Rotator Manşet Onarımı Nedir?

Rotator Manşet Onarımı Nedir?

Rotator manşeti üst kol kemiğinizi omuz bıçaklarınıza bağlayan kas ve tendonların birleşimidir. Rotator manşeti ayrıca üst kol kemiğini omuz soketinize de yerleştirir. Rotator manşetin dört kası supraspinatus, infraspinatus, teres minör ve subskapularis'tir. Her bir kas tendon ile bir kol kemiğine bağlanır. Rotator manşet onarımı, bu tendonların birinde bir yırtığı onarmak için yapılan ameliyattır.

Rotator Manşeti Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Rotator Manşeti Nedir?

Rotator manşeti üst kol kemiğinizi omuz bıçaklarınıza bağlayan kas ve tendonların birleşimidir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Rotator manşetlerinizi çoktan yaraladıysanız ve ameliyat ya da başka bir tedaviden geçtiyseniz, omuzlarınızı sürekli olarak germek ve güçlendirmek önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

Rotator Manşet Yaralanmaları Belirtileri

Her yaştan insan rotator manşetlerini yaralayabilir. Bazıları ameliyat için uygundur, diğerleri ise farklı tedaviler izleyecektir.

Rotator manşetiniz zamanla aşındırabilir, hareket şeklinizle yıpratabilir veya zayıflatabilirsiniz. Kafanızı uzatmak ve kronik olarak ileriye doğru eğmek, rotator manşetlerinizi riske atan iki hareket şeklidir. Yaşlandıkça rotator manşeti, omuz bölgenizdeki kalsiyum birikintileri veya artrit nedeniyle kemik dikenleri tarafından tahriş olabilir veya sıkışabilir.

Tekrarlayan stres başka bir sebeptir. Tenis oyuncuları, yüzücüler ve beyzbol oyuncuları, marangoz ve ressamlar omuzda tekrarlayan stres yaralanmaları riski altındadır.

Rotator manşet yaralanmaları çeşitlidir. Tendonlarınız aşırı ya da kısmen ya da tamamen yırtılmış olabilir. Omuzunuzda ağrıyı bursitlerden de hissedebilirsiniz. Bu rotator manşetiniz ile omuz ekleminiz arasında yer alan sıvı ile dolu bir kese olan bursa’nın iltihaplı ve tahriş olduğu bir durumdur.

Rotator manşet hasarı belirtileri şunlardır:

 • Omuz zayıflığı
 • Omzu oynatmak istememe
 • Omuz ağrısı
 • Omuz ekleminizde hareket açıklığının azalması

Rotator Manşet Yaralanmaları Teşhisi

Rotator manşet yaralanmalarının doğru teşhisi için tıbbi geçmiş ve fizik muayene çok önemlidir. Tam bir tıbbi geçmişe sahip olmanız gerekecektir. Bu, doktorunuza aktiviteleriniz ve egzersiz geçmişiniz hakkında bilgi vermek için en uygun zamanıdır. Doktorunuz ayrıca bir fiziksel muayene yapacaktır. Muayene sırasında, yaşadığınız ağrının nedenini belirlemeye yardımcı olacak bir dizi manevra yapacaklar.

Doktorunuz daha sonra tanıyı doğrulamak için belirli testleri isteyecektir. Bunlar, omuz röntgen, MRI veya bir ultrason içerebilir. MRI vücudunuzun içindeki yapıların ve organların resimlerini çekmek için radyo dalgaları ve manyetik alanlar kullanır. Ultrason içinizin resimlerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Bu testlerin hepsi omzunuzun iç yapısının biraz farklı görünümlerini verir.

