Safra Kesesi Alındıktan Sonra Yaşam

Safra Kesesi Alındıktan Sonra Yaşam

Safra kesesi, karnınızın sağ alt kısmında bulunur. Görevi, karaciğerin yağları sindirmesine yardımcı olan safrayı saklamak ve gerekli olduğu durumlarda safra salınımını yapmaktır. Safra kesesiyle ilgili en sık görülen hastalıklar kolesterolün veya bilirubin seviyesinin çok yükselmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Safra Kesesi Alındıktan Sonra Yaşam

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Safra keseniz olmadan sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz ve bu ameliyat oldukça basittir. Safra keseniz olmadığında, safra karaciğerinizden doğrudan bağırsaklarınıza geçerek sindirime yardımcı olur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Safra kesesi ameliyatından sonra gün boyu su içmelisiniz. Çok tuzlu, tatlı, baharatlı ve yağlı yiyeceklerin kullanımını kısıtlayıp bolca meyve ve sebze tüketmeniz çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Safra kesesi ile ilgili rahatsızlıklarda Genel Cerrahi bölümüne gidilir.

Safra Kesesinin Alınmasının Yan Etkileri

Her ameliyatta kesilen yerin fazla kanaması, ameliyat sırasında kullanılan aletlerin içeride unutulması, ameliyat sonrasında ağrı veya enfeksiyon riski vardır. Safra keseniz alındıktan sonra sindirimle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

Safra Kesesinin Alınmasından Sonra İyileşme

Herhangi bir komplikasyon oluşmadıysa ameliyat iyi geçmiş demektir. Açık ameliyat geçirdiyseniz başarı şansını yükseltmek için doktorunuz üç veya beş gün boyunca hastanede kalmanızı isteyebilir. Laparoskopik ameliyat geçirdiyseniz aynı gün içinde evinize gidebilirsiniz. Her iki türlü de, iki hafta boyunca kendinizi fiziksel olarak zorlamamaya çalışın.

Enfeksiyonlara dikkat etmeniz ve yaralarınızı temizlemeniz konusunda doktorunuz size gerekli açıklamaları yapacaktır. Doktorunuz onay verene kadar duş almamalısınız. Doktorunuz ilk birkaç gün sıvı beslenmenizi isteyebilir. Daha sonrasında normal beslenme düzeninize yavaş yavaş dönebilirsiniz. Ameliyattan sonra sindirime yardımcı olması için lifli besinler tüketmeniz de tavsiye edilir.

Tüketimini kısıtlamanız gereken gıdalar da vardır. Bunlar:

 • Kuruyemişler
 • Tohumlar
 • Tam tahıllar
 • Brüksel lahanası
 • Brokoli
 • Karnabahar
 • Lahana
 • Yüksek lifli mısır gevrekleri

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Ameliyattan sonra bazı yan etkileri görmeniz normal olsa da aşağıdakilerden birini veya birkaçını yaşarsanız doktorunuza haber vermelisiniz:

 • Karın bölgesinde zamanla azalmayan, geçmeyen ve şiddeti artan ağrı
 • Bulantı ve kusma
 • Cildin ve gözlerin beyazının sararması
 • Ameliyattan sonraki üç gün içinde hiçbir bağırsak hareketinin ya da gaz çıkışının olmaması
 • Ameliyattan sonraki üç gün boyunca devam eden ishal

Safra Kesesi Ameliyatına Alternatif Yöntemler

Safra kesesinin alınmasına son çare olarak başvurulur. Doktorunuz ameliyatın yapılmasına karar verdiyse ameliyattan önce hayat tarzınızda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz.

Diyet ve egzersizin, safra kesesiyle ilgili rahatsızlıkları azaltmaktaki etkisi kanıtlanmış olsa da detoks, tonik veya takviyelerin etkileri üzerine çalışılmamıştır. Bu yüzden, bu yöntemleri denediğiniz takdirde başka yan etkilerin ortaya çıkması mümkündür. Bu tür uygulamaları yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Safra kesesinin alınması son derece yaygın bir işlem olsa da bazı yan etkiler yaşamanız mümkündür. Yaşadığınız belirtilerin teşhisinin nasıl konulacağını ve ameliyattan önce ve sonra yaşayacağınız belirtileri, yan etkileri ve komplikasyonları bilmeniz yaşayacağınız deneyimi kolaylaştıracaktır.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...