Sabun Ürünlerinden Yanlışlıkla Zehirlenmek

Sabun Ürünlerinden Yanlışlıkla Zehirlenmek

Sabun ürünlerinin kazara zehirlenmesi, vücudunuzu veya evinizi temizlemek için kullanılan sabun dahil olmak üzere güçlü kimyasallar içeren ev temizlik ürünleri ile temas sonucu ortaya çıkabilir. Bu yüksek derecede toksik ürünleri yuttuğunuzda veya soluduğunuzda, yaşamı tehdit edici semptomlar yaşayabilirsiniz. Tanıdığınız birinin sabun zehirlenmesi yaşadığını düşünüyorsanız, derhal 112’yi veya Ulusal Zehir Kontrol Merkezi 114’ü aramalısınız.

Sabun Ürünlerinden Yanlışlıkla Zehirlenmek Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Nasıl Anlarım?

Sabun yuttuysanız boğazınızda, dudaklarınızda ve dilinizde ağrı veya şişlik olabilir. Ayrıca gastrointestinal rahatsızlık belirtileri de yaşayabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sabun veya ev temizlik ürünlerine uzun süre maruz kalmak zehirlenmeye neden olabilir. İnsanlar genellikle kullandıkları ürünlerin gücünü anlamaz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tanıdığınız birinin sabun zehirlenmesi yaşadığını düşünüyorsanız, derhal 112’yi veya Ulusal Zehir Kontrol Merkezi 114’ü aramalısınız.

Sabun Zehirlenmesinin Belirtileri ve İşaretleri Nelerdir?

Sabun zehirlenmesinin belirti ve işaretleri şunlara bağlıdır:

 • Temas kurduğunuz ürün
 • Ürünü nasıl yutmuşsun
 • Ürünle ne kadar temasınız oldu

Sabun zehirlenmesi belirtileri ve semptomları aşağıdakileri içerebilir:

 • Gözünüze sabun girerse, vizyonunuzu kaybedebilir veya odaklanmakta zorluk çekebilirsiniz, çünkü kimyasallar gözlerinizi yakıyor olabilir.
 • Sabun veya deterjan cildinize temas ederse, cildinizin üst tabakasında tahriş, küçük delikler ve hatta yanıklar olabilir.
 • Sabun ürünlerinden duman soluduysanız, nefes almada zorluk çekebilir veya boğazınızda şişlik olabilir. Bu çok ciddidir, çünkü nefes alma veya yutma zorluğu hayatı tehdit edici olabilir.

1.Gastrointestinal Semptomlar

Sabun yuttuysanız boğazınızda, dudaklarınızda ve dilinizde ağrı veya şişlik olabilir. Ayrıca gastrointestinal rahatsızlık belirtileri de yaşayabilirsiniz. Tekrar tekrar kusmaya başlayabilir ve kan kusabilirsiniz. Ayrıca karın ağrısı da yaşayabilir veya dışkıda kan olabilir. Yediğiniz ürüne bağlı olarak, yemek borunuzda da yanıklar olabilir.

2.Sabun zehirlenmesinin diğer belirtileri

Sabun zehirlenmeniz varsa, kan basıncınız düşük olabilir veya kalp atış hızınız hızla düşebilir. Ciddi durumlarda, kalbiniz kimyasallarla temastan dolayı çökebilir.

Kan testleri kanınızdaki asit veya pH seviyesinin değiştiğini gösterebilir ve bu da hayati organlarınıza zarar verebilir. Bu her zaman ev sabunu ürünlerinde ortaya çıkmaz, ancak ticari temizlik ürünlerinden kaynaklanan zehirlenmelerde olabilir.

Kazara Sabun Zehirlenmesine Ne Sebep Olur?

Sabun veya ev temizlik ürünlerine uzun süre maruz kalmak zehirlenmeye neden olabilir. İnsanlar genellikle kullandıkları ürünlerin gücünü anlamaz. Camları havalandırma için açmayabilirler, çünkü temizlik sırasında kimyasal dumanı solumanın ne kadar zararlı olduğunu anlamazlar.

Çocuklarda sabun zehirlenmesi riski daha yüksektir. Denetlenmeden bırakılırsa ve sabun ürünlerini yutup soluduğunda yanlışlıkla kendilerini zehirleyebilirler.

Birinin Sabun Zehirlenmesi Olduğunu Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?

Siz veya çocuğunuz sabun yuttuysa, hemen Ulusal Zehir Kontrol Merkezini 114’ü telefondan arayın. Bu, size talimatlar verebilecek zehir uzmanlarına erişim  sağlayabileceğiiz ücretsiz ve gizli bir hattır. Hat 7/24 açıktır.

Zehir kontrolü uzmanı size veya çocuğunuzun semptomlarına bağlı olarak ne yapacağınızı söyleyecektir. 112’yi aramanızı ya da hemen acil servise gitmeniz gerektiğini söyleyebilirler. Çocuğunuzu veya zehirlenmiş olabileceğini düşündüğünüz bir kimseyi, tıbbi bir profesyonel tarafından sizden isteninceye kadar, asla kusturmaya çalışmayın.