Muayene bulguları ve görüntüleme testlerinin sonuçlarına göre doktorunuz, rotator manşet onarım ameliyatının en iyi tedavi seçeneğiniz olup olmadığına karar verecektir. Ameliyat düşünülüyorsa, cerrahınız bir artroskop kullanarak omzunuzu daha da incelemek isteyebilir. Ancak bu her zaman yapılmaz. Artroskopi sırasında rotator manşetinizi araştırmak için küçük bir kamera kullanılacaktır. Bu prosedür sırasında öncelikle omzunuz için bir uyuşturucu madde alacaksınız. Daha sonra doktorunuz omzunuzda küçük bir delik açacak ve bir video monitörüne bağlı olan kamerayı yerleştirecektir. Cerrahınız bu kamerayı, tendonlarınıza, bağlarınıza ve kıkırdaklarınıza bakmak için kullanarak ameliyatın omuz problemlerinizi çözmemize yardımcı olup olmayacağını belirleyecektir.

Rotator Manşet Tamir Ameliyatına Karar Verme

Ameliyat genellikle omuz yaralanmaları için önerilen ilk tedavi değildir. Doktorunuz öncelikle dinlenme, buz paketleri ve özel egzersiz önerebilir. Yaralanma şiddetli değilse bu tedavi yaklaşımları yeterli olabilir. Bir tendon yırtılırsa dinlenme ve egzersiz ağrıyı azaltabilir, ancak yırtığı tamir etmez. Ameliyat gerekli olabilir.

Doktorunuz aşağıdaki durumların söz konusu olması durumunda bir ortopedik cerrahla ameliyatı tartışmanızı önerir:

 • Fizik tedaviden sonra bile altı aydan fazla süren omuz ağrısına sahipseniz
 • Günlük aktivitelere müdahale eden omuz güçsüzlüğü varsa
 • Bir atletseniz
 • İşinizi yaparken omuzlarını ve kollarını kullanıyorsanız

Rotator manşet tamir ameliyatı kronik rahatsızlıkların neden olduğu hasarlardan çok yeni meydana yaralanmalarda işe yarar. Bir yaralanma meydana geldiğinde en kısa zamanda doktorunuzu ziyaret edin.

Rotator Manşet Onarımı Ameliyatı için Hazırlık

Dinlenmek ve soğuk paketleri uygulamak, ameliyat için beklerken omuz ağrınızı hafifletmenin iyi bir yoludur. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz ayrıca ağrıya yardımcı olmak için bazı egzersizler önerebilir.

Aspirin, ibuprofen ve naproksen gibi reçetesiz ilaçları almak isteyebilirsiniz. Bunlar, anti-enflamatuarların yanı sıra ağrı kesicilerdir. Doktorunuzun, ameliyattan önce kesilmesini isteyebileceğinden, aldığınız ilaç ve takviyeleri tam olarak bildiğinden emin olun.

Rotator Manşet Onarımı Prosedürü

 • Genel veya bölgesel anestezi alırsınız. Genel anestezi alırsanız, prosedür boyunca uyursunuz. Bölgesel anestezi durumunda, kafanız bulanık ama uyanık olacaksınız. Bölgesel anestezi, kolunuzu ve omuzunuzu uyuşturacak. Böylece ameliyat sırasında hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. Bu uyuşma 16 saate kadar sürebilir.
 • Bir rotator manşet onarımı; genellikle bir artroskop veya açık, geniş bir insizyon veya çok küçük bir insizyonlu bir ameliyat olarak yapılır. Cerrahınız rotator manşetinizi bir artroskopla onarırsa, küçük bir kamerayı kesiye sokar ve ardından diğer enstrümanlar için bir ila üç tane daha küçük kesi yaparlar. Cerrah, tendonunuzu kemiğinize yeniden takmak için bu aletleri kullanacaktır.
 • Tendon doğru yerdeyken, cerrahınız dikişlerle birleştirir. Çoğunlukla,cerrahlar dikiş ipliği adı verilen küçük perçinleri kullanacaktır. Bu perçinler metalden veya sonunda eriyen bir malzemeden yapılır. Hiçbir perçin türü kaldırılmamalıdır. Dikişler perçinlere yapışır, tendonun yırtıldığı yerden kemiğe tekrar bağlanır.
 • Rotator manşeti yırtığı daha büyükse, bunu düzeltmek için geleneksel bir ameliyata ihtiyacınız olabilir. Bu artroskopik yaklaşım yerine daha büyük, açık bir kesi anlamına gelir. Kesi, normal açık onarım için 6 ila 10 cm uzunluğunda veya mini açık bir onarım için 3 ila 5 cm uzunluğunda olabilir.
 • Doktorunuz kalsiyum birikimlerini veya kemik çıkıntılarını kaldırmak istiyorsa açık cerrahi, mini-açık cerrahi veya artroskopi gerekebilir. Bir kemik çıkıntısı yakın bağlarda, sinirlerde veya tendonlarda ağrıya neden olabilen kemikli bir büyümedir. Kemik mahmuzları genellikle insanlar yaşlandıkça ortaya çıkar.
 • Kesileriniz dikişlendikten sonra sağlık ekibiniz temiz bir pansuman uygulayacaktır. Artroskopi yaptıysanız, doktorunuz omzunuzun resimlerini ve yapılan onarımları size gösterebilir.

