Sağlıklı Kozmetik Ürünler Kullanmak

Sağlıklı Kozmetik Ürünler Kullanmak

Kozmetik, hem erkekler hem de kadınlar için günlük yaşamın bir parçasıdır. Pek çok insan iyi görünmek ve iyi hissetmek ister ve bunu başarmak için kozmetik kullanır. Tüketicileri, kozmetik ürün içerikleri konusunda eğitmeye kendilerini adamış kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Çevresel Çalışma Grubu (The Environmental Working Group), kadınların günde ortalama 12 kişisel bakım ürün kullandığını ve erkeklerin ise bu sayının yaklaşık yarısını kullandığını belirtmektedir.

Sağlıklı Kozmetik Ürünler Kullanmak

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Öğrenmeliyim?

Kozmetiklerin toplumdaki yaygın kullanımı nedeniyle, bilinçli ve eğitimli bir tüketici olmak önemlidir. Kozmetik ürünlerde neler olduğunu, bu ürünlerin sizi ve çevreyi nasıl etkilediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

Ne Yapmalıyım?

Etiketleri okuyarak ve bazı araştırmalar yaparak, kozmetik ürünleri satın alırken ve kullanırken, bilgili bir şekilde sağlıklı kararlar verebilirsiniz.

Unutmamalısınız...

Kozmetik birçok insan için hayatın bir parçasıdır ve pazarlama yanıltıcı olabilir. Kozmetik veya kişisel bakım ürünleri kullanıyorsanız, bu ürünlerin içinde tam olarak neyin olduğu konusunda bilgiler bulunmalıdır. 

Gıda ve İlaç Kurumu, Ürün Etiketleri ve Bakım Ürünlerinde Güvenlik

Birçok insan sağlıklı, toksik olmayan maddelerden formüle edilmiş güzellik ürünlerini araştırır. Ne yazık ki, tüketicilerin hangi markaların kendileri ve çevre için gerçekten sağlıklı olduğunu tanıması kolay değildir. Ürünlerinin yeşil, doğal veya organik olduğunu iddia eden etiketler güvenilir değildir. Kozmetik imalatını tanımlamaktan veya düzenlemekten sorumlu bir devlet kurumu bulunmamaktadır.

ABD Gıda ve İlaç Kurumu (Food and Drug Administration), kozmetik ürünlerini gıda ve ilaçlarda olduğu kadar yakından izleyebilecek güce sahip değildir. Gıda ve İlaç Kurumu’nun kozmetik konusunda bazı yasal otoriteleri vardır. Bununla birlikte, kozmetik ürünler, renk ve katkı maddeleri hariç tutularak diğer bileşenleri Gıda ve İlaç Kurumu’nun onayına tabi değildir.

Diğer bir deyişle, Gıda ve İlaç Kurumu %100 organik olduğunu iddia eden bir ürünün aslında %100 organik olup olmadığını kontrol etmemektedir. Ek olarak, Gıda ve İlaç Kurumu tehlikeli kozmetik ürünleri belirtmez.

Siz tüketicilerin, sizin ve çevreniz için sağlıklı ve güvenli ürünler hakkında bilgilendirilmesi ve satın alınması önemlidir. Bazı kozmetik ürünlerinde kullanılan bazı kimyasalların zehirli olabileceğinin farkında olun.

Makyajdaki Makyajı Anlayın

Bilinçli kararlar vermenize yardımcı olmak için, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan dört temel zararlı maddeyi anlatacağız:

1 Yüzey Aktif Maddeler

Royal Society of Chemistry’e göre, yıkamada kullanılan ürünlerde yüzey aktif maddeler bulunur. Bu maddeler cildin ürettiği yağlı çözücüleri ayrıştırırlar, böylece su ile yıkanabilirler. Yüzey aktif maddeler, fondöten, duş jeli, şampuan ve vücut losyonu gibi ürünlerdeki boya, parfüm ve tuz gibi katkı maddeleri ile birleştirilir. Ürünleri kalınlaştırır. Ürünlerin eşit dağılmasını, temizlemesini ve köpürmesini sağlar.

