Şaşılık Neden Oluşur? Tedavisi Var mıdır?

Şaşılık Neden Oluşur? Tedavisi Var mıdır?

Şaşılık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Beyniniz her bir gözden farklı görsel mesaj aldığında, zayıf olan gözden gelen sinyali görmezden gelir. Bu durum düzeltilmediği takdirde zayıf olan gözdeki görme yeteneğini tamamen kaybedebilirsiniz.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Şaşılık genellikle düzeltici lenslerle, göz bantlarıyla, nadir vakalardaysa ameliyatla düzeltilebilir. Görüş kaybı oluşur oluşmaz doktora görünmeniz çok önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Şaşılık ya da stabismus, gözlerin aynı hizada olmamasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta gözler birbirlerinden farklı taraflara bakarlar. Her göz, farklı bir objeye odaklanır.

Bu duruma genellikle çocuklarda daha sık rastlanmaktadır. Ancak, ilerleyen zamanlarda da bu rahatsızlığa rastlanabilir. Yaşça büyük çocuklarda ve yetişkinlerde şaşılık serebral palsi ya da inme gibi başka sağlık sorunlarının sonucu olarak da görülebilir.

Şaşılık genellikle düzeltici lenslerle, ameliyatla veya her iki tedavi yönteminin uygulanmasıyla düzeltilebilir.

Şaşılığın Belirtileri

Şaşıysanız, gözlerinizin biri içeri biri dışarı bakıyor olabilir. Şaşılıkta gözlerin odak noktaları farklı yönlerdedir. Bu durumda yaşayabileceğiniz diğer belirtiler:

 • Görüş bozukluğu
 • Çift görme
 • Derinlik algısının azalması
 • Gözlerin zorlanması ve baş ağrısı

Belirtilerinizi sürekli aynı şekilde yaşayabileceğiniz gibi sadece yorgun olduğunuzda veya kendinizi iyi hissetmediğinizde de yaşayabilirsiniz.

Şaşılığın Nedenleri

*Şaşılık, sinir hasarı veya gözlerin etrafındaki kasların zayıf olmasından dolayı koordine bir şekilde çalışamaması sonucunda ortaya çıkar. Beyniniz her bir gözden farklı görsel mesaj aldığında, zayıf olan gözden gelen sinyali görmezden gelir. Bu durum düzeltilmediği takdirde zayıf olan gözdeki görme yeteneğini tamamen kaybedebilirsiniz.

*Şaşılık genellikle çocuklarda görülür. Bu durumun altında yatan neden çoğu zaman bulunamamaktadır. Bebeklerde içe şaşılıklar genellikle doğduktan sonraki ilk yıl içinde görülür. Bu durum kalıtsaldır ve ameliyatla düzeltilmesi gerekir. İçe şaşılıklar 2 – 5 yaş arasındaki çocuklarda da görülür. Düzeltmek için bazen gözlük kullanılabilir.

*Şaşılık, hayatın ilerleyen dönemlerinde de oluşabilir. Bu duruma genellikle göz yaralanmaları, serebral palsi ve inme gibi durumlar neden olur. Göz tembelliği veya hipermetropluk varsa şaşılık oluşabilir.

Şaşılığın Teşhis Edilmesi

Görme kaybını engellemek için şaşılığın erkenden teşhis edilmesi önemlidir. Şaşılık belirtileri ortaya çıkarsa göz doktoruna görünmelisiniz. Doktorunuz, göz sağlığınızı kontrol etmek için pek çok test yapabilir.

Bu testler:

 • Korneal refleks testi
 • Görüş keskinliği testi
 • Göz hareketlerinin ve gözdeki sapmaların test edilmesi
 • Gözün arka kısmının kontrol edilmesi için retina testi

Şaşılıkla birlikte başka belirtiler de yaşıyorsanız doktorunuz beyninizi ve sinir sisteminizi kontrol ederek bu duruma başka rahatsızlıkların sebep olup olmadığını anlamaya çalışır. Örneğin, serebral palsiyi veya Guillain-Barre sendromunu kontrol edebilir.

Yeni doğan bebeklerde gözde şaşılık normaldir. Bebeğinizin gözündeki şaşılık 3 ay boyunca devam ederse doktora gösterin. Küçük çocuklar 3 yaş öncesinde mutlaka göz muayenesi olmalıdırlar.

Şaşılık Riski Kimlerde Vardır?

Şu durumlarda şaşılık riski daha fazladır:

 • Ailede şaşılık varsa
 • Beyin hasarı veya beyin tümörü
 • İnme ya da beyin yaralanmaları
 • Göz tembelliği, hipermetropluk ya da görme kaybı
 • Retina hasarı
 • Diyabet

Şaşılığın Tedavisi

Şaşılık için tedavi, bu duruma sebep olan etkenlere bağlıdır. Şaşılık, göz tembelliği sonucunda ortaya çıkıyorsa doktorunuz güçlü olan gözünüzü kapatarak zayıf gözünüzü çalıştırmanızı isteyecektir. Görüşte bulanıklık varsa göz damlası kullanılabilir. Zayıf kasları olan gözlerde botoks uygulamaları yapılabilir.

Diğer tedavi yöntemleri:

 • Göz egzersizleri
 • Düzeltici lensler
 • Göz kaslarına yapılan ameliyatlar

Şaşılık beyin tümörü veya inme gibi hastalıklardan kaynaklanıyorsa doktorunuz ilaç yazabilir, ameliyat etmeyi veya başka tedaviler uygulamayı düşünebilir.

Şaşılık Hastalığının İlerleyişi

*Şaşılık genellikle düzeltici lenslerle, göz bantlarıyla, nadir vakalardaysa ameliyatla düzeltilebilir. Görüş kaybı oluşur oluşmaz doktora görünmeniz çok önemlidir. Tedaviyi aldıktan sonra gözdeki değişiklikleri dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Bazı durumlarda şaşılık geri dönebilir.

*Şaşılık, başka sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıkıyorsa bu durumun erken teşhis edilmesi iyileşme şansını artırır. Durumunuzla ilgili detaylı bilgi almak ve tedavi olmak için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kaynak: www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...