Rotator Manşet Onarımının Riskleri

Her ameliyat enfeksiyon, sinir hasarı ve aşırı kanama gibi riskler taşır. Çok nadir durumlarda hastalar anesteziye karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilir veya prosedür sırasında solunum problemleri yaşayabilir. Ameliyatınızla ilgili endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Rotator Manşet Onarımından İyileşme

Ameliyattan sonra doktorunuz, kolunuzu dört ila altı hafta boyunca bir askıda tutmanızı emredebilir. Ayrıca bir omuz hareketi engelleyicisi takmanız gerekebilir. Omuz engelleyicilerinin pek çok stili vardır, ancak göğsünüzün etrafına sarılmış ve bir askıya tutturulmuş kısa bir kol gibi görünürler. Bu omuzunuzu yerinde tutarak korur.

Doktorunuz ağrı kesici ilaçları da reçete edebilir çünkü omuz cerrahisi ağrılı olabilir. İyileşmeye başladığınızda, bir fizik tedavi kursuna başlamak isteyebilirsiniz. Terapi, kas gücünüzü ve hareket aralığınızı düzeltmeye yardımcı olacaktır.

Omuz yaralanmanızın derecesine ve niteliğine bağlı olarak iyileşme üç ila altı ay sürebilir.

Uzun Vadeli Görünüm

 • Omuz ağrısını azaltan veya ortadan kaldıran ameliyatın tahmini çok iyidir. Ancak ameliyat omuzunuzun tam gücünü geri getirmeyebilir. Zaman ve fizik tedavi ile tekrar işlev görebilir, ancak yine de zayıflık, sertlik veya kronik ağrılarınız olabilir.
 • Spor veya tam hareket gerektiren diğer aktiviteler yapabilecek omuz gücüne sahip olmanız birkaç ay sürecektir.
 • Sigara içen, 65 yaşın üzerinde olan, daha büyük yırtıkları olan veya yaralanmadan önce zaten zayıf olan omuzlarınız olan biri iseniz iyileşmek için daha fazla zamana ihtiyaç duyarsınız.

Rotator Manşet Yaralanmasının Önlenmesi

İlk etapta problem yaşamadan bir omuz gücü antrenman programına girmek en iyisidir. Güçlü omuzlar yaralanma riskinizi azaltır. Omuz bıçaklarınızın etrafındaki kasların ve omuzların arkasındaki kasların güçlendirilmesi özellikle önemlidir.

Rotator manşetlerinizi çoktan yaraladıysanız ve ameliyat ya da başka bir tedaviden geçtiyseniz, omuzlarınızı sürekli olarak germek ve güçlendirmek önemlidir. Doktorunuza veya fizyoterapistinize güçlendirme programının nasıl iyileştirilebileceğini sorun. Bu özellikle hobileri veya işlerinde rotor manşet yaralanmaları riskini taşıyan tekrarlayan hareketler gerektiren insanlar için önemlidir.

İşinizde veya tercih ettiğiniz sporda çok fazla tekrar eden hareket varsa, bol bol dinlenmeye dikkat edin. Acı hissetmeye başlarsanız, mümkün olan en kısa sürede omzunuza soğuk bir paket uygulayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...