Sağlıklı Alışkanlıklar Edinin, Kilo Vermek için Sevdiğiniz Şeylerden Vazgeçmeyin!

Sağlıklı Alışkanlıklar Edinin, Kilo Vermek için Sevdiğiniz Şeylerden Vazgeçmeyin!

Atıştırmalık bir şeyler seçerken ya da tabağınıza yemek eklerken tüketeceğiniz porsiyonu ne sıklıkla düşünürsünüz? Sağlıklı kiloda olmak, sevdiğiniz tüm yiyeceklerden vazgeçmek anlamına gelmez. Bazı yiyecek gruplarında sınırlandırmalar yaparak sağlıklı alışkanlıklar kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, tatlıların ve diğer yüksek kalorili yiyeceklerin porsiyonunu küçültmek. Düzgün porsiyonlarda yiyebilmek için ilk bilmeniz gereken şey, her yiyecek grubunu günlük dört porsiyona bölmek. Porsiyonlar yaşınıza, cinsiyetinize, gün içinde ne kadar hareket ettiğinize, kilo vermek veya almak istemenize göre değişiklik gösterecektir. Günlük ihtiyacınız olan kaloriyi hesaplayarak her yiyecek grubundan ne kadar yemeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Bir kişinin günlük kalori ihtiyacının 1600 olduğunu düşünelim. Bu kişinin günde beş porsiyon meyve, beş porsiyon karbonhidrat, altı porsiyon protein ve süt ürünü ve üç porsiyon yağ tüketmesi gerekir. Kalori ihtiyacı artarsa bu porsiyonlar artabilir, kalori ihtiyacı azaldığındaysa porsiyonlar azalır.

Porsiyonların Boyutları Nasıl Olmalı?

Doğru porsiyon boyutlarına karar vermek sizin için korkutucu olmasın. Bazı referans noktalarına dikkat ettiğiniz sürece porsiyonları tam olarak ölçmeniz gerekmez.

Porsiyon boyutuna karar verirken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Sebzelerden oluşan bir porsiyon yaklaşık beysbol topu boyutundadır. Yani, yarım bir dolma biber ve yarım bardak pişmiş havuçla bu porsiyonu elde edebilirsiniz.
  • Bir porsiyon meyve, tenis topunun yarısı kadardır. Bunun için orta boy bir portakal veya elma yiyebilirsiniz.
  • Bir porsiyon karbonhidrat, beysbol topunun yarısı kadardır. Küçük bir ekmek ya da küçük bir dilim kek yiyebilirsiniz.
  • Süt ürünlerinde porsiyonlar ürünün türüne göre değişiklik gösterir. Peynirler için bir porsiyon, dört tane tavla zarı boyutundadır. Yumurtada ise tek bir yumurta, bir porsiyondur. Bir bardak süt yine bir porsiyondur.
  • Bir porsiyon yağ için iki çay kaşığı mayonez ya da diğer yağlı soslar kullanılabilir. Bir çay kaşığı zeytinyağı da bir porsiyondur.

Porsiyon boyutlarının oldukça küçük olduğunu düşünebilirsiniz ama unutmayın gün içinde birçok porsiyon yemeniz gerekmektedir.

Tatlılara Daha Çok Dikkat Edin

İnsanlar tatlı yerken, şekerli içecekler içerken, kurabiye ve pasta yerken tek bir porsiyondan daha fazla yeme eğiliminde olurlar. Şekerli yiyecekler için günlük limit yaklaşık 75 kaloridir. Yarım kutu kola bir porsiyondur. 4 şeker, bir porsiyondur. Hafta boyunca yediğiniz tatlıların miktarını yarıya düşürmeniz iyi olacaktır. Haftalık 500 kalorinin altında tatlı yemeyi hedeflemelisiniz.

Daha İyi Alışkanlıklar Edinin: Porsiyonlarınızın Miktarını Kontrol Edin

Çeşitli yiyeceklerde porsiyonların nasıl olması gerektiğini öğrendiğinize göre, bir öğünde ne kadar yemeniz gerektiğini düşünebilirsiniz artık. Porsiyonlarınızı takip etmezseniz o yiyeceklere karşı aşırı düşkünlük geliştirebilirsiniz.
Çok fazla yemek pişirdiğinizi düşünün. Porsiyona dikkat etmezseniz günlük yemeniz gereken porsiyon miktarının dışına çok kolay bir şekilde çıkabilirsiniz.
Kilo vermek için sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmenize gerek yoktur. Sağlıklı kalmak istiyorsanız ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey yediğiniz şeylerin porsiyonlarını kontrol etmek olmalı.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...