Saç Beyazlaması Bu Yöntemlerle Yavaşlatılıyor - Multi Yaşam
Saç Beyazlaması Bu Yöntemlerle Yavaşlatılıyor

Saç Beyazlaması Bu Yöntemlerle Yavaşlatılıyor

Yeterince uzun yaşayan herkesin saçı beyazlar. Saç beyazlaması çoğu zaman kalıtsal faktörlerle, bazen de çevresel etkenlerle ortaya çıkar.

Saç Beyazlaması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Saç beyazlaması insanın doğasında olan ve kaçınılmayan bir durumdur. Ortalama 30-40 yaş arasında saçlar beyazlaşmaya başlıyor. Kimi kişilerde erken yaşlarda saçlar beyazlaşırken kimi kişilerde ise uzun bir süre tek bir tel bile beyazlaşmıyor.

Ne Yapmalıyım?

Stresten uzak durmaya çalışın. Sigara alkol gibi kötü alışkanlıklarınız varsa terk edin.B12, A, B3, B5, B6, B7, C, E, D vitaminlerini yeteri kadar alın. Bu önlemler saçlarınızın beyazlamasına çözüm değildir fakat beyazlaşmayı geciktirdiği aşikar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Saç beyazlaması için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Saç Beyazlaması Nedenleri

Saçın “orijinal” rengi beyazdır. Koyu ve açık renkli pigmentler farklı oranlarda bir araya gelerek kişinin saç rengini belirler. Saçta biriken hidrojen peroksit zamanla bu pigmentlerin kaybolmasına, dolayısıyla saç beyazlamasına neden olur. Aşağıdaki etkenler sürecin hızlanmasına yol açar:

Çocuklarda Saç Beyazlaması

Çocuklarda saç beyazlamasının nedeni genel olarak kalıtımdır. Ebeveynlerinde erken saç beyazlaması bulunan çocuklarda saç beyazlaması görülme olasılığı yüksektir. Fakat yirmili yaşlarda beyaz saç görülmesinin nedenleri çocuklarda da geçerli olabilmektedir.

  • Tiroit bozuklukları
  • Bağışıklık sistemi sorunları
  • Pasif içicilik
  • Beslenme yetersizliği

Saç Beyazlaması Tedavisi

Genlerimizden kaynaklanan saç beyazlamasını yok etmek şu an için imkânsız. Ancak aşağıdaki uygulamalar sayesinde diğer nedenlerin etkisini azaltarak saç beyazlamasını geciktirebiliriz. Saç beyazlaması nasıl önlenir? Saç beyazlaması nasıl geçer? Hatta genetik koşullarımız uygunsa çok uzun bir süre için tamamen yok edebiliriz:

Saç beyazlamasına çözüm

Saç beyazlaması için iki şey var. Ya her gün yoğurtlu sarımsak tüketecek ya da çörek otu yağı. Saçlar tamamen beyazlamışsa yapacak bir şey yok. Tek tük saç beyazlamış ise çörek otu yağını sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı kullanabilirler. Zaman içerisinde tek tük olan beyaz saçları zamanla koyulaşacaktır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...