Alınan numune, test için laboratuvara gönderilir. Sonuçlarınız çıktığı zaman doktorunuz gerekli bilgilendirmeleri size yapacaktır.

Bebeklerde ve Küçük Çocuklarda

Bebeklerde ve küçük çocuklarda test işlemi biraz daha farklı olabilir. Kanlarını almak için iğne kullanmak yerine, doktor bebeğin ya da küçük çocuğun cildinde bir kesik oluşturur. Kesik kanamaya başladığında test çubuğu ya da bir lam yardımıyla kan toplanır. Sonrasında kesiğin etrafı temizlenir ve bandajla kapatılır.

Alternatif Test Yöntemleri

Bazı durumlarda kanınızın alınmasına gerek kalmayabilir. Sadece parmak ucundan gelen bir damla kan yeterli olabilir. Bu durumda, doktorunuz parmağınıza iğne batırır. Parmak kanamaya başladığında, test çubuğu ya da bir lam kullanılarak kanınız alınır. Parmağın kanayan yeri temizlenir ve gerekli görülürse bandajlanır.

Retikülosit Sayımının Riskleri

Kan aldırma çok sıradan bir işlemdir. Çoğu kişi için son derece güvenlidir ama yine de bazı riskler barındırabilir.

İğnenin batırıldığı yerde hafif ya da orta şiddetli bir acı hissedebilirsiniz. Sağlık uzmanı kanı almakta güçlük çekerse, iğneyi birkaç kez batırmak zorunda kalabilir. İğnenin batırıldığı yerin zonklaması çok sık rastlanan bir durumdur. Sonrasında hafif bir kanama ve morluk görülmesi normaldir.

Nadir durumlardaysa, daha başka yan etkiler yaşayabilirsiniz:

 • Bayılma
 • İğnenin batırıldığı yerde aşırı kanama
 • Hematom yani cildinizin altında kan toplanması
 • İğnenin batırıldığı yerde enfeksiyon oluşması
 • Toplardamar yangısı olarak da bilinen damarda iltihaplanmanın oluşması

Doktorunuz, kan alınırken oluşabilecek potansiyel risklerle ilgili sizi bilgilendirecektir. Çoğu kişi için kan verildiğinde oluşan risk çok azdır.

Test Sonuçları Ne Anlama Geliyor?

Retikülositlerin normal seviyesi, laboratuvarda yapılan işlemlere ve kişinin kanındaki hemoglobin miktarına göre değişkenlik gösterir. Retikülosit sayımına dair yorum yapabilmek için doktorunuzun başka testlere de ihtiyacı olabilir.

Sonuçlar, retikülositlerin toplam kırmızı kan hücrelerine olan oranını 100 kat büyüterek gösterir. Referans aralığı yetişkinlerde 0.5 ile 1.5 arasındadır.

Retikülositlerin seviyesinin yüksek olması birçok şeyin belirtisi olabilir:

 • Akut kanama
 • Kronik kan kaybı
 • Hemolitik anemi
 • Eritroblastozisfetalis (Hemolitik aneminin bir türü olup yeni doğan bebeklerde ortaya çıkar.)
 • Böbrek hastalıkları

Retikülositlerin seviyesinin düşük olması birçok şeyin belirtisi olabilir:

 • Demir eksikliği anemisi
 • Aşırı kansızlık
 • Folik asit eksikliği
 • B-12 vitamini eksikliği
 • İlaç zehirlenmesi, enfeksiyon ya da kanser gibi rahatsızlıkların sebep olduğu kemik iliği hastalıkları
 • Böbrek hastalıkları
 • Siroz
 • Radyasyon tedavisinin yan etkisi
Test sonuçlarınızın ne anlama geldiğini öğrenmek için doktorunuza danışabilirsiniz. Sonuçlarınızı anlamınız konusunda doktorunuz size yardımcı olacaktır. Bir sonraki aşamada ne yapmanız gerektiğini ve tedavi yöntemlerini de doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...