Saç Dökülmesine Neden Olabilecek 18 Durum

Saç Dökülmesine Neden Olabilecek 18 Durum

Amerikan Dermatoloji Akademesi(American Academy of Dermatology), 80 milyon kadında ve erkekte alopesi yani kalıtsal saç dökülmesi yaşandığını belirtiyor. Bu durum, kafa derisinin bir kısmını ya da tamamını etkileyebilir. Yaşlı kişilerde daha çok görülmesine rağmen çocuklarda da yaşanabilir.

Saç Dökülmesine Neden Olabilecek 18 Durum

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Birçok insan günde 50 ila 10 arasında saç telini kaybeder. Ama kafa derisinde yaklaşık 100.000 saç olduğu göz önünde bulundurulursa, bu miktarda bir saç kaybı fark edilebilir ölçüde bir problem yaratmaz.

Neden Saçlarım Dökülüyor?

Yaşlandıkça saç derece derece azalır ve incelir. Diğer saç dökülmesi sebepleri hormonal faktörler, medikal durumlar, stres ve ilaçlardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Saç dökülmesi için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Saç Dökülmesine Neden Olabilecek 18 Durum

1Erkek Tipi Kellik

50 yaş üstü tüm erkeklerin %50’sinden daha fazlası erkek tipi kellikten etkilenir. Bu hastalık genetiktir. Yani, ailenizde erkek tipi kellik görülüyorsa ve erkekseniz sizde de bu tür bir kellik oluşabilir.

2Alopesi Areata

Alopesi areata, kafa derisinde yuvarlak bölümler halinde saçın dökülmesine neden olan bağışıklık sistemi hastalığıdır. Tüm bağışıklık sistemi hastalıklarında olduğu gibi alopesi areatada da bağışıklık sistemi sağlıklı hücreleri yabancı ve zararlı hücreler olarak algılayarak bu hücrelere saldırır. Alopesi areata bazen kaşların, kirpiklerin ve sakalların da dökülmesine neden olabilir.

3Hipotiroidi

Tiroit bezi, hücrelerin enerjiyi kullanmayı kontrol etmesine yardımcı olan bir hormon üretir. Hipotiroidi, vücut bu hormonu yeterince üretemediğinde yaşanır. Hipotiroidinin en yaygın görülen belirtilerinden biri de saç dökülmesidir.

4Hipertiroidi

Hücrelerin enerjiyi kullanmayı kontrol etmelerine yardımcı olması için tiroit bezinin ürettiği hormon fazla olduğunda hipertiroidi yaşanır. Tıpkı hipotiroidide olduğu gibi hipertiroidide de saç dökülmesi görülür.

5Akut Stres Bozukluğu

Akut stres bozukluğu, travmatik bir olay yaşandıktan sonra ortaya çıkar ve bir ay boyunca devam edebilir. Strese bağlı olarak saç dökülmesi yaşanabilir.

6Liken Planus

Liken planus bağışıklık sisteminin neden olduğu yaygın görülen bir deri hastalığıdır ve bulaşıcı değildir. Bu hastalığı yaşayan kişilerde yaygın olarak ağızda yanmaya neden olan beyaz yaralar görülür. Liken planusla birlikte saç dökülmesi de görülebilir.

7Hodgkin Hastalığı

Hodgkin hastalığı, bir lenfoma türüdür. Yani, lenf sisteminde başlayan bir kan kanseridir. Her ne kadar kanser saç dökülmesi yapmasa da kanser tedavilerine bağlı olarak saç dökülmesi yaşanır.

8Hipofiz Bezinin Yetersiz Çalışması (Hipopitüitarizm)

Hipopitüitarizm, beyinde bulunan hipofiz bezinin salgılaması gereken 8 hormondan birinin veya daha fazlasının salgılanmamasının sonucunda oluşur. Bu hormonlar, vücudun pek çok fonksiyonunu kontrol eder. Hormonların az salgılanmasına bağlı olarak saç dökülmesi ya da saçların uzamaması görülebilir.

9Frengi

Frengi, bakterilerin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Frenginin ilk aşamalarında saç dökülmesi yaşanabilir.

10Hashimoto Hastalığı

Hashimoto hastalığı, tiroit bezinin düzgün bir şekilde çalışmasını engelleyen bir hastalıktır. Hashimoto, hipotiroidinin en yaygın nedenidir. Tıpkı hipotiroidi ve hipertiroidi gibi Hashimoto da saç dökülmesine neden olur.

11Sistemik Lupus Eritematozus

En sık karşılaşılan lupus türü olan sistemik lupus eritematozus, yaygın olarak yorgunluğa, eklemlerde ağrıya, baş ağrılarına, saç dökülmesine ve pıhtılaşma sorunlarına yol açar.

12Addison Hastalığı

Addison hastalığı, adrenal korteksin hasar görerek adrenal bezlerin kortizol ve aldosteron steroid hormonlarını yeterli miktarda üretmediğinde yaşanır. Bu hormon seviyelerindeki azalmalar saç dökülmesine neden olabilir.

13Sistemik Skleroz (Skleroderma)

Sistemik skleroz, bağışıklık sistemin vücuttaki sağlıklı hücrelere saldırdığı otoimmün hastalıklarından biridir. Bu hastalıkta cildin yapısında ve görünüşünde kolajen artışına bağlı olarak değişiklikler yaşanır. Hastalık ilerledikçe saç dökülmesi de yaşanır.

14Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı, bağışıklık sisteminin glütene karşı anormal tepkiler oluşturmasına neden olan bir hastalıktır. Çoğu otoimmün hastalıkta olduğu gibi çölyak hastalığında da saç dökülmesi yaşanır.

15Graft ve Host Hastalığı

Graft ve Host hastalığı, kemik iliği naklinden sonra bir tepki olarak ortaya çıkar. Kemik iliği naklinden sonra bağışıklık sistemi, bu nakli yabancı bir madde olarak algılayarak sağlıklı hücrelere saldırır. Buna bağlı olarak saç dökülmesi görülür.

16İto Sendromu

İto sendromu, vücudun bazı yerlerinde cilt renginin kaybolması ile nitelendirilen bir hastalıktır. Bu hastalıkla birlikte ciddi oranda saç dökülmesi yaşanır.

17Şark Çıbanı

Şark çıbanı, Leishmania parazitlerinin neden olduğu bir parazit hastalığıdır. Parazitin türüne bağlı olarak saç dökülmesi görülebilir.

18Bambu Saç

Bambu saç ya da Netherton sendromu (Trikoreksis invajinata) saçların diken diken görünerek bambu sapındaki düğümlere benzemesine yol açan bir hastalıktır. Bu hastalığın varlığında saçlar çok kolay kırılır. Kirpikler, kaşlar ve saçlar dökülür.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır ve teşhis amaçlı kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili tüm endişelerinizi sağlık uzmanlarına danışmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...