Saç Nezlesi: Saçı Döküyor Mu?

Saç Nezlesi: Saçı Döküyor Mu?

Saç nezlesi, saç derisinde hissedilen yanma, kaşıntı ve ağrılı hassasiyetle kendisini gösterir. Üzerinde yapılan çalışmalar henüz bu rahatsızlığı detaylıca açıklayabilecek yeterlikte değildir. "Sadece bir belirti mi yoksa kendisi başlı başına bir hastalık mı" sorusu netlik kazanmamış olsa da birçok kişide görülmektedir.

Saç Nezlesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Saç Nezlesi Nedir?

Saç derisinde yanma, kaşıntı ve ağrı şeklinde meydana gelen rahatsızlıktır.

Tıbbi Adı Nedir?

Saç nezlesinin tıbbi adı "Trichodynia"dır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Saç nezlesi için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Saç Nezlesinin Belirtileri

Ortak şikâyetler saç derisinin aşırı hassasiyeti üzerinde odaklanır. Saç derisinde ayrıca şu belirtiler görülebilir:

 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Ağrı
 • Karıncalanma
 • Sızlama

Özellikle saç taranırken belirti şiddeti artar. Kadınlarda üç kat fazla görülür.

Saç nezlesi saç döker mi? Bazı saç nezlesi vakalarında saç dökülmesi de görülür. Ancak nedenler kısmında açıklanacağı üzere, aslında saç dökülmesi sonrasında saç nezlesine yakalanma ihtimali de söz konusudur. Yani saç dökülmesi bir belirti değil, hastalık kaynağı da olabilir.

Saç Nezlesinin Nedenleri

Saç nezlesinin araştırmalar kapsamında teoride kalan veya netleşmiş nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Saç Dökülmesi
Bir teoriye göre saç tellerinin köklerindeki sinirler, saç döküldükten sonra beyne ağrı sinyali gönderirler. Bu durum aslında sinirlerin, var olması gereken saçın dökülmesi sonrası hayali varlık hissi tepkisidir.

Ruhi ve Zihinsel Durumlar
Saç nezlesi sık sık psikosomatik bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Yani zihinsel ve ruhsal sinyallerin beden üzerinde etkilerini göstermesi ile ortaya çıkar. Örnek olarak depresyon, stres ve kaygı bozukluğu hallerini verebiliriz.

Sinir Yapıları
Bir başka teoriye göre ise saç derisindeki sinirlerin aşırı hassas ve güçlü olmaları sonucu saç nezlesi hastalığı ortaya çıkar.

Yine bazı araştırmalar sonucunda, saç derisindeki sinir uçlarından salgılanan nörotransmitter maddelerden biri olan P maddesi de saç derisindeki ağrıya neden olabilir kanısı ortaya çıkmıştır.

Saç Nezlesi Tedavisi

Saç nezlesinin nedenleri net olmadığı için kesin sonuç veren tedaviler de belirtilememektedir. Genel saç sağlığını korumanın fayda vereceği düşünülüyor.

Bununla birlikte şu kişilerde saç nezlesi belirtilerinin hafiflediği görülmüştür:

 • Doğum kontrol hapı kullanmayı bırakan kadınlarda
 • Nörotransmitter madde P’yi bloke edici özelliği olan capsaisin kremi kullananlarda

Aşağıdaki önlemlerin de saç nezlesi şikâyetini hafifletmesi beklenmektedir:

 • Aşırı sıcak su ile saçınızı yıkamayın.
 • Kimyasal içeriği yoğun olan şampuanlar kullanmayın.
 • Saçınıza şekil verirken saç tellerinin aşırı gerilmesinden kaçının.
 • Saç diplerinize hafifçe masaj yapın.

Yorumlar (4)

 1. Gülşah

  Öncelikle merhaba ben bu saç nezlesi denen illete 2 senedir yakalandım ve tarifsiz bir acı çekmek zorunda kaldım Akla gelebilecek tüm yöntemleri denedim Doktorada gittim fakat çare olmadı ama en sonunda çok basit bir uygulama büyük oranda beni rahatlattı Limon suyunu masaj yaparak saçıma yedirdikten sonra bone geçirip saçımda bir saat kadar bekletiyorum ve anında etkisini gösteriyor Hassas çilt tipine sahip olanlar birebir ölçüde su ile inçelterek uygulasın Belki birinin işine yarar ve yardımcı olurum diye bu yazıyı buraya yazıp bırakıyorum ?

 2. Kübra

  Saç dökülmeniz var mıydı? Şimdi ne durumdasınız merak ettim. Tavsiye için teşekkürler deneyeceğim. Benim yoğun dökülmem ve kaşıntı yanma ve ağrım var maalesef

 3. fatma güneş

  Yaa aynı durum bendede var sac diplerimde ağrı yanma ara ara dökülme gitmediğim doktor dahiliyeci kalmadi sadece d vitaminim eksi 16 yetersiz cıktı ne olur yardımcı olun yalvaririm çok psikoljimi bozdu dayanamiyrm buna çare bulan varmi

 4. fatma güneş

  Kübra hanım siz çare bulabildinizmi

Sonraki yazı yükleniyor...