Zehir kontrol uzmanına veya tıbbi uzmana, zehirlenmeye neden olan sabun türünü ve miktarını sağlamakta fayda vardır. Mümkünse sabun kabını acil servise getirin.

Sabun Zehirlenmesi için Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Sabun zehirlenmesi tedavisi, kimyasal ürünlere nasıl maruz kaldığınıza bağlı olarak değişecektir. Çoğu durumda, doktor aşağıdakiler de dahil olmak üzere hayati belirtilerinizi kontrol ederek başlayacaktır:

 • Nabız
 • Sıcaklık
 • Kan basıncı
 • Nefes

Ne tür tıbbi ürünlere ne kadar süre biliyorsanız, bunu derhal tıbbi ekibe söylemelisiniz.

Sabun zehirlenmesi için tedavi şunları içerebilir:

 • Oksijen
 • Ağrı kesici ilaç
 • Bir nefes tüpü
 • Intravenöz sıvılar
 • Herhangi bir yanmış cildin alınması
 • Cilt irigasyonu veya tekrar tekrar cildi yıkama
 • Akciğerlerde ve hava yollarında yanık olup olmadığını kontrol etmek için boğazınıza bir kamera konmasını içeren bir bronkoskopi
 • Yemek borusu ve midede yanık olup olmadığını kontrol etmek için bir kamera yerleştirmeyi içeren bir endoskopi

Zehirlenme hayatı tehdit edici olabilir. Beyin hasarı ve doku ölümü de dahil olmak üzere ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olmak için hemen tedavi almalısınız.

Uzun Vadeli Tahmin Nedir?

Genel bakış, maruz kaldığınız kimyasalın miktarına ve ne kadar hızlı bir şekilde tedavi aldığınıza bağlıdır. Ne kadar çabuk yardım alabilirseniz, iyileşme şansınız o kadar artar.

Cildinizle kimyasallar temas etmişse, tahrişi daha kolay olabilir çünkü hasar çoğunlukla yüzeyseldir. Bununla birlikte, sabunu yuttuysanız geri kazanım, kimyasalın yol açtığı iç hasarın miktarına bağlı olacaktır. Kimyasalları yedikten sonra mide ve yemek borusu hasarları haftalarca devam edebilir.

Kazara Sabun Zehirlenmesini Önleme İpuçları

 • Evinizi temizlemek için kullandığınız kimyasallara dikkat edin. Yanlışlıkla yutmadığınızdan ya da solumadığınızdan emin olun. Temizlerken camları açın ve sabun ürünüyle uzun süre temastan kaçınmak için ara verdiğinizden emin olun.
 • Ayrıca sabun, deterjan ve diğer ev temizleyicilerini güvenli bir şekilde kilitli ve çocukların erişemeyeceği bir yerde tutmalısınız. Küçük çocukların ebeveynleri özellikle bulaşık makineniz veya çamaşırınız için tek yüklü sıvı deterjan kapsüllerine dikkat etmelidir. Bunlar küçük çocuklar için cazip olabilir ve aynı zamanda özellikle tehlikelidir. Amerikan Zehir Kontrol Merkezleri Birliği’ne göre, yalnızca 2016’nın ilk iki ayında, 5 yaş ve üstü çocuklar tarafından bu ekstra konsantre çamaşır deterjanı paketlerine maruz kalan 1.903 vaka oldu. Tüketici Raporları, küçük çocuklu ailelerin tamamen sıvı deterjan kapsülleri kullanmaktan kaçınmalarını önermektedir.
 • Ayrıca dolaplarınız ve çekmecelerinizde bebek kilitleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Güvence altına almak istediğiniz kabin tipine bağlı olarak çalışabilecek çeşitli seçenekler vardır. Manyetik kilitler, dolaplarınız ve çekmecelerinizin içine monte edilebilir. Yapışkanlı mandallar dolapları, aletleri ve hatta tuvaleti bile sabitlemenin ucuz ve daha az kalıcı bir yoludur.
 • Herhangi bir sabun ve ev temizlik maddesini kullandıktan sonra ortadan kaldırdığınızdan emin olun. Onları çocuğunuzun ulaşabileceği bir yerde bırakmayın. Şişe veya paket boş olduğunda ve atmaya hazır olduğunuzda, iyice durulayın ve güvenli bir şekilde atın.

Zehir Kontrolü için Aramak

NPCC sabun zehirlenmesi hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir. Türkiye’de ücretsiz bir şekilde 114’ü arayarak bilgi edinebilirsiniz. Bu hizmet ücretsiz, gizli ve haftanın yedi günü, günün 24 saati kullanılabilirdir. Sabunlar çok toksik olabilir. Siz veya tanıdığınız birinin sabun zehirlenmesi olduğuna inanıyorsanız, tıbbi tedavi için hemen 114’ü veya 112’yi arayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...