Saç Kaybı İçin Akupunktur

Saç Kaybı İçin Akupunktur

Akupunktur alternatif bir medikal terapidir. Binlerce yıl önce popüler oldu ve çeşitli hastalıklar ve ağrılar için başvurulmaktadır.

Geleneksel akupunkturda sağlığınız iyi bir “qi”- vücuttan akan yaşam enerjisini veren güç- ile bağlantılıdır. Eğer qi tıkanırsa hasta olursunuz. Akupunktur bu tıkanıkları yok ederek vücutta sağlıklı bir enerji akışı oluşmasını sağlar. Akupunktur sırasında uzman belirli noktaları çok az iğne ile uyarır. Bu noktalar iyileştirmek istediğiniz bölgeyi uyarır.

Akupunkturun hastalıkları iyileştirme yelpazesi çok geniştir. Bu tedavilerin bazılarının yapılması uygun görülmüştür diğerleri ise değildir. Bilimsel araştırmalar akupunkturun iyileştirme özelliğini desteklemektedir, özellikle bel ağrıları için olan yöntemlerini.

Diğer alanlarda, örneğin saç kaybı, araştırmaların kesinliği daha azdır. Yine de akupunkturun saç kaybına yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Erkek Kelliği İçin Akupunktur

 • Hiçbir araştırma akupunkturun erkek tipi kelliğinizi tedavi ettiğine dair kanıt bulunmamaktadır. Erkek tipi kelliği genel olarak genlerin ve hormonsal değişikliklerin etkisidir. Akupunkturun bu durumu etkilemesi pek olası değildir.
 • Bir araştırmada, araştırmacılar akupunkturun farklı bir saç kaybı şekli için ilaçlardan daha iyi olduğunu fark etmiştir: Saçkıran. Saçkıran bağışıklık sisteminin saç köklerine saldırması ile meydana gelir. Bu saç kökü saldırıları saç kaybı ile sonuçlanır.
 • Akupunkturun bu sorunu neden etkilediği belli değildir. Belki de kan dolaşım hızına ve deride meydana gelen gelişmiş dolaşıma bağlıdır. Bu durum saç köklerinin ve damarların uyarılması ile bağlantılı olabilir. Bu işlemin ardından kaybedilen saçlar için başka tedavi yöntemleri aranabilir.

Kadınlarda Saç Kaybı İçin Akupunktur

 • Kadın tipi saç kaybı kadınlarda var olan bir saç kaybı şeklidir, ayrıca genetik ve hormonsal değişimlerin bir sonucudur. Şimdi tekrardan, akupunkturun bu tür bir saç dökülmesini engellediğine dair kanıt yoktur.
 • Ancak saçkıran olan kadınlarda akupunktur saç dökülmesinin durması ve yeniden saç çıkması için kullanılmaktadır. Ufak iğneler saç derisinin uyarılmasına ve saçların geri dönmesinin uyarılmasına yardımcı olmaktadır.

Nasıl İşe Yarar

Akupunktur sırasında uzman iğneleri vücudunuzun belirli noktalarına batıracaktır. Bu noktalar rahatsızlıkla, belirtilerle ve durumla bağlantılıdır. Belki de bel ağrısı için rahatlamaya çalışırken uzmanın iğneleri ayaklarınıza boynunuza ve başka bir yere koyması mümkündür.

Bu iğneler vücudun sinir açısından zengin bölgelerini uyarmak içindir. Buna deri, dokular ve herhangi bir lenf bezi e dahildir. Saç çıkması için saç köklerinizi de uyarmalısınız, böylece saç çıkması cesaretlendirilmiş olabilir.

Kafadan Akupunktur Yaptırmanın Yan Etkileri

*Akupunktur genel olarak iyi tolere edilmiş alternatif bir tedavidir. Bazı bireyler akupunktur sırasında kullanılan iğnelere ya da diğer yöntemlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilirler. Buna losyonlar, yağlar ya da aroma terapi de dahildir.

*Geleneksel saç kaybı tedavisinde hormon takviyesi, reçeteli ilaçlar, lazer terapisi ve hatta ameliyat bile gerekebilir. Bunlarla kıyaslandığı zaman akupunkturun çok az yan etkisi vardır.

 • Baş ağrısı
 • Yara
 • Morarma
 • Kas seğirmesi
 • Küçük kanama

*Eğer lisanslı bir uzman ile çalışmıyorsanız yan etkiler daha kötü olabilir. Eğer akupunkturu gerçekleştiren kişi lisanslı bir uzman değilse kendinizi sakatlık ve enfeksiyon riski ile karşı karşıya bırakmış olursunuz. Eğer lisanslı uzman bir kişi ile çalışıyorsanız yan etkiler azdır.

*Şu ana kadar hiçbir çalışma akupunkturun saç kaybı yol açtığını göstermemiştir. Ancak saçlarını akupunktur yüzünden kaybettiğini düşünen kişiler açısından bunun aksini kanıtlayacak bir durum da görülmemiştir.

Uzman Seçimi

Eğer herhangi bir sorun için uzman birisi ile çalışmak isterseniz bu üç tavsiyeyi unutmayın.

 • Belgelerini kontrol edin; profesyonel ve uzman bir akupunkturcunun lisansı ve sertifikası olmalıdır. Eğer sertifikaları varsa kartvizitlerinde LAc etiketini kullanırlar.
 • Durumunuzun gerekliliklerini anlayın; antrenman ve tecrübe eyaletlere göre değişiklik gösterebilir. Eyaletinizin en üst düzey standartları karşıladığından emin olun.
 • Kişisel referans sorun; eğer akupunktur uzmanı için nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bir arkadaş ya da dostunuzun tavsiyesi ile başlayın. Pek çok kişi için akupunktur uzun süreli devam eden bir tedavi yöntemidir. Bir gecede sonuçların görülmesini beklemeyin. Eğer bu seçenekten rahatsızlık duyarsanız saçkıran için bazı başarılar görebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...