Sağlınızı Planlayın: Aileniz için Formda Kalma Programı Hazırlayın!

Sağlınızı Planlayın: Aileniz için Formda Kalma Programı Hazırlayın!

Ailenizin ve kendinizin daha fazla egzersiz yapması gerektiğini biliyor ama egzersize nasıl vakit ayıracağınızı bilmiyor musunuz? Ailenizdeki herkesin farklı işleri olduğundan, herkese uygun zaman bulmak ve herkesin isteğine göre bir aktivite bulmak oldukça zor olabilir. Herkes için uygun egzersizler yapabilmek için ailenizi nasıl cesaretlendireceksiniz? Ailenizdeki herkesin daha fazla egzersiz yapabilmesi için bir plan oluşturmanız gerekir. Birlikte çalışıp, sağlıklı olmayı önceliğiniz haline getirirseniz bu amaçlara uygun hareket etmek herkes için daha kolay olacaktır.

Sağlınızı Planlayın Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Neden Egzersiz Yapmalıyım?

Egzersiz ve fiziksel aktivite daha iyi hissetmek, daha sağlıklı olmak ve eğlenmek için mükemmel bir yol. Düzenli egzersiz sizi mutlu edecektir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bir egzersiz programına başlamadan önce doktora görünmenizde fayda var, özellikle bir sağlık probleminiz varsa.

Ne Kadar Yapmalıyım?

Genel bir amaç olarak, günde en az 30 dakika fiziksel aktivite yapmaya özen gösterin. Kilo vermek veya kaslı görünmek istiyorsanız daha fazla egzersiz yapmalısınız.

Herkese Uygun Olmalı

Sağlıklı bir plan oluşturabilmek için aile fertlerinin keyif alacağı aktiviteler seçmelisiniz. İdeal aktivite ve aktivitenin süresi herkes için farklılık taşıyacağından kimlerin neleri, ne zaman yapabileceğini belirlemeniz son derece önemlidir.
 
Elinize bir takvim alarak işe başlayın. Ailedeki herkesin haftada beş gün en az 30’ar dakika aktif kalmasını hedefleyin.
 
Çocuklarınız okulda sportif aktivitelere daha fazla katılabilir. Okul dışında da bu tür kurslara gidebilir. Çocuğunuzun bu tür şeylere nasıl katılabileceğini araştırarak bu aktivitelerden birini seçmesini sağlayabilirsiniz. Planlarınızın içine çocuklarınızla futbol, basketbol ya da tenis maçı gibi hem eğlenceli hem de hareketli vakit geçirmenizi sağlayacak aktiviteleri katabilirsiniz.
 
Ebeveynler genellikle çocuklarından arta kalan zamanlarda kendilerine vakit ayırırlar. Çocukların okuldan sonra gidecekleri aktiviteler Salı ve Perşembe günleri olsun diyelim. Siz de aynı gün ve saatlerde yoga kursuna gidebilirsiniz. Futbol maçları cumartesi günleri oluyorsa o gün o saatlerde yürüyüşe çıkabilirsiniz. Ailenizin aktivitelerini takvime kaydetmelisiniz.

Odak Noktası

Tek bir takvime tüm aile fertlerini sığdırmak zor gibi görünebilir. Ancak bu imkânsız değildir ve bunu yapmak, daha düzenli bir şekilde egzersiz yapılmasını sağlayacaktır.

Hafta sonları ailece egzersiz yapmak için en uygun zamanlardır. Bu aktiviteleri eğlenceli ve maceracı bir hale getirin. Kayak yapmaya ya da hep birlikte yüzmeye gidebilirsiniz. Takviminize hafta sonları ne yapacağınızı da kaydetmeyi alışkanlık haline getirin.

Çocuklarınıza Örnek Olun

Birlikte spor yapmak harika olsa da sizin kendi başınıza spor yapmanız da çok önemlidir. Egzersiz yapmayı önceliğiniz haline getirirseniz ailedeki herkesin forma girmesi çok daha kolay olacaktır. Sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını belirleyerek çocuklarınızı da aynı şeyi yapması konusunda heveslendirebilirsiniz. Ailenize örnek olun. Ailenizdeki herkes için egzersiz planı oluşturun ve herkesin bu planlara uymasını sağlayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...