2 Kondisyonlayıcı Polimerler

Bunlar ciltteki veya saçtaki nemi tutar. Bitkisel yağlar ve hayvansal yağların doğal bir bileşeni olan gliserin, kozmetik sektöründe sentetik bir şekilde üretilmektedir. En eski, en ucuz ve en popüler kondisyonlayıcı polimerdir.

Saç polimeri, saç ürünlerinde suyu çekmek ve saç telini şişirirken saçları yumuşatmak için kullanılır. Kokuların plastik şişeler veya tüplerden sızmasını önlemek için ürünlerin kurumasını ve kokuları stabilize etmesini sağlarlar. Tıraş kremi gibi ürünlerin kullanılırken pürüzsüz ve kaygan hissettirmesini sağlar ve elinize yapışmasını önlerler.

3 Koruyucular

Koruyucular özellikle tüketicileri ilgilendiren katkı maddeleridir. Bakteriyel büyümeyi yavaşlatır ve bir ürünün raf ömrünü uzatırlar. Bu durum, ürünün cilt veya göz enfeksiyonlarına neden olmasına engel olabilir. Kozmetik endüstrisi, doğal koruyucu olarak davranması için bitkisel yağlar veya özler kullanan, kendi kendini koruyan kozmetik ürünleri deniyor. Bununla birlikte, bunlar cildi tahriş edebilir veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Pek çoğunun hoş olmayan güçlü kokuları vardır.

4 Koku

Koku, bir güzellik ürününün en zararlı parçası olabilir. Koku genellikle alerjik reaksiyona neden olabilecek kimyasallar içerir. İçindekiler listesindeki “koku” terimini içeren herhangi bir ürünü kullanmaktan kaçınmayı düşünebilirsiniz.

Yasaklanan Malzemeler

Gıda ve İlaç Kurumu’na göre, kozmetikte aşağıdaki maddelerin kullanılması yasaklanmıştır:
Bitionol
Kloroflorokarbon itici gazlar
Kloroform
Halojenlenmiş salisilanilitler (di-, tri-, metabromsalan ve tetraklorosalisilanilid)
Metilen klorür
Vinil klorür
Zirkonyum içeren kompleksler
Yasaklanmış sığır malzemeleri

Kullanımı Kısıtlanan Malzemeler

Gıda ve İlaç Kurumu kullanılabilir, ancak yasal olarak kısıtlanmış olan bu maddeleri de listelemektedir:
Heksaklorofen
Cıva bileşikleri
Kozmetikte kullanılan güneş kremleri

Diğer Kısıtlamalar

Çevresel Çalışma Grubu (The Environmental Working Group) kaçınılması gereken başka maddeler de listelemiştir:
Benzalkonyum klorit
BHA (bütillenmiş hidroksianizol)
Kömür ve katran içeren saç boyaları ile aminophenol, diaminobenzen ve fenilenediamin gibi diğer kömür katranları
DMDM hidantoin ve bronopol
Formaldehit
Koku olarak listelenen malzemeler
Hidrokinon
Metilizotiazolinon ve metilkloroizotiyazolinon
Oksibenzon
Parabenler, propil, izopropil, bütil ve izobutilparabenler
PEG/setearet/polietilen bileşikleri
Petrol damıtıkları
Ftalatlar
Resorsinol
Retinil palmitat ve retinol (A vitamini)
Tolüen
Triklosan ve triklokarban

Kozmetik Ürünlerin Paketlenmesiyle İlgili Endişeler

Sağlıklı makyaj ürünlerinin seçimi, sizin ve Dünya için güvenli ve sağlıklı bir şekilde paketlenmeyi seçmek anlamına gelir. Ağzı açık kavanozlar bakterilerle kontamine olabilir. Bakterilerin çoğalmasına izin vermeyen hava almayan ambalajları tercih etmelisiniz. Tek yönlü valfli pompalar, açılmış pakete giren havanın içeri girmesini engelleyerek kontaminasyonun olmasını daha da zorlaştırabilir. Üretim sürecinin dikkatli olması, şişeye veya kavanoza giren ürünün steril olmasını sağlar.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...