Sanal Kolonoskopi Nedir?

Sanal Kolonoskopi Nedir?

Kolon ve rektumdaki anormallikleri belirlemek için sanal bir kolonoskopi kullanılır. Bu anormallikler divertiküloz, kanama veya kolorektal kanser belirtileridir. Test ayrıca kolonunuz ve rektumunuzdaki polipleri ve doku büyümesini bulmak için de kullanılır. Bu polipler ve büyümeler öncül olabilir.

Sanal Kolonoskopi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Sanal Kolonoskopi Nedir?

Sanal kolonoskopi, kolonunuzun içini vücudunuzun dışından fotoğraflamak için tomografi veya MRI kullanır.

Geleneksel Kolonoskopi Nedir?

Geleneksel kolonoskopi kolonoskop kullanır. Bu, kolon ve rektumun içine yerleştirilen uzun, ışıklı bir tüptür. Alanın görüntülerini video monitörüne göndermek için küçük bir kamera kullanır.

Sanal Kolonoskopi Avantajları Nelerdir?

Sanal kolonoskopi kolonoskop kullanmaz, bu nedenle bazı insanlar için daha rahat olabilir.Sanal kolonoskopi, geleneksel kolonoskopiden daha az kolon yırtılma veya delinme riski taşır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Genel Cerrahi Bölümünde kolonoskopi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Prosedür, kalın bağırsaklarınızın görüntülerini oluşturmak için bir tomografi kullanır. Taramadan sonra, bir bilgisayar iki ve üç boyutlu iç görünümler üretmek için kolon ve rektumun görüntülerini birleştirir. Bazı durumlarda tomografi yerine bir MRI kullanılır.

Sanal kolonoskopi ve geleneksel kolonoskopi, kolonunuzun görüntülerini almak için farklı araçlar kullanır. Geleneksel kolonoskopi kolonoskop kullanır. Bu, kolon ve rektumun içine yerleştirilen uzun, ışıklı bir tüptür. Alanın görüntülerini video monitörüne göndermek için küçük bir kamera kullanır. Sanal kolonoskopi, kolonunuzun içini vücudunuzun dışından fotoğraflamak için tomografi veya MRI kullanır.

Sanal Kolonoskopinin Tanısal Kullanımı

Sanal kolonoskopi, kadın ve erkeklerde kolon kanserinin erken teşhisi gibi kolon hastalıklarını teşhis etmek için kullanılır. Anormal bölgeler bulmak için doktorunuzun kolonunuza ve rektumunuza bakmasını sağlar. Bu bölgelerde polip veya tümör olabilir. Erken tespit edilirse, bazı polipler kansere dönüşmeden önce çıkarılabilir. Kanser zaten mevcutsa ve erken teşhis edilirse, iyileştirilmesi daha olasıdır.

Sanal Kolonoskopinin Riskleri

Sanal kolonoskopi ile ilgili birkaç risk vardır. Kolonunuza salınan hava şişkin hissettirebilir. Fakat havayı vücudunuzdan geçirdikten sonra bu his kaybolmalıdır. Nadiren, bazı hastalar kalın bağırsaklarını vurgulayan kontrast maddeye olumsuz tepki verir. Nadir olmasına rağmen, hafif reaksiyonlar şunları içerebilir:

 • Karın krampları
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Kabızlık

Kontrast maddeye verilen şiddetli tepkiler, nadir olsa da alerjik reaksiyona benzer. Bu tepkiler şunları içerebilir:

 • Kurdeşen veya kaşıntı
 • Nefes alma veya yutma zorluğu
 • Sıkıntı ya da karışıklık
 • Hızlı kalp atımı
 • Mavimsi ten rengi

Kolonunuzu şişirmede, yaralanmalara neden olma gibi çok düşük bir risk vardır. Amerikan Kanser Derneği geleneksel kolonoskopiye kıyasla sanal kolonoskopinin çok daha az risk içerdiğini düşünür. Ayrıca, diğer tomografi tipleri gibi, bu test de sizi az miktarda radyasyona maruz bırakır.

Sanal Kolonoskopi için Hazırlık

Doktorunuzun en net görüntüleri elde etmesine yardımcı olmak için, sanal kolonoskopi öncesi kolonunuz ve rektumunuz boşaltılmalıdır. Buna bağırsak hazırlığı denir. Bunun için yapmanız gerekenler:

 • Muayeneden bir veya iki gün önce berrak bir sıvı diyeti uygulayın.
 • Testten önceki gece hiçbir şey yiyip içmeyin.
 • Bağırsaklarınızı temizlemeye yardımcı olmak için güçlü bir müshil alın.
 • Evde hap şeklinde bir kontrast madde alın.

