Retina Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Retina Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Retina yırtılması gözde bulunan retinanın oksijen almayı bırakması ile meydana gelen ciddi bir sorundur. Gözünüzde eşyaları ortamda süzülüyor gibi görebilirsiniz ya da görüş alanınıza gri bir perde inebilir.

Retina Yırtılması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Retina yırtılması ihmal edilmeyecek göz kaybına yol açabilen bir rahatsızlıktır.

Tedavi Edilmediğinde

Eğer hızlıca tedavi edilmezse retina yırtılması görüşünüzü kaybetmenize neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Eğer retina yırtılması belirtilerini görüyorsanız bir an önce göz doktorunuzu aramalısınız ya da hastanenin "Acil Servis" bölümüne başvurmalısınız.

Retina Yırtılması Düzeltilmesi Neden Uygulanır?

Retina, görülen görüntüleri optik sinirler aracılığıyla beyine ileten bölümdür. Retina kameralar gibi ışığı yakalayan milyonlarca hücreye sahiptir. Gözün hemen arkasındaki bölümdür ve görüş için çok önemlidir.

Retina ayrılması, retinanın gözün arkasında çekilmesi ve kan kaynağından kopması ile meydana gelir. Kan kaynağı olmadan retina hücreleri ölmeye başlar. Bu da görüşünüzde kalıcı hasara yol açabilir. Eğer maküla (merkezi görüş alanı) gevşemeye başlarsa görüşünüz kalıcı olarak hasar alabilir. Eğer maküla tamamen ayrılırsa görüşünüzü tamamen kaybedersiniz. Retina yırtılmasını hızla düzeltmek ciddi karmaşıklıkları oluşmaması için önemlidir.

Retina yırtılması vitröz sıvısının gözün arkasından çekilmesi ve beraberinde retinayı da geri çekmesi ve yırtması ile meydana gelir. Bu yırtılma tekrardan çekilerek gözün arkasına yerleştirilebilir.

Retina yırtılmasının bazı nedenleri ve risk faktörleri:

 • Glokom
 • Ciddi travma
 • Miyop
 • Geçmiş katarakt ameliyatları
 • Geçmiş retina ayrılması vakası
 • Ailede retina ayrılması yaşayan birisinin bulunması

Retina Yırtılması Düzeltilmesi Nasıl Uygulanır?

Yırtılmış retinayı düzeltmek için birden fazla ameliyat çeşidi vardır. Retinanda meydana gelen basit bir yırtılma kriyoterapi adı verilen dondurma yöntemi ile ya da lazer prosedürü ile düzeltilir. Farklı tipteki retina yırtılmaları farklı ameliyatlar ve farklı seviyede anestezi gerektirir. Doktorun uygulayacağı prosedür retina yırtılmasının ciddiyetine göre belirlenir.

 • Retina yırtılması düzeltmesinin bir yolu da pinömatik retinopeksidir. Bu prosedürde göze bir gaz kabarcığı enjekte edilir. Bu kabarcık retinaya baskı uygular ve eski yerine geri dönmesini sağlar. Gaz kabarcığı birkaç gün içerisinde kendiliğinden çözülür. Bu prosedür göz doktorunun ofisinde uygulanabilir.
 • Daha ciddi yırtılmalarda skleral eğilme adı verilen adı verilen prosedür uygulanabilir. Skleral eğilme sırasında doktorunuz gözün çevresine retinayı geri çeken kuvvetin etkilerini tersine çevirecek esnek bir bant sarar. Yırtılan retinanın arkasındaki sıvı çekilir ve retina gözün arkasındaki yerine geri döner. Bu prosedür hastanelerin ameliyat odalarında ya da ameliyat kliniklerinde gerçekleştirilir. Lokal ya da genel anestezi uygulanır ve bir gece hastanede kalmanız gerekir.
 • Vitrektomi ciddi retina yırtılmalarında uygulanır. Gözün arkasında bulunan vitröz sıvınışın bir bölümünün alınmasını gerektirebilir. Genellikle lokal anestezi uygulanır ve prosedür ameliyat kliniklerinde uygulanır.

Retina Yırtılması Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

Retina yırtılması ameliyatları genel olarak acil durumlar altında uygulanır. Anesteziye müdahalesi olabilecek herhangi bir ilacı kullanıyorsanız doktorunuza bildirin.

Retina Yırtılması Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ameliyat her zaman bazı riskler taşır. Eğer genel anestezi altında iseniz nefes alışverişinizi etkileyebilir. Bazı kişilerin ilaca karşı ciddi alerjik reaksiyonları vardır.

Eğer retina birleştirmeden önce zarar görürse kalıcı görüş kaybı meydana gelebilir.

Uzun Vadede Beklenmesi Gerekenler

Retina genellikle bir ameliyat ile birleştirilir ancak bazı durumlarda birden fazla ameliyat gerekir. Yırtılmaların %90’ı düzeltilebilmektedir. %10’dan daha düşük bir oran ise düzeltilememektedir. Hastalarda ya zayıf görüş ya da kalıcı görüş kaybı meydana gelir.

Ameliyatın başarısı yırtığın ciddiyetine ve retinada meydana gelen yara dokusuna bağlıdır. Eğer maküla ya da retinanın merkezi kısmı zarar görmemiş ise görüş iyi olacaktır. Eğer maküla uzun süre yırtık kalırsa görüşün bir kısmı yerine gelir ancak bu oran 20/200’den az olacaktır, bu oran ise yasal olarak kör kabul edilir. Görüşün ne kadarının geri geleceğini belirleyebilmek için birkaç ay geçmesi gerekebilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...