Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti Nedir?

Rinoplasti Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

İnsanlar bir yaralanma sonrası burunlarını düzeltmek için burun estetiğine, solunum problemlerini düzeltmeye, doğum kusurudan ya da burnunun görünümünden memnun olmadıklarından ihtiyaç duyarlar.

Riskleri Nelerdir?

nefes alma zorlukları ,burun kanaması ,uyuşmuş bir burun ,asimetrik bir burun ,yara izleri gibi riskleri taşır.

Sıklıkla “burun işi” olarak adlandırılan rinoplasti, kemiğin veya kıkırdağın değiştirilmesiyle burnunuzun şeklini değiştirmek için yapılan bir ameliyattır. Rinoplasti en sık görülen plastik cerrahi yöntemlereden biridir.

Rinoplasti Nedenleri

İnsanlar bir yaralanma sonrası burunlarını düzeltmek için burun estetiğine, solunum problemlerini düzeltmeye, doğum kusurudan ya da burnunun görünümünden memnun olmadıklarından ihtiyaç duyarlar.

Cerrahınızın rinoplasti ile burnunuza yapabileceği olası değişiklikler şunlardır:

 • boyutta bir değişiklik
 • açıda bir değişiklik
 • köprünün doğrultulması
 • ucun yeniden şekillendirilmesi
 • burun deliklerinin daralması

Rinoplasti sağlığınızdan ziyade görünüşünüzü iyileştirmek için yapılırsa, burun kemiği tamamen büyüene kadar beklemeniz gerekir. Kızlar için, bu yaklaşık 15 yaşında. Erkekler biraz daha büyüyene kadar hala büyüyor olabilir. Ancak, solunum bozukluğu nedeniyle ameliyat oluyorsanız, rinoplasti daha genç yaşta yapılabilir.

Rinoplastinin Riskleri

Tüm ameliyatlar enfeksiyon, kanama veya anestezi için kötü bir tepki gibi bazı riskler taşır. Rinoplasti de riskinizi artırabilir:

 • nefes alma zorlukları
 • burun kanaması
 • uyuşmuş bir burun
 • asimetrik bir burun
 • yara izleri

Bazen hastalar ameliyatlarından memnun kalmazlar. İkinci bir ameliyat istiyorsanız, tekrar ameliyat etmeden önce burun tamamen iyileşene kadar beklemeniz gerekir. Bu bir yıl sürebilir.

Rinoplasti için Hazırlanma

Rinoplasti için iyi bir aday olup olmadığınızı tartışmak için önce cerrahınızla görüşmelisiniz. Ameliyatı neden istediğini ve neyi başarmayı umduğunuz hakkında konuşun.

Cerrahınız tıbbi geçmişinizi inceleyecek ve mevcut herhangi bir ilaç ve tıbbi durumu size soracaktır. Hemofili, aşırı kanamaya neden olan bir bozukluk, varsa cerrahınız muhtemelen herhangi bir elektif cerrahiyi önerecektir.

Cerrahınız ne tür değişiklikler yapılabileceğini belirlemek için burnunuza ve dış kısmına cildinize yakından bakarak fiziksel bir muayene gerçekleştirecektir. Cerrahınız kan testi veya diğer laboratuar testlerini isteyebilir.

Cerrahınız ayrıca herhangi bir ek ameliyatın aynı zamanda yapılıp yapılmayacağını da düşünecektir. Örneğin, bazı insanlar çene büyütme işlemine başlarlar, çenenizi daha iyi tanımlayan bir prosedürdür, aynı zamanda burun estetiği yaparlar.

Bu danışma aynı zamanda burnunuzun çeşitli açılardan fotoğraflanmasını içerir. Bu çekimler ameliyatın uzun dönem sonuçlarını değerlendirmek için kullanılacaktır ve cerrahi sırasında başvurulabilir.

Ameliyatınızın maliyetlerini anladığınızdan emin olun. Rinoplasti kozmetik nedenlerden ötürü ise, sigorta kapsamına girmesi daha az olasıdır.

Ameliyattan iki hafta önce iki hafta önce ibuprofen veya aspirin içeren ağrı kesicilerden kaçınmalısınız. Bu ilaçlar kan pıhtılaşma sürecini yavaşlatır ve daha fazla kanamanızı sağlayabilir. Cerrahınızın hangi ilaçları ve ekleri aldığınızı bilmesini sağlayın, böylece onlara devam edip etmemeniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Sigara iyileşme sürecini yavaşlattığından sigara içenler rinoplastiden iyileşme konusunda daha fazla güçlük çekmektedir. Nikotin kan damarlarınızı daraltır, bu da daha az oksijene ve kanın dokuları iyileştirmesinde zorluğa neden olur. Ameliyattan önce ve sonra sigarayı bırakmak iyileşme sürecine yardımcı olabilir.

