Saç Yağlanması – Doğal Yöntemler Kesin Çözüm

Saç Yağlanması – Doğal Yöntemler Kesin Çözüm

Her saç yağlanır, yağlanması gerekir. Saç derisinin altında bulunan yağ bezlerinden salgılanan sebum (yağ sıvısı) cildin elastik ve nemli kalmasına yardımcı olur, saçı ve saç derisini koruyucu özelliği vardır. Ancak aşırı saç yağlanması kaşıntı, hijyen eksikliği ve saç dökülmesi gibi sıkıntılar doğurabilmektedir.

Saç Yağlanması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Tüm saçların bir miktar yağlanması gerekmektedir çünkü cildin bir miktar yağlanması derinin nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

Saç Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Aloe vera, limon, güvercin ağacı yağı, elma sirkesi, yumurta sarısı saç sağlanmasına karşı iyi gelecek doğal yöntemlerin başında gelmektedir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Saç yağlanması için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Saç Yağlanması Nedenleri

Saç Yağlanması Neden Olur?

1 Saç Kuruluğu

Saç derisi çok kuru olursa vücut bununla baş etmek için daha çok yağ salgılayacaktır. Saç derisini aşırı kurutan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çok sık şampuan kullanmak
 • Kuru hava ve soğuk esen rüzgar
 • Güneşe fazla maruz kalmak
 • Çok sıcak duş almak gibi derinin dengesini bozacak miktarda ısıya maruz kalmak

2 Diğer Faktörler

Saç yağlanması şu nedenlerle de ortaya çıkabilir:

Genetik Kodlar: Doğuştan gelen genetik faktörler kimi insanlarda daha fazla saç yağlanmasına neden olur.

Yetersiz Temizlik: Yağ bezleri sürekli sebum üretirler. Düzenli yıkanmayan saç da bir süre sonra çeşitli kirler de içeren yağ tabakası ile kaplanacaktır.

Sık Saçlar: Çok sık saç telleri daha çok kıl folikülü ve yağlı saçlar demektir.

Bakteri ve Toksinler: Yine yetersiz temizlik sonrası saçta çoğalan bakteri ve toksinler saç derisini tahriş eder. Vücut bu tahrişle baş etmek ve saçı korumak için daha çok yağ üretir.

Hormonlar: Kadında hormon değişiklikleri saç yağlanmasına neden olur.

Takviye Hormonlar: Kas yoğunluğunu artırmak için kullanılan hormon destekleri.

Çok yağlı beslenme: Tüm vücutta yağ salgılanmasını artırır.

Saç Yağlanması Nasıl Geçer?

1 Aktivitelerinizi Düzenleyin

Aşağıdaki önlemler çoğunlukla fazladan bir tedbir almaya ihtiyaç bırakmadan saç yağlanmasını önleyecektir:

Saçınızı Dengeli Yıkayın: Saçınızı haftada üç veya dört kez şampuanlayın. Fazlası halinde saçınızdaki kaliteli yağlar çok kuruyacak, tepki olarak daha fazla yağ üreteceksiniz.

Yağ Önleyici Şampuanlar: PH değeri yüksek, yağlı saçlar için önerilen şampuanlar kullanın.

İyi Durulayın: Şampuanlama sonrasında ılık suyla güzelce durulanın.

Temizleyici Şampuanlar: Haftada birden daha sık olmamak üzere derin temizleyici şampuanlar kullanın.

Saçınızı Fazla Uzatmayın: Saç uzunluğu arttıkça saç yağlanması da artacaktır. En uygun saç uzunluğunuzu belirleyin.

Saçlarınızı Fazla Kurcalamayın: Saçlı deriye parmaklarınızla dokundukça, daha fazla yağ üretilir. Elinizi saçınıza çok götürmeyin.

Saç Şekillendiricileri Doğru Kullanın: Saç şekillendiricilerini saç kökünden itibaren uygulamayın. Saçınızın orta kısımlarından uçlarına doğru uygulayın.

2 Doğal Yöntemler

Saç yağlanmasına kesin çözüm:

Aloe Vera: Saçınıza aloe vera bitkisini uygulayın ve on beş dakika bekledikten sonra durulayın. İçeriğindeki antioksidanlar saç yağlanmasını giderir.

Limon: Su ile seyreltilmiş limon suyu, içeriğindeki sitrik asit sayesinde saçı yağdan ve kepekten temizler

Güvercin Ağacı Yağı: İki çorba kaşığı suya dört damla güvercin ağacı yağı damlatın. Bu karışımı saçlı deriye pamukla pansuman yapın. Bu uygulamayı haftada üç kere tekrarlayın.

Elma Sirkesi: Bir bardak suya üç çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek saça uygulayın. Harika bir temizleyicidir, haftada üç kez tekrarlayabilirsiniz.

Yumurta Sarısı: Yumurta sarısında bulunan sağlıklı kolesterol ve diğer içerikler saçı besler. Ayrıca sağlıklı yağlarla buluşan saçlı deri, aşırı yağ üretmeyi durdurur. Saçınıza uygulayabilirsiniz.

Yorumlar (1)

 1. Saç Yağlanmasını Önleyen Tonik

  Tarifini vereceğim tonikte kullanacağınız maddelr saç derisinde yağlanmayı bastıracaktır. Saç derisinde yağlanma olduğunda yapılan en büyük hata yıkamaktır. Siz saç derisini yıkadıkça saç deriniz daha fazla sebum yani yağ üretir bu yüzden saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. Zaten tarifini vereceğim stonik saçtaki yağlanmayı önleyecek.

  200 ml lavanta suyu
  20 ml % 40 laktik asit
  10 ml biyosülfür (kükürt)
  10 gr çinko oksit
  10 gr b3 vitamini

  Lavanta suyuna b3 vitamini ilave edip iyice çalkalayınız. B3 vitamini eriyecektir. Daha sonra içerisine laktik asiti ekleyin ve bolca çalkalayın, daha sonra kükürtü ilave edin iyice çalkalayın en son olarak çinko oksiti ilave edin ve bolca çalkalayınız. Çinko oksit çözülmeyecektir, bu yüzden toniğinizi her seferinde çalkalayarak kullanın.

Sonraki yazı yükleniyor...