Romatizmal Eklem İltihabının Vücuda Etkileri

Romatizmal Eklem İltihabının Vücuda Etkileri

Romatizmal eklem iltihabı sadece eklem ağrısından daha fazlasına yol açar. Bu kronik inflamatuvar otoimmün hastalığı vücudunuzun sağlıklı eklemlere saldırmasına ve iltihabın yayılmasına neden olur. Romatizmal eklem iltihabı, eklemlerde ağrıya ve iltihaba sebep olduğu gibi vücutta başka belirtilere de sebep olur. Romaztizmal eklem iltihabıyla ilgili daha fazla şey öğrenmek için yazının devamını okuyun.

Romatizmal Eklem İltihabı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Romatizmal eklem iltihabının kesin bir tedavisi olmadığı için, farklı yöntemler ile belirtileri hafifletebilir yaşam kalitenizin düşmesini engelleyebilirsiniz.

Tedavi Edilmediğinde

Hastalık ilerledikçe kıkırdak ve kemikler hasar görürler. Kemiklerde deforme oluşur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Romatizmal eklem iltihabı için Romatoloji bölümüne gidilir.

Romatizmal Eklem İltihabının Vücuda Etkileri

Romatizmal eklem iltihabı ilerleyen bir otoimmün hastalığıdır ve genellikle eklemlerinizi etkiler. Herkes romatizmal eklem iltihabına yakalanabilse de bu hastalık genellikle 30 ve 60 yaşları arasında görülür. Kadınları, erkeklerden daha fazla etkiler.

Romatizmal eklem iltihabının neden ortaya çıktığı bilinmemektedir. Ancak, genetik faktörler, enfeksiyonlar ya da hormonal değişiklikler bu hastalığın ortaya çıkmasında etkili olabilir. Hastalığı modifiye eden ilaçlar ağır bir şekilde romatizmal eklem iltihabında ilerleme olmasına neden olabilir. Diğer ilaçlar, hayat tarzınızda yapılan değişikliklerle birleştirilirse bu etkilerle başa çıkılması ve hayat kalitesinin artırılması mümkündür.

Romatizmal eklem iltihabının erken teşhis edilmesi hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilmek için önemlidir. Hastalığı modifiye eden ve belirtilerinizi hafifletecek ilaçlar ve hayat tarzınızda değişikler yaparak hayat kalitenizi artırabilirsiniz.

Belirtilerinizde herhangi bir değişiklik olması durumunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuz hastalığın gidişatına göre tedavinizde değişiklikler yapabilir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...