Doktorunuza sınavdan en az bir hafta önce aldığınız ilaçları söyleyin. Bu, doktorunuzun ilaç takviminizde değişiklik yapması için zaman sağlar.

Sanal Kolonoskopi Prosedürü

Sanal bir kolonoskopi genellikle hastanede yapılır, ancak ayakta tedavi prosedürüdür. Hastaneye yatırılmayacaksınız ve test sonrası gününüze devam edebilirsiniz. Testin tamamlanması 10 ila 15 dakika sürer ve uyuşturulmazsınız. Test süreci aşağıdaki gibidir:

 • Sanal kolonoskopi yaptırıyorsanız, bir sıvı kontrast maddesi içmeniz istenebilir. Bazı durumlarda, kontrastı evde hap şeklinde alabilirsiniz.
 • Rektumunuza ince, esnek bir tüp yerleştirilecektir.
 • Tomografi prosedürlerinde, oda havası veya karbondioksit rektumunuzu şişirmek ve daha yakından incelemeye izin vermek için yavaşça tüpe pompalanır.
 • MRI incelemelerinde alanı büyütmek için rektal olarak verilen kontrast madde kullanılır.
 • Yattığınız masa tomografi veya MRI makinesine kayar. Doktorunuz sizden sabit bir görüntü elde etmek için nefesinizi birkaç dakika tutmanızı isteyebilir.
 • Her biri yaklaşık 15 saniye süren en az iki tarama yapacaksınız.
 • Testten sonra, banyoda gazı serbest bırakabileceksiniz.
 • Testten sonra işe veya normal aktivitelere dönebilirsiniz.

Konvansiyonel Kolonoskopiye Karşı Sanal Kolonoskopinin Avantajları

Sanal kolonoskopi kolonoskop kullanmaz, bu nedenle bazı insanlar için daha rahat olabilir.

İnsanlara sanal kolonoskopi sırasında sakinleştirici verilmesi gerekmezken, geleneksel kolonoskopide genellikle gerekir.

İnsanlar sanal bir kolonoskopiden sonra normal aktivitelerine devam edebilirler, ancak genellikle geleneksel kolonoskopide kullanılan sakinleştiricilerden ötürü iyileşmek için zamana ihtiyaç duyarlar.

Geleneksel kolonoskopi için yaklaşık 30 ila 60 dakikaya karşı sanal kolonoskopi için yaklaşık 10 ila 15 dakika gerekir.

Sanal kolonoskopi, doktorunuzun şişme veya anormal büyüme ile kısıtlı olup olmadığını görmek için kolonunuzu incelemesini sağlar.

Sanal kolonoskopi, geleneksel kolonoskopiden daha az kolon yırtılma veya delinme riski taşır.

Konvansiyonel Kolonoskopiye Karşı Sanal Kolonoskopinin Dezavantajları

Sanal kolonoskopide rektumunuza bir tüp ile gaz verilir, ancak konvansiyonel kolonoskopi sırasında gaz kullanılmaz.

Bir doku örneğine ihtiyaç duyulursa, doktorunuz sanal bir kolonoskopi kullanarak doku örneğini veya polipleri çıkaramadığından geleneksel bir kolonoskopi yaptırmanız gerekir.

Sanal kolonoskopi, 10 milimetreden daha küçük poliplerin bulunması için geleneksel kolonoskopi kadar hassas değildir.

Bazı sağlık sigortası planları sanal bir kolonoskopiyi kapsamıyor olabilir.

Sanal Kolonoskopinin Sonuçlarını Anlamak

 • Sanal kolonoskopinizden sonra bir radyolog tomografi veya MRI görüntülerinizi gözden geçirecektir. Doktorunuz görüntülerden memnun değilse, taramayı tekrarlamanız veya başka bir tarama türü yapmanız gerekebilir.
 • Kolonunuzda anormallik yoksa, sanal kolonoskopi negatiftir. Herhangi bir anormallik veya polip varsa, test pozitiftir. Sonuçlarınız olumlu ise doktorunuz geleneksel bir kolonoskopi önerebilir. Bu işlem sırasında anormal doku örnekleri alınabilir ve polipler çıkarılabilir.
 • Kolorektal kanserle ilgili olmayan diğer karın problemleri sanal kolonoskopi sırasında da bulunabilir. Karnınızdaki tümörler veya böbrek, karaciğer, pankreas veya dalağınızı çevreleyen bölgelerde tespit edilebilir. Bu organlar kalın bağırsağınızın yanındadır.
 • Hem sanal hem de geleneksel kolonoskopilerin artıları ve eksileri var. İkisi arasındaki farkların farkında olmanız önemlidir. Sorularınız ve hangi prosedürü önerdikleri hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...