Sağlıklı Yaşlanma ve Yaşlılar için Egzersiz

Sağlıklı Yaşlanma ve Yaşlılar için Egzersiz

Sağlık ihtiyaçları, yaşın artmasıyla birlikte değişiyor olsa da bir şey aynı kalır. Sağlıklı yaşamak; hastalıklardan kaçınmak, hayatı uzatmak ve daha mutlu olmak için uygulanabilecek en iyi yöntemdir. Uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak, bu adımlardan faydalanarak çok daha kolay olacak.

1. Doğal Yiyecekler Yiyin

İşlenmiş yiyeceklerde yüksek olan maddeler şunlardır:

  • Şeker
  • Sodyum
  • Sağlıksız yağlar
  • Kaloriler

Şu maddelerin yerine geçecek, sahte ürünlerden uzak durun:

  • Taze meyve ve sebze
  • Tam tahıllar
  • Lifli gıdalar
  • Yağsız et
  • Taze balık
  • Kümes hayvanları

Markete gittiğinizde faydalanabileceğiniz kolay bir alışveriş önerisi verelim: Markete girdiğinizde sadece taze ürünlerin satıldığı yerlere yönelin. Paketlenmiş ve işlenmiş gıda reyonlarına girmeyin.

2. Vitaminlerinizi Alın

Vitaminlerinizi, yaşlı kişiler için özel olarak üretilen multivitaminleri kullanarak alabilirsiniz ancak vitamin açısından zengin gıdaları tüketmenin daha başka faydaları da bulunur. Vitaminlerin bulunduğu yiyeceklerin çoğunda yüksek lif ve mineral bulunur. Yiyeceklerinizi vitamin açısından zengin gıdalardan seçin. Multivitaminleri ise destek olarak kullanabilirsiniz.

3. Hareket Edin

Fiziksel hareketlilik, kaslarınızı ve kemiklerinizi güçlendirerek düştüğünüz zaman yaralanmaların oluşmasını engeller. Egzersiz, obeziteden ve yaşlandıkça ortaya çıkan pek çok hastalıktan korunmanın en iyi yoludur. Geçmiş yıllarda fiziksel olarak aktif değilseniz ya da tekrar egzersize başlamak konusunda endişeleriniz varsa, egzersize başlamadan önce doktorunuzla görüşün. Doktorunuz, egzersizlerinizi kontrollü bir şekilde yapabilmeniz için rehabilitasyon merkezine gitmenizi önerebilir. Pek çok hastanede, hastalar ve sağlık sorunları hakkında endişeleri olan kişiler için bu tür klinikler bulunmaktadır.  Günde en az 30 dakika aktif olmayı hedefleyin. Bu 30 dakikayı gün içinde 3’e bölerek aynı faydayı görebilirsiniz.

4. Sigarayı Bırakın

Sigara alışkanlığınızdan vazgeçin. Sigara içen kişilerden de uzak durun. Pasif içicilik de, sigarayı içmek kadar tehlikelidir. Sigarayı bıraktığınızda, kalp hastalıkları ve bazı kanserlerin oluşma riski azalmaya başlar. Sigarayı ne kadar uzun süre içmezseniz bu düzelmeler o kadar iyi bir şekilde gerçekleşir. Risk, zamanla azalmaya devam eder.

5. Düşmeyin

Yaşlandıkça, düşme riski artar. Düşmeyle hastalıklara yakalanma ve ölüm oranı, yaşlanmayla birlikte artar. Yaşlılarda, düşme ve kazalar sonrasında yaralanmalar daha çok görülür. Bu yüzden, evinizde kazaya sebebiyet verecek şeylere dikkat etmeniz son derece önemlidir. Merdivenler, küvet ve kaygan zemin bu tür kazalara neden olabilir. Egzersiz yapmak güçlü ve dengeli olmanızı sağlar. Düşerseniz veya bir kaza yaşarsanız, fiziksel olarak aktif olmanız daha hızlı iyileşmenizi sağlar.

6. Düzenli Kontrolden Geçin

Doktorunuzu düzenli olarak görüp, yıllık taramalardan geçmek ve sağlığınız üzerinde genel konuşmalar yapmak herhangi bir soruna karşı hazırlıklı olmanıza ve oluşabilecek hastalıkların erken teşhis edilebilmesine yardımcı olur. Yaşlandıkça, çeşitli ilaçlar kullanmanız gerekebilir. Reçeteli ilaçlarınızın düzenli olarak incelenmesi, ilacın sebep olduğu yan etkilerin veya değişikliklerin anlaşılmasına yardımcı olur.

7. Araba Kullanmak Konusunda Gerçekçi Olun

Yaşlı sürücüler, her zaman kötü sürücü değillerdir ancak yaşlanmayla görüş bozuklukları ve reflekslerin yavaşlaması yaşanır. Bu durum, araba kullanmayı zorlaştırarak kaza yapma oranını artırır. Fark ettiğiniz problemleri görmezden gelmeyin. Yaşadığınız güçlükler hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Bu konuda yapılabilecek bir şey olup olmadığını öğrenin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...