Rogaine Kaşlarınızın Yeniden Çıkmasını ve Kalınlaşmasını Sağlar mı?

Rogaine Kaşlarınızın Yeniden Çıkmasını ve Kalınlaşmasını Sağlar mı?

Rogaine minoxidil içerikli saçların çıkmasına yardımcı olan bir üründür. Genellikle genetik olan kelleşmeyi önlemek için kullanılır. Rogaine, saçların dökülmesini engellerken dökülen saçların da yeniden çıkmasını sağlar. Bu ürünün kaşlar için de kullanılabileceğine dair görüşler mevcuttur. Kaşların seyrelmesi, yaşın ilerlemesiyle birlikte çok görülen bir durumdur ama aynı zamanda hipotiroidi gibi hastalıklar da bu duruma sebep olabilirler. Rogaine, kaş dökülmesi için üretilmiş bir ürün değildir ve bu yönden kullanımı onaylanmamıştır. Yine de kaşlarda mucizeler yarattığını iddia eden kişiler vardır.

Rogaine Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Hamileler Dikkat!

Rogaine hamilelik ve emzirme sırasında tehlikeli olabilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız Rogaine kullanmadan önce doktorunuzla görüşün.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Ürünü gözlerinize kaçırmamanız çok önemli. Eğer gözünüze kaçarsa gözlerinizi bir an önce bol suyla yıkayın. Acı ve şişlik oluşuyorsa acil servise gidin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Beklenmedik durumlarda yada yardım almak için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Kaşlara uygulandığında ne olduğunu gösteren araştırmalara bir göz atalım.

Rogaine İşe Yarıyor mu?

Rogaine, genel olarak kafa derisindeki saçların yeniden çıkmasını sağlar. Rogaine, kaşlar için tasarlanmamış olsa da araştırmacılar minoxidilin kaş dökülmesinde ve incelmesindeki etkisini inceliyorlar.

%3’lük minoxidille %0.03’lük minoxidil kullanımının kaşlar üzerindeki etkisinin araştırıldığı bir çalışmada, 16 haftanın sonunda, katılımcıların yaklaşık yarısında yeni kıl hücrelerinin oluşumunun iki üründe de eşit olduğunu gözleniyor. Bu çalışmaya göre, %3’lük minoxidil içeren Rogaine’de, %0.03’lük minoxidil içeren Latisse’ye göre kıl köklerinin oluşum hızı biraz daha hızlı.

Başka bir çalışmadaysa, minoxidilin işe yarayıp yaramadığını anlamak için Rogaine ile plasebo ilaç kullanılıyor.

(Plasebo ilaç: Hiçbir iyileştirici etkisi olmayan sıradan nitelikli şeylerdir. Kendisini iyileştireceğini düşünerek bu ilaçları kullanan hasta, psikolojik olarak tedavi aldığını düşündüğü için kendini iyi hisseder ya da durumu daha iyiye gider.)

40 katılımcıya 16 hafta boyunca %2 konsentrasyonlu Rogaine uygulanan çalışmanın sonunda Rogaine kullananlar daha iyi sonuçlar görüyorlar. Araştırmacılar, bu çalışmalara dayanarak Rogaine’i kaşlarda kullanmanın güvenli olduğunu öne sürüyorlar.

Rogaine’i Kaşlarınız için Nasıl Kullanacaksınız?

Rogaine 2’lik ve 5’lik olmak üzere iki farklı konsantrasyonda satılıyor. %2’lik olanla başlayın. Arzuladığınız sonuçları elde edemiyorsanız dermatoloğunuza konsantrasyonuyla ilgili karar vermenizde yardımcı olabilir.

Etkili bir şekilde işe yaraması için, Rogaine’in günlük olarak uygulanması gerekir. Rogaine’i kullanmayı bırakmak ya da arada bir kullanmak kıl oluşumunu engelleyecektir.

Kulak pamuğuyla dikkatli bir şekilde ürünü kaşınıza uygulayın. İşiniz bittiğinde ellerinizi yıkayın.

Uyarılar ve Yan etkiler

Rogaine, saçlarınız için tasarlanmış bir üründür ve en sık rastlanan yan etkisi kafa derisinde tahrişe sebep olmasıdır. Bu etki, ürünü kullandığınız başka bölgelerde de gözlenebilir. Kaşınızın etrafındaki cilt çok hassas olduğu için daha fazla risk altındadır.

Rogaine’i kaşlarınızda uyguladığınız için yaşayabileceğiniz yan etkiler:

 • Yanma hissi
 • Cilt kuruluğu
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık
 • Soyulma

Kaş bölgesinde kullanılan minoxidille ilgili yapılan bir çalışmada, yan etkilerin çok az olduğu ortaya çıkmıştır.

Ürünü, yüzünüzün istemediğiniz bir bölgesine kazara sürmeniz de mümkün. Bunun sonucunda, bu bölgelerde kıl oluşumu gözleyebilirsiniz. Bu riski, uygulamayı kulak pamuğuyla sadece kaşlarınıza yaparak azaltabilirsiniz.

Cilt hassasiyetiniz ya da cildinizde egzama ve rosacea varsa Rogaine’i kullanmadan önce önlem almalısınız.

Kaşlarınızı Kalınlaştırmak için Başka Yöntemler

Kaşlarınızdaki incelmenin ciddiyetini bağlı olarak hayat tarzınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Tedavi için bir dermatologla görüşün.

Her gün kaş fırçasıyla kaşlarınızı tarayın. Kaşlarınızı cımbızla ya da ağdayla alırken aşırı almaktan kaçının. Kaşlarınızın arasındaki boşlukları kalemle doldurmak iyi bir fikir olsa da bu uygulamayı yaparken kalemi çok sert bastırmayın. Çok sert bastırdığınızda kaşınızdaki kıl köklerine zarar verebilirsiniz.

Kıl köklerinin zayıflaması ve kaşlarınızın dökülmesiyle oluşan görünümü azaltmak için yapabilecekleriniz:

 • Lazer tedavisi
 • Saç protezi
 • PRP (Platelet Rich Plasma/Plateletten Zengin Plazma) Tedavisi
 • Latisse
 • Folik asit ve Omega-3 takviyesi
 • Saç dökülmesi için kullanılan ilaçlar

İnternette kaşları kalınlaştırmak için Rogaine’in kendi evinizde kullanılabileceğini belirten çok sayıda yazı mevcut. Bu durumu kanıtlayan yeterli çalışma olmasa da az sayıda çalışma Rogaine kullanımının kaş gelişimini az da olsa sağladığını gösteriyor. Bu uygulamayı yaparken, yüzünüzün istemediğiniz bölgelerinde kıl oluşumu olmaması için çok dikkatli olmanız gerekir. Uygulamayı yaptığınız bölge tahriş olabilir.

Vücudunuzun herhangi bir yerinde kılların çıkması vakit ve sabır isteyen bir durumdur. İstediğiniz sonucu gözlemlemek için Rogaine’i bir sene boyunca her gün kullanmanız gerekmektedir. Kıl kökleriniz yenilenme sürecine girdiğinden ilk başta dökülme görmeniz normaldir. Bu durum, saça yapılan uygulamalarda da kaşa yapılan uygulamalarda da gözlenebilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...