Röportaj: Lisa Masterson, Stres ve Menopozdan Bahsediyor

Röportaj: Lisa Masterson, Stres ve Menopozdan Bahsediyor

Dr. Lisa M. Masterson, ödül kazanan bir sağlık programı olan The Doctors’ta Emmy ödülüne aday gösterilen bir sunucudur. Dr. Masterson obstetriks, jinekoloji, kısırlık, yetişkin jinekolojisi ve aile planması uzmanı olup California Üniversitesi’nde Santa Monica St. John’s Hastanesi Los Angeles Cedars-Sinai Tıp Merkezi’nde görev yapmaktadır. Dünyanın dört bir yanında anne ve bebek sağlığını geliştirmeye yardımcı olduğu için Kızılhaç İnsani Yardım Ödülü ve March of Dimes Ödülü almıştır. Çığır açan araştırmaları Obstetriks ve Jinekoloji Dergisi’nde yayınlanmıştır. Dr. Masterson menopoz belirtileriyle başa çıkılması, sağlığın korunması, sıcak basmasını kontrol altına alma ve jinekologla görüşme gibi konularla ilgili bu röportajıyla sizlere bilgi vermektedir.

Neden bazı kadınlar menopoza girdikten sonra daha stresli hissetmeye başlar?

Stres söz konusu olduğunda her hasta için durum farklı olacaktır. Bazı kadınlar menopozdayken çok fazla stresli hissettiklerini belirtirken bazıları daha az stresli olduklarını belirtirler. Bu durum, gerçekten de menopoza bakış açınıza ve ne kadar sağlıklı olduğunuza bağlıdır.

Stres, pek çok şeyle ilişkilidir. Menopozda, stres faktörü olarak sayılabilecek hormonal herhangi bir durum yoktur. Menopozdayken stresle baş etmeniz tamamen sizin tavrınızla ve belirtilerinizle baş etme yöntemlerinizle alakalıdır. Vücutlarında gerçekleşen değişikliklerle ilgili kadınların doktorlarıyla konuşabilmeleri son derece önemlidir.

Menopoz sırasında kadınların vücudunda gerçekleşen değişikliklerle baş etmek için tavsiye edebileceğiniz yöntemler var mı?

Bir jinekolog olarak, kadınlara önerebileceğim şey doktorlarıyla konuşmaları olacaktır. Jinekologların menopoz sırasında kadınların yaşadığı belirtileri tedavi etmek için faydalanabileceği bazı araçlar bulunmaktadır.

Menopoz, kadınların hayatında bir geçiş dönemidir. Bazı kadınlar artık bebek sahibi olamayacaklarından ve cinsel ilişki sırasında stresin azalacağından dolayı sevinirler. Bazıları ise vücutlarında oluşacak değişiklikler konusunda endişelenir, sıcak basması ve vajinal kuruluk gibi sorunlardan dolayı rahatsızlık duyarlar. Yapabileceğiniz en önemli şey, doktorunuza yaşadığınız belirtileri anlatarak doktorunuzun size yardımcı olmasını sağlamanız olacaktır.

Stresi azaltmak için hastalarınıza önerdiğiniz doğal yöntemler var mı?

Menopozdayken stresi azaltmak için kullanılan teknikler, diğer zamanlarda stresi azaltmak için kullanılan tekniklerle aynıdır. Kendinize vakit ayırmanız gerekir. Vücudunuzun sağlıklı olması için elinizden geleni yapmanız, kendinizle ilgili iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Egzersiz, hayatınızın her aşamasında stresi azaltmak için harika bir yöntemdir. Hayatınızın bulunduğunuz noktasında kendinizle ilgili iyi hissetmek istiyorsanız sağlıklı beslenmeniz ve sağlıklı bir iletişim sürdürmeniz önemlidir.

Bir jinekolog olarak sıcak basmasını nasıl tedavi ediyorsunuz?

Yapılan çalışmalara dayanarak, sıcak basmasını hafifletmenin en iyi yolunun hormon tedavisi olduğunu biliyoruz. Bazı kadınlar akupunktur ya da reçetesiz alabilecekleri ilaçlarla da fayda görebilirler. Ancak bu seçenekleri doktorlarıyla konuşmaları gerekmektedir. Jinekolog olarak bizim işimiz, bu dönem boyunca hastalarla konuşarak yaşadıkları belirtilere ve sorunlara çözüm bulmaktır. Genellikle hastalarımıza sıcak basmasının zamanla daha iyi olacağını belirtiyoruz.

Diyet, egzersiz ve sıcak basmaları arasındaki ilişkiyle ilgili sizin görüşünüz nedir?

Yağlı ve ağır yiyecekleri içeren bir beslenme düzenine sahipseniz böyle bir beslenme düzenine sahip olmayanlara göre çok daha fazla terlersiniz. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz belirtilerinizi hafifleterek stresten kaynaklanan sıcak basmasını da geçirecektir.

Yapmanız gereken en önemli şey doktorunuzla konuşmaktır. Doktorların menopozdaki kadınlara, belirtileri ve menopoz sırasında oluşan stresi geçirmek konusunda önerebileceği pek çok farklı şey olabilir. Bizlerle konuşursanız kendinizi daha iyi hissedebilmeniz için birlikte çalışabiliriz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...