Sağlıklı Bir Ofis Ortamı Yaratın

Sağlıklı Bir Ofis Ortamı Yaratın

Ofiste geçirdiğiniz saatleri bir düşünün. Bu saatler, evde uyanıkken geçirdiğiniz saatlerle kıyaslandığında nasıl görünüyor? Hemen hemen aynı mı? Pek çok kişi gün içinde 7 – 8 saatini ofisinde geçirir ama nadiren ofislerinin sağlıklarını etkilediğini düşünür. Bu ipuçları, ofisinizde de evinizde olduğu kadar sağlıklı ve mutlu hissetmeniz konusunda size yardımcı olacak.

Sağlıklı Bir Ofis Ortamı Yaratma İçin

1 Doğru Sandalyeyi Seçin

Tüm gün oturuyorsanız, sırtınıza ve vücudunuza bir iyilik yapmak istemez misiniz? Bel bölgenizi destekleyecek, yüksekliği ayarlanabilir ve kol desteği bulunan bir sandalye alın. Dizleriniz 90 derece bükülü şekilde dik oturmanız gerekir. Bacaklarınızı üst üste atarak uzun süre oturmayın. Bu şekilde oturduğunuzda, omurganız düz olmaz ve kalça hizanızla omuzlarınızı aynı çizgide tutmak daha zor bir hâl alır ve sırt ağrısı yaşama olasılığınız artar. Böyle oturduğunuzda kan akışı engellenir ve damarlarda varis oluşabilir.

2 Kulaklığa Yatırım Yapın

Telefonu boynunuzla kulağınızın arasına sıkıştırmak çoğu kişi için içgüdüsel bir hareket olsa da bu hareket boynunuz ve omzunuz için çok sağlıksızdır. Uzun telefon konuşmaları yapacağınız zamanlarda kulaklık kullanın veya konuşmayı hoparlöre alarak yapın. Hoparlöre alıp konuşuyorsanız etrafınızdakilere dikkat etmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

3 Baş Ağrısını Azaltın

Ofislerde baş ağrısına neden olacak pek çok şey bulunur. Bu etkenleri belirlemek onlara karşı önlem alarak baş ağrılarınızı geçirmenize yardımcı olur.

Baş ağrısını önlemek için:

4 Mutluluk Veren Renklerden Yararlanın

Ofis duvarlarınızı renklendirme olasılığınız pek mümkün olmayabilir ancak bazı aksesuarlarla modunuzu düzeltebilirsiniz.

5 Ofisinize Çiçek Getirin

Çiçekler, beyin kimyanızı değiştirerek daha pozitif olmanızı sağlayabilirler. Aslında, Harvard Tıp Fakültesi’nin yaptığı bir çalışma evlerinde taze kesilmiş çiçek bulunan kişilerin, bulunmayan kişilere göre kendilerini daha az endişeli ve daha merhametli hissettiklerini göstermektedir. Ayrıca Texas A&M Üniversitesi’ne göre, kadınlar taze çiçeklerin bulunduğu ortamlarda daha yaratıcı fikirler geliştirip, problemlere daha kolay bir şekilde çözüm getirebilmektedirler.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...