Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Ağrılarınızdan Kurtulun

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Ağrılarınızdan Kurtulun

Romatoid artrit, nedeni belli olmadığı gibi kesin bir tedavisi de olmayan bir tür eklem hastalığıdır. Birçok farklı tedavi seçeneği sayesinde hastalık belirtileri hafifletilebilir, seyri yavaşlatılabilir.

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma)

Romatoid artritin kesin bir tedavisi olmadığı için, farklı yöntemler ile belirtileri hafifletebilir yaşam kalitenizin düşmesini engelleyebilirsiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) için Romatoloji bölümünden randevu alabilirsiniz.

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri

Romatoid artrit temel olarak eklemleri etkileyen bir hastalıktır. Vücuttaki herhangi bir eklemde görülebilir. Ancak el ve ayaklardaki küçük eklemler genellikle ilk etkilenenler olmaktadır. Belirtiler genellikle simetriktir, yani vücudun sol ve sağ tarafındaki aynı eklemlerde, aynı şiddette belirti görülür.

Yaygın görülen eklem belirtileri şunlardır:

İltihaplı Romatizma Teşhisi

İR’yi teşhis etmek için doktorlar ilk önce hastanın eklemlerini kontrol ederler ve bu noktalarda oluşan şişmeleri, kızarıklıkları, reflekslerinizi ve kas gücünüzü incelerler. Tem teşhisin konması zaman alabilir. Doktorunuz aynı zamanda etkilenmiş eklemlerinize dokunarak sıcaklıklarını ve sertliklerini de incelerler. Eğer gittiğiniz hastanede Romatoloji uzmanı yok ise ve doktorunuz tam teşhisi koyamıyorsa sizi bir Romatoloji uzmanına yönlendirecektir.

Uzman doktorlar daha kapsamlı test yapmak ve kesin sonuç alabilmek için size kan testi yapar ve kanınızdaki antikorlar ile akur faz reaktanlarının seviyelerini kontrol ederler.

Aynı zamanda ultrason, X-Ray ve MRI ile eklemlerinizin filmlerinin çekilmesini istemeleri de seçenekleri arasındadır.

İltihaplı Romatizma Çeşitleri

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Neden Olur?

Romatoid artrit otoimmün bir hastalıktır. Yani normalde virüs ve bakterilerle savaşması gereken bağışıklık sisteminin, hatalı hareket ederek sağlıklı vücut hücrelerine saldırması ile ortaya çıkıyor. Ama bu süreci neyin başlattığı bilinmiyor.

Aşağıdaki etkenler romatoid artrit görülmesi riskini artırabilir:

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Tedavisi

Tedavide hastalık belirtilerinin hafifletilmesi veya yok edilmesi amaçlanır. Romatoid artriti tamamen iyileştiren bir tedavi henüz geliştirilmemiştir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...