Rinoplasti Prosedürü

Rinoplasti bir hastanede, bir doktorun ofisinde ya da bir ayakta cerrahi olarak yapılabilir. Doktorunuz lokal veya genel anestezi kullanacaktır. Basit bir prosedürse, burnunuza lokal anestezi alırsınız, bu yüzünüzü de uyuşur. Ayrıca, sizi sersemleten bir damar hattından bir ilaç alabilirsiniz, ancak yine de uyanık olursunuz.

Genel anestezide, bir ilacı teneffüs edersiniz ya da sizi bilinçsiz hale getirecek bir IV’den geçirirsiniz. Çocuklara genellikle genel anestezi verilir.

Uyuştuğunuz veya bilinçsiz olduğunuzda cerrahınız burun delikleri arasında veya içinde kesikler yapacaktır. Cildinizi kıkırdak veya kemikten ayırır ve yeniden şekillendirmeye başlarlar. Yeni burnunuz az miktarda ek kıkırdağa ihtiyaç duyarsa, doktorunuz kimi kulağınızdan veya burnunuzun derinliklerinden alabilir. Daha fazlasına ihtiyaç varsa, bir implant veya kemik grefti alabilirsiniz. Bir kemik grefti, burnunuzdaki kemiğe eklenen ek kemiktir.

Prosedür genellikle bir ile iki saat arasında sürer. Ameliyat karmaşıksa, daha uzun sürebilir.

Rinoplastiden İyileşme

Ameliyattan sonra doktorunuz burnunuza plastik veya metal atel yerleştirebilir. Atel, iyileşirken burnunuzun yeni şeklini korumasına yardımcı olacaktır. Ayrıca septumu stabilize etmek için nazal paktları veya atelleri yerleştirilbilir. Septum burun delikleriniz arasındaki yerdir.

Ameliyattan en az birkaç saat sonra bir iyileşme odasında izleneceksiniz. Her şey yolundaysa o gün sonunda ayrılacaksınız. Sizi eve götürecek birine ihtiyacınız olacak çünkü anestezi hala etki ediyor olacak. Eğer karmaşık bir prosedürse, bir iki gün hastanede kalmak zorunda kalabilirsiniz.

Kanamayı ve şişliği azaltmak için başınızın göğsünüzün üzerinde durmasını isteyeceksiniz. Burnunuz şişmiş veya pamukluysa, sıkışık hissedebilirsiniz. İnsanların genellikle ameliyattan bir hafta sonra atelleri ve pansumanı bırakması gerekir. Emilebilir dikişler alabilirsiniz, yani çözüleceklerdir ve çıkarılması gerekmez. Dikişler emilemezse, ameliyattan bir hafta sonra dikişi almak için doktorunuzu tekrar görmeniz gerekir.

Hafıza kaybı, bozulmuş yargı ve yavaş reaksiyon süresi ameliyat için kullanılan ilaçların yaygın etkileridir. Mümkünse, ilk gece yanınızda bir arkadaş ya da akrabanız olsun.

Ameliyatınızdan birkaç gün sonra drenaj ve kanama yaşayabilirsiniz. Burun altına bantlanmış bir gazlı bez parçası olan bir damlalık pedi kan ve mukusu emebilir. Doktorunuz damla pedinizi ne sıklıkta değiştireceğinizi söyleyecektir.

Baş ağrınız olabilir, yüzünüz kabarık hisseder ve doktorunuz ağrı kesici ilaçları reçete edebilir.

Doktorunuz ameliyattan birkaç hafta sonra aşağıdakilerden kaçınmanızı söyleyebilir:

 • koşma ve diğer yorucu fiziksel aktiviteler
 • yüzme
 • burnunu üfleme
 • aşırı çiğneme
 • çok hareket gerektiren gülmek, gülümsemek veya diğer yüz ifadeleri
 • kafanızın üzerinde kıyafet çekmek
 • burnunuzda dinlenme gözlüğü
 • güçlü diş fırçalama

Özellikle güneşe maruz kalmaya dikkat edin. Burnunuzdaki cildi kalıcı olarak renksiz bırakabilirsiniz.

Bir haftada işe ya da okula dönebilmeniz gerekir.

Rinoplasti göz çevrenizdeki bölgeyi etkileyebilir ve birkaç hafta boyunca göz kapaklarınızın etrafında geçici hissizlik, şişme veya renk değişikliği olabilir. Nadir durumlarda, bu altı ay sürebilir ve hafif bir şişlik daha uzun sürebilir. Renk kaybını ve şişmeyi azaltmak için soğuk kompresler veya buz paketleri uygulayabilirsiniz.

Rinoplasti sonrası takip bakımı önemlidir. Randevularınızı aldığınızdan ve doktorunuzun talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

Rinoplasti Sonuçları

Rinoplasti nispeten güvenli ve kolay bir prosedür olmasına rağmen, ondan iyileşme biraz zaman alabilir. Burnunuzun ucu özellikle hassastır ve aylarca uyuşabilir ve şişebilir. Birkaç hafta içinde tamamen iyileşmiş olabilirsiniz, ancak bazı etkiler aylarca sürebilir. Ameliyatınızın sonucunu tam olarak anlayabilmeniz için bütün bir yıl olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...