Seboreik Dermatit Cildinize Sahip Çıkın - Multi Yaşam
Seboreik Dermatit Cildinize Sahip Çıkın

Seboreik Dermatit Cildinize Sahip Çıkın

Seboreik dermatit, aynı zamanda sebore olarak da bilinir, uzun süreli bir cilt hastalığıdır. Belirtileri arasında cildin kırmızı, pullu, yağlı, kaşıntılı veya iltihaplı olması gibi durumlar vardır. Bu hastalığın sonucunda yağ üreten bezlere sahip her yer; kafa derisi, yüz, göğüs olmak üzere, etkilenir. Hastalık sonucunda sosyal veya benlik artçı hastalıklar oluşabilir. Bebeklerde seboreik dermatit genellikle kafa derisinde görülür ve bu da, konak hastalığı olarak bilinir.

Seboreik Dermatit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Seboreik Dermatit Nedir?

Seboreik dermatit akneden sonra en sık karşılaşılan cilt iltihabıdır.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Düzenli kepek şampuanı kullanıyorsun ve sonuç alamıyorsan, cildiniz aşırı derecede kızarmış ve rahatsız edecek derecede acı veriyorsa, bu bölgenizde iltihaplanma oluştuysa tıbbi bir yardım almanız gerekebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Seboreik dermatit için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Seboreik Dermatit Belirtileri

Seboreik dermatit kızarıklık şeklinde ortaya çıkan, cilde yağlı ve pullu bir görünüm veren bir cilt hastalığıdır.

Ciltteki yağ bezlerinin yoğun olduğu aşağıdaki yerlerde daha sık görülür:

 • Saç derisi
 • Kaş çevresi
 • Göz kapağı
 • Burun duvarları ve kırışıkları
 • Dudaklar ve çevresi
 • Kulak arkası, kulak dışı
 • Göğsün ortası
 • Sırt

Seboreik dermatit genel olarak aşağıdaki belirtilere yol açabilir:

 • Ciltte kızarıklık
 • Büyük bir alanda görülen kızıl plaklar
 • Cildin yağlı ve yapışkan bir hal alması
 • Cildin kabuklanması. Bu kabuklanma beyaz ve pul pul olabilir; veya sarımsı, yağlı, yapışkan kepeklenme şeklinde olabilir.
 • Kaşıntı (iltihap kaptıysa kaşıntı şiddetlenebilir)
 • Kepek
 • Saç kaybı, kıl dökülmesi
Bebeklerin saçlarında görülen konaklar da seboreik dermatitin bir türünden kaynaklanmaktadır.

Seboreik Dermatit Neden Olur?

Seboreik dermatit; hastalıklar, psikolojik stres, yorgunluk, uyku eksikliği, mevsim değişikliği gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Bebeklerde A vitamini eksikliği bu hastalığı doğurur.

Seboreik Dermatit Tedavi

Seboreik Dermatit Saç Dökülmesine Sebep Olur mu?

Seboreik dermatitte en çok şikayet edilen durumlardan birisi, saç dökülmesidir. Kafa derisinde hastalık sebebi ile oluşan yaraların kabuk bağlaması sonucu, hastalar saç kaybetmektedir.

Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi Sonucu Şampuan Kullanımı

Seboreik dermatit tedavisinde şampuan kullanılmaz fakat doğru şampuan tercihi ile etkileri bir nebze azaltabilirsiniz. Tıpkı kepek sorununda olduğu gibi, seboreik dermatit de kendini sürekli tekrar eder fakat doğru şampuan tercihi ile sorunu kontrol atında tutabilirsiniz. Piyasada birbirinden farklı markanın “Clinical Strength, Clinically Scalp Relief” benzeri şampuanı bulunmaktadır. Bunun yanında, şampuanınızın yerine bir bebek şampuanı da kullanabilirsiniz.

Seboreik Dermatit – Bitkisel Tedavi

Seboreik dermatit hastalığında bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır. Bunların biri de hastalıklı bölgeye elma sirkesi uygulamaktır. Elma sirkesini makyaj temizliyormuş gibi hastalıklı bölgeye uygularsanız, yaralı bölgeleriniz biraz olsun rahatlayacaktır.

Seboreik Dermatiti Tetikleyen Yiyecekler

Seboreik dermatit tedavisi boyunca kaçınılması gereken besinler şunlardır:

Süt ve peynir, yoğurt gibi süt içeren ürünler, Yumurta.

Dikkat edilmesi gereken yiyecekler:

Deniz ürünleri, Çikolata, Mısır, Çilek, Domates, Turunçgiller, Buğday, Soya

Seboreik Dermatitin Kesin Çözümü Var mıdır?

Seboreik dermatitte kesin çözüm maalesef yoktur. Bu hastalık, benzeri hastalıklar gibi yalnızca kontrol altına alınabilinir. Hastalığı tamamiyle bitirmek pek mümkün değildir. Doğru uygulamalar ile, hastalık etkilerini çok az bir noktaya indirebilir ve rahat bir yaşam sürebilirsiniz.

Yorumlar (3)

 1. aycan

  Tüm bunlara ek olarak çay ağacı yağı ve hindistan cevizi yağını da öneririm,

 2. Taha

  Seboreik dermatit ile 6. Senem lise yıllarım da başlamıştı ne denediysem geçmedi alışmaya bakın kontrol altına alınabiliyor benim ki yağlı egzema şuan son olarak aknerrent tedavisine başladım 2. Ayımdayim kullandığım sürece problem yok ama 2 gün içmesem gene çıkmaya basliyorlar çaresiz bir hastalık allah yardımcımız olun beterinden saklasın

 3. Ercan kaplan

  Benimde saçımda kabullanma vardı doktorlara gittim seberoik dermetit hastalığı koydu verdikleri ilaçlar hiç fayda etmedi bir 2 yıl boyunca saçlarım ve psikolojik travma ya girdim internette çözüm ararken vich derkos un yeşil kutulu şampuanını gördüm eczaneden aldım bazı eczanelerde bulabilirsiniz hem şampuanla birlikte her gün bir tasın içine elma sirkesi ve limonu karıştırarak daha sonra şampuanı uygulayarak 1 ay içinde bu illetten kurtuldum şükürler olsun yaklaşık 2ve 3 ay elma sirkesini ve limonu bırakınız sadece şampuanı düzenli olarak sadece şampuan kullandım ve kullanmaya devam ediyorum tek şampuanım şimdi 2 yıl olucak birdaha o illetle karşılaşmadım bana faydası oldu umarım sizede faydası olur

Sonraki yazı yükleniyor...