Sadece Hasta Yakınınızla Değil Kendinizle de İlgilenin!

Sadece Hasta Yakınınızla Değil Kendinizle de İlgilenin!

Başka birine bakmak soylu ve değerli bir amaçtır. Sağladığınız bakım, kişinin hayatını daha iyi bir hâle getirebilir. Bipolar bozukluk gibi karmaşık bir durumda sizin sağladığınız bakım herkes için muazzam fayda sağlayacaktır. Ancak bu görev aynı zamanda üzücü ve yorucu bir iş olacaktır. Günlük sorumluluklar ve duygu durumundaki dalgalanmalar en sert insanı bile bitirebilir. Araştırmalar uzun süreli hasta bakımlarının, hastaya bakan kişinin hayatı üzerinde kişisel, duygusal ve fiziksel zorluğa neden olduğunu göstermektedir. Bipolar bozukluğu olan kişi için en iyi bakımı sağlamanın yolu öncelikle kendinize iyi bakmanızdır. Peki, ne yapmalısınız? Bipolar bozukluğu olan biriyle ilgileniyorsanız kendinize bakmanız için bazı ipuçları verebiliriz:

Bipolar Bozukluk Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bipolar bozukluk, hayat boyu sürecek ve profesyonel tedavi gerektiren bir durumdur. Bazen bipolar bozukluk ve hastalığın tedavisi vücut üzerinde uzun süreli etkilere neden olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Eğer bipolar bozukluğunuz varsa sürekli bir tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Hatta kendinizi iyi hissetseniz bile düzenli olarak bir profesyonel uzman ile görüşmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Bipolar bozukluk için Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) bölümüne gidilir.

1 Kendinize Vakit Ayırın

Hasta bakmak zamanınızı tüketen bir görev olabilir. Tüm vaktinizi bipolar bozukluğu olan biriyle harcamak, vaktinizi iyi bir şekilde geçirdiğiniz anlamına gelir. Ancak kendi sevdiğiniz şeyleri yapmak için vakit ayırmayı unutmamalısınız. Kendinizle ilgilenmek için kendi sevdiğiniz şeyleri yapmak üzere vakit ayarlayın. Bu, kendi meselelerinizi halletmek için ayıracağınız bir zaman olabileceği gibi sadece zihninizi boşaltmanız için kendinizle baş başa geçireceğiniz birkaç dakika da olabilir.

İhtiyacınız varsa bakımını üstlendiğiniz kişiye kendinize ayırdığınız vakitlerin ne kadar önemli olduğunu anlatabilirsiniz. Kendiniz için özellikle işten eve geldiğinizde 10 ila 30 dakika isteyin. Bunu yapmanız, halletmeniz gereken işleriniz için zamanınızın olmasını sağlayacaktır.

2 Arkadaşlarınızla Temas Hâlinde Olun

Hastaların bakımını üstlenen kişiler genellikle kendi istedikleri aktiviteleri yapamaz ve yalnızlaşırlar. Ailelerinden ve arkadaşlarından yeterli desteği göremeyebilirler.

E-posta, Facebook, Twitter, mesaj ve telefon konuşmaları arkadaşlarınızla temas hâlinde kalmanız için kullanabileceğiniz çeşitli yollardır. Bilgisayarın karşısında daha çok vakit geçirmek yerine, teknolojiyi kullanarak arkadaşlarınızla buluşma ayarlayabilirsiniz.

Bir kahve için, köpeğinizi yürüyüşe çıkarın ya da sadece selamlaşmak için bir araya gelin. Arkadaşlarınız size destek sağlayabilir ya da en azından hasta bakımının size yüklediği sorumluluklardan bir süreliğine de olsa uzaklaşmanızı sağlayabilir.

3 Kendi İlgi Alanlarınız Olsun

Hobileriniz ve tutkularınız sizin hakkınızda çok bilgi verir. Hobilerinizde aktif olmanız kişisel kimliğinizi sürdürmenize yardımcı olur.

Hobiler, stresi de azaltabilir. Sevdiğiniz şeylere haftada sadece birkaç saat ayırmanız bile yaşadıklarınızla başa çıkmanız için harika bir yöntemdir. Bunu yapmanız, sevdiğiniz kişiye bakım sağlarken kendi hayatınıza bağlı kalmanıza ve kendinizi tanımanıza yardımcı olabilir.

4 Akıl Sağlığınıza Dikkat Edin

Hasta veya moralsiz hissediyorsanız başkalarına yardımcı olamazsınız. Sağlık durumunuzu korumanız, günün geri kalanında yapabileceklerinizi en iyi şekilde gerçekleştirmeniz için ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi size sağlayacaktır.

Egzersiz yapmak, dengeli beslenmek ve yeterince uyumak herkes için harika baş etme yöntemleri arasındadır. Kendileriyle ve bipolar bozukluğu olan kişilerle ilgilenen insanlar içinse bu yöntemler çok daha önemlidir.

5 Bolca Dinlenin

Hasta bakımı, akıl sağlığınız üzerinde ciddi etkiye sahiptir. Araştırmalar, bipolar bozukluğu olan kişilerin ailelerinde depresyon, hipomani ve psikolojik endişe riskinin olduğunu belirtiyor.

Böyle yoğun zamanların etkisini götürmek için kendinizi şımartmalısınız. Masaj, pedikür ya da sizi rahatlatabilecek başka aktiviteleri deneyebilirsiniz. Köpüklü ve rahatlatıcı bir banyoda kitap okuyarak geçireceğiniz dakikalar bile etkili olacaktır. Sessizliği ve rahatlatıcı zamanları kucakladığınızda sakinliğinizi kaybetmeden daha uzun süre dayanabilirsiniz.

6 Uzaklaşın

Kendinize vakit ayırmanız gerektiğinde tek başınıza tatile çıkın. Bunun anlamı iki haftalığına Hawai’ye gitmek değildir ancak bu süre, kendinizi dinlendireceğiniz kadar da uzun bir süre olmalıdır. Uzaklaşmak birkaç gününüzü yolda geçireceğiniz bir seyahat veya bulunduğunuz yerde gidebileceğiniz güzel bir otel ya da spa merkeziyle de olabilir.

Bu molalar sadece kendiniz için değil aynı zamanda bakımını üstlendiğiniz kişi